RM-SYSTÉM»Události»Předprázdninovou náladu na burze oživil ČEZ

Předprázdninovou náladu na burze oživil ČEZ

25.06.2010 18:00
Akciových burz se po celý uplynulý týden držel sestupný trend. Pondělní dobrá nálada spojená s mírným uvolněním čínské měny navázané na americký dolar burzy rychle opustila a po zbytek týdne trhy za podprůměrné aktivity postupně ztrácely.

ČEZ se obchodoval s nárokem na dividendu až do pátku

Titulem, se kterým se aktivněji obchodovalo, byl ČEZ. Důvodem byl blížící se rozhodný den pro výplatu dividendy, který byl stanoven na 29. června se splatností 2. srpna. Letos je však situace komplikovanější díky ukončení činnosti Střediska cenných papírů a převodu českých cenných papírů do Centrálního depozitáře. V příštím týdnu nebude možné na burze RM-SYSTÉM s akciemi ČEZu obchodovat (stejně tak jako s ostatními českými tituly), a proto byl pátek 25. června poslední možností, jak nakoupit ČEZ s nárokem na hrubou dividendu ve výši 53 Kč z akcie.
Obchodování s českými cennými papíry bude na burze RM-SYSTÉM obnoveno 7. července a dá se předpokládat technický pokles kurzu o čistou výši dividendy, kterým se srovná kurz akcie na pražské burze a na burze RM-SYSTÉM.
Právě na pražské burze s třídenním vypořádáním klesl kurz již ve středu a pokles byl dokonce ještě vyšší než o výši dividendy. To je dáno celkově negativní náladou na kapitálovém trhu, kde investoři spekulují, jak silně může být očekávaný ekonomický růst tlumen „šetřením" v rozpočtech evropských států. ČEZ tak v týdnu na burze RM-SYSTÉM ztratil přes 2 % a obchodování uzavřel na hodnotě 916 Kč.

Finanční sektor ztrácí v obavách z restriktivních opatření zemí G20

V týdnu klesaly rovněž akcie bankovních titulů, které jsou na české burze reprezentovány společností Erste Bank, jejíž kurz klesl o 3,9 % na 711 Kč. Druhým finančním titulem je Komerční banka, ta ztratila 2,7 % a uzavřela na 3 524 Kč.
Důvodem poklesu finančního sektoru na burzách po celém světě je obava ze zavádění nových daní z finančních operací, které by snížily ziskovost společností. Mnoho otázek vzbuzuje rovněž zasedání zemí G20 v Kanadě, které má na programu zavádění opatření na zvýšení finanční stability bank. To by bankovní domy nutilo držet více hotovosti a nakazovalo by větší zdrženlivost při investování do rizikových instrumentů na kapitálovém trhu. Banky jsou pochopitelně proti a argumentují ohrožením křehkého ekonomického růstu.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy