RM-SYSTÉM»Události»Souhrn z burzy: jak to bude s dividendou ČEZu?

Souhrn z burzy: jak to bude s dividendou ČEZu?

14.05.2010 17:59
Výrazné výkyvy ovlivňovaly uplynulý týden obchodování na české burze. Po víkendové dohodě o intervenci centrálních bank zažily akcie v úvodu týdne prudký růst. Závěr týdne již byl opět ve znamení korekce.

Záchranný plán v pondělí pomohl akciovým trhům k růstu

Akciové burzy zažily v posledních dvou týdnech největší otřesy od března loňského roku, kdy se většina indexů dostala na své dno a následně začala opět posilovat. Nutnost řešit řecký, potažmo jihoevropský problém, vyburcoval centrální banky k záchraně eura. Centrální banky několik dní koordinovaně nakupovaly dluhopisy krizí postižených zemí.
Záchranný plán v nevídaném objemu 750 mld. EUR byl živou vodou akciovým trhům a během pondělního obchodního dne většina titulů prudce rostla nebo lépe řečeno korigovala dřívější ztráty. Závěr týdne byl ovlivněn pokračujícími spekulacemi proti euru, které vůči dolaru propadlo až pod 1,24. Nervozita na devizovém trhu pak znamenala ztrátu i pro akcie.

Jak to bude s dividendou ČEZu?

V souladu s očekáváním ohlásila výsledky hospodaření za první čtvrtletí společnost ČEZ. Při tržbách 53,9 mld. Kč vytvořila firma čistý zisk 17,5 mld. Kč.
Důležitým údajem je hodnota navržené dividendy, která by letos měla dosáhnout výše 53 Kč a je tak přesně uprostřed intervalu 50 - 60 % z konsolidovaného zisku, který ČEZ na dividendách vyplácí. Z tohoto pohledu tedy nejde o žádné překvapení. Za zamyšlení stojí fakt, že letošní valná hromada, která bude o dividendě rozhodovat, se koná až 29. června, což je později než obvykle. Posun data je určen konáním parlamentních voleb tak, aby se nová politická reprezentace měla možnost valné hromady účastnit. Obecně jsou parlamentní volby pro ČEZ poměrně důležité, protože na jedné straně jsou dividendy ČEZ politickým tématem a na druhé straně se společnost chystá na obří investici do výstavby jaderných elektráren. Z tohoto pohledu někteří analytici spekulují o možném dividendovém bonusu 20 - 30 Kč na akcii v případě, že by volby výrazně vyhrály levicové stany.
Kurz v průběhu týdne nejprve prudce rostl, když se dostal až těsně pod 930 Kč. Titul ale zisky neudržel a na burze RM-SYSTÉM uzavřel obchodování na 900 Kč, tedy proti minulému týdnu téměř beze změny.

Výsledky Unipetrolu potěšily investory

Jedním z nejsilněji rostoucích titulů byl v uplynulém týdnu Unipetrol, jehož akcie dokázaly během týdne vzrůst až k hodnotě 210 Kč. Následné vybírání zisků a negativní nálada znamenala pokles zpět k 194,30 Kč, přesto Unipetrol uzavřel obchodování proti minulému týdnu o 5 % výše.
Důvodem růstu byly oznámené hospodářské výsledky společnosti za první čtvrtletí, které výrazně předčily očekávání trhu. Unipetrol vytvořil čistý zisk ve výši 309 mil. Kč a do černých čísel se tak vrátil po roce a půl. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 24 % na 18 mld. Kč. Za dobrými výsledky stojí zlepšení marží zejména v segmentu rafinerií.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy