RM-SYSTÉM»Události»Jak ovlivnily kurz akcie hospodářské výsledky Komerční banky?

Jak ovlivnily kurz akcie hospodářské výsledky Komerční banky?

19.02.2010 20:48
Akcie na české burze RM-SYSTÉM uplynulý týden mírně rostly při průměrné aktivitě investorů, kteří s dalšími obchody otálejí. Důvodem je čekání na hospodářské výsledky tuzemských firem.

Komerční banka navrhla dividendu 170 Kč na akcii

Jako první výsledkovou sezónu ve čtvrtek odstartovala Komerční banka. Čistý zisk za poslední čtvrtletí uplynulého roku činil 2,57 mld. Kč, což bylo asi o 300 mil. Kč více, než předpokládali analytici. Meziročně je to však pokles o téměř 22 %. Možná také proto byla bezprostřední reakce trhu nečekaně negativní a kurz akcie se propadl až k 3 620 Kč. Pak však začali úřadovat spíše kupci a postupně vyhnali kurz až k pátečním 3 800 Kč. Komerční banka uzavřela týden s 3 % ziskem na hodnotě 3 797,50 Kč.
Dle odhadu trhu dopadly čisté úrokové výnosy, které ve 4. čtvrtletí minulého roku činily 5,58 mld. Kč. O něco lepší než očekávaný, byl výsledek za čisté úrokové výnosy, které ve stejném období vzrostly na 2,01 mld. Kč. Banka potvrdila svou finanční sílu i na poli neustálých otřesů kapitálového trhu.
Důležitou zprávou pro akcionáře je oznámená výše dividendy za uplynulý rok, která ještě není schválená valnou hromadou. Návrh počítá s dividendou 170 Kč, což je o 10 Kč méně, než minulý rok. Při aktuálním uzavíracím kurzu činí dividendový výnos 4,5 %. Rozhodné datum ještě nebylo stanoveno, ale Komerční banka mívá tradičně rozhodný den pro výplatu dividendy obvykle v průběhu května.

Orco přidává téměř 9 %

Nejvíce vzrostly v týdnu akcie Orco, které přidaly celkem 8,7 % a uzavřely na 195,50 Kč. Objemy obchodů jsou však natolik malé, že při pohledu do budoucna nemůžeme z růstu nic odvozovat.
Tento developer sice v týdnu zopakoval odhodlanost pokračovat v projektu výstavby v pražských Bubnech za téměř 70 mld. Kč, klíčová však pro tuto předluženou firmu bude dohoda s držiteli dluhopisů. Orco se stále pohybuje v režimu soudní ochrany společnosti před věřiteli.

Řecká dluhová krize na pokračování

Vývoj na globálních trzích stále ovlivňuje dluhová krize Řecka. Aby tato satelitní země Evropské unie mohla krýt své gigantické schodky státních rozpočtů, musí letos vydat dluhopisy za celkem 53 mld. EUR. V týdnu navíc vyplynulo na povrch, jakými machinacemi klamala řecká vláda evropský statistický úřad. Země své dluhy kamuflovala měnovými swapy, v čemž jí pravděpodobně pomáhala americká investiční banka Goldman Sachs. To, že se nedá věřit ani těm nejdůvěryhodnějším, dělá investorům vrásky na čele.

Co nás čeká v příštím týdnu?

V příštím týdnu se můžeme těšit na kalendář naplněný reporty hospodářských výsledků. Ve středu 24. 2. odkryje karty NWR a CME. O den později je bude následovat Unipetrol a Telefónica O2. Týden zakončí s pátečními výsledky ČEZ a Erste Bank.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy