RM-SYSTÉM»Události»Uplynulý týden se na burze dařilo NWR, CME a Unipetrolu

Uplynulý týden se na burze dařilo NWR, CME a Unipetrolu

11.09.2009 18:38
Na českém akciovém trhu bylo uplynulý týden celkem klidno a většina titulů pod vlivem zahraničních burz mírně posilovala. Proti proudu šly však akcie Volkswagenu a také Telefónicy O2. Celková aktivita investorů byla spíše nižší.

České akcie kopírovaly pozitivní vývoj v zahraničí, kde se většina investorů přiklání k názoru, že globální ekonomika se již definitivně odrazila ode dna. Otázkou je, zda je oživení trvalé a zdravé. Problémem může být ukončení některých vládních stimulů a déle trvající nízká poptávka napříč takřka všemi sektory ekonomiky.

Z čeho těží akcie NWR

Akcie NWR těžily uplynulý týden jednak ze zvýšeného analytického doporučení od Goldman Sachs (cca 169 Kč / akcie) a rovněž ze zpráv týkající se mírného oživení poptávky po uhlí a koksu ze strany ocelářů. To by mohlo podle deníku E15 znamenat překročení letošního prodejního plánu. Kurz NWR v týdnu vzrostl na burze RM-SYSTÉM o 12,8 % na 172,90 Kč.

CME a restrukturalizace dluhu

Na akcie společnosti CME pozitivně zapůsobila restrukturalizace dluhu, kterou tato mediální společnost právě dokončuje. Úspěšný úpis dluhopisů v hodnotě 200 mil. EUR dává společnosti dostatečný manévrovací prostor k pokrytí svých závazků. Cenou jsou ale vyšší úrokové náklady, které bude společnost za dluh platit. Akcie CETV (CME) v týdnu vzrostly o 13,4 % na 574 Kč.

Pozitivní Unipetrol

Akcie Unipetrolu posilují již od začátku září. Bezesporu zajímavou zprávou, která se v průběhu týdne objevila, je oznámení o navýšení akciového podílu J & T v této petrochemické společnosti, které bylo odůvodněno atraktivitou ceny akcií. J & T vlastní již 6,78 % akcií. Unipetrol se aktuálně obchoduje za 142,90 Kč, což je o 9,2 % více než v minulém týdnu.

Telefónica O2 propadla o 11 procent 10. září, proč?

Velký pokles zaznamenaly akcie Telefónica O2. Propad byl spojen s rozhodným dnem pro výplatu dividendy, který byl při on-line vypořádání na burze RM-SYSTÉM 9. září po uzavření trhu. Telefónica O2 se v pátek obchodovala za 436 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy