RM-SYSTÉM»Události»Burzy bez výraznějších zpráv spíše rostly

Burzy bez výraznějších zpráv spíše rostly

18.06.2010 17:54
Burzám se uplynulý týden dařilo. Trhy ovšem stále stresuje nejistota spojená s dluhovými problémy některých evropských států. Objemy obchodů nebyly nikterak výrazné a aktivita investorů vykazuje fotbalově prázdninový charakter.

Volkswagenu se hospodářsky daří

Poměrně výrazně rostly akcie společnosti Volkswagen, které se obchodují i na burze RM SYSTÉM v českých korunách. Německá automobilka ohlásila provozní výsledky za leden až květen, kdy prodej vozů značky Volkswagen vzrostl o 18,1 % na 2,94 mil. kusů. Hospodářsky by se tak společnosti mělo dařit výrazně lépe než v loňském roce, kdy výrobní linky opustilo celkem 6,3 mil. kusů vozů.
Kmenové akcie, které se obchodují na RM-S, se v první polovině týdne propadly až k hranici 1 730 Kč, následná dobrá zpráva jim však pomohla až k překonání hranice 1 800 Kč. Volkswagen uzavíral týden na hodnotě 1 805 Kč s týdenním ziskem 1,4 %.

Poslední šance koupit akcie ČEZu s nárokem na dividendu bude 25.6.

Dobře se dařilo i akciím ČEZu, které dokázaly v týdnu přidat 2,2 %. Politické strany se v týdnu shodly na nutnosti dobudování dalších bloků jaderné elektrárny Temelín, což se obecně očekávalo, ale na české politické scéně jeden nikdy neví.
Vyšší obchodní aktivita na ČEZu je spojena s blížícím se rozhodným dnem pro výplatu dividendy. Ten bývá u ČEZu shodný se dnem konání valné hromady, která se letos koná 29. června. Ovšem poslední možností, jak nakoupit akcie s nárokem na dividendu v navržené hrubé výši 53 Kč, bude na burze RM-SYSTÉM již pátek 25. června. Důvodem tohoto nestandardního posunutí je fakt, že v době od 28.6.2010 do 2.7.2010 přechází funkce SCP na nově zřízený Centrální depozitář a SCP tedy nebude v provozu. Provoz SCP je při on-line vypořádání nezbytný, a proto v tomto čase bude pozastaveno obchodování se všemi cennými papíry evidovanými v SCP. Akcie ČEZu týden uzavíraly na hodnotě 935 Kč.

Unipetrol dividendu letos nevyplatí

Jedním z titulů, jehož akcie naopak v týdnu poklesly, byl Unipetrol. Během pondělí se kurz sice vyšplhal až k hranici 200 Kč, ale zbytek týdne byl spíše negativní a zvláště páteční obchodování Unipetrolu příliš nepřálo.
Jedním z vysvětlení bylo možné očekávání vyplacení dividendy, kterou by schválila páteční valná hromada. Ta rozhodovala o rozdělení zisku ve výši 262 mil. Kč za uplynulý rok a celý nekonsolidovaný zisk přesunula na účet nerozděleného zisku minulých let. Akcie týden uzavřely slabší o 1,6 % na hodnotě 188,30 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy