RM-SYSTÉM»Události»Výsledková sezóna v USA rozhýbala českou burzu

Výsledková sezóna v USA rozhýbala českou burzu

16.10.2009 17:38
Akciové burzy zaznamenaly uplynulý týden značné oživení aktivity ve spojitosti se začátkem výsledkové sezóny v USA. Hospodaření nadnárodních korporací napovídá o budoucím vývoji globální ekonomiky a ovlivňuje kapitálové trhy po celém světě. České akcie však reflektovaly spíše tu negativnější část zpráv.

Intel pozitivně překvapil trhy

Jako jedna z prvních oznámila své výsledky firma Intel. Akcie tohoto technologického gigantu se obchodují rovněž v českých korunách na burze RM-SYSTÉM a v uplynulém týdnu o ně byl nadprůměrný zájem.
Intel za třetí čtvrtletí vytvořil čistý zisk 1,86 mld. USD (33 centů na akcii), což je sice o 7,8 % méně než minulý rok, ale více než očekávání analytiků (27 centů na akcii). Proto byla reakce kurzu pozitivní a Intel posílil až k 378 Kč. Tržby společnosti klesly o 8,1 % na 9,39 mld. USD, ale rovněž překonaly očekávání. Zlepšení prognózy hospodaření pro závěr letošního roku bylo živou vodou pro nové nákupy. Intelu pomáhá zejména zlepšující se poptávka v Číně. Zájem je především o malé notebooky, které obsahují z 80 % právě čipy značky Intel. Akcie přidaly na burze RM-SYSTÉM 2,7 % a uzavřely týden na hodnotě 351 Kč.

Akcie finančních titulů silně rostly

Dařilo se rovněž finančnímu sektoru, který je na českém akciovém trhu zastoupen tituly Erste Bank a Komerční banka. O obě firmy byl v uplynulém týdnu zvýšený zájem. Komerční bance pomohla zlepšená analytická doporučení a celkem si polepšila o 12,3 %. V pátek titul uzavřel na hodnotě 3 778 Kč. Erste Bank přidala 4,3 % a uzavřela na 771 Kč.

CME a Nokia

Nejhůře z titulů obchodovaných v prémiovém segmentu EasyClick na české burze RM-SYSTÉM dopadly akcie CME, které během pěti obchodních dní ztratily 17,5 % a uzavřely na 482 Kč. CME varovala investory zprávou, podle které se bude plánovaný konsolidovaný zisk EBITDA pohybovat v pásmu kolem 65 mil. USD, což představuje necelou polovinu dříve odhadovaného zisku dle konsensu agentury Bloomberg.
Podobně negativní překvapení přichystala rovněž Nokia, jejíž akcie po oznámení hospodářských výsledků oslabily o 5,6 % na 238,50 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy