RM-SYSTÉM»Události»České akcie mírně rostly po odeznění dubajského problému

České akcie mírně rostly po odeznění dubajského problému

04.12.2009 17:04
Akcie na české burze korigovaly dřívější propady poté, co se aspoň načas uklidnila panika okolo dubajského dluhu. V pátek se k tomu ještě přidala pozitivní zpráva týkající se dat z amerického trhu práce, která naladila investory k nákupům.

Nečekaný pokles nezaměstnanosti v USA pomohl akciím

Právě nezaměstnanost je největší bolestí ekonomik postižených finanční krizí a páteční data z trhu práce v USA tak byla pod drobnohledem investorů. Trhy příjemně překvapila statistika, podle které nezaměstnaných v USA nečekaně ubylo a práci aktuálně nemá „jen" 10 % Američanů.

Akcie ČEZu posílily

Aktivita investorů a objemy obchodů zůstávají nadále hluboko pod průměrem. Jednou z ojedinělých výjimek byl v uplynulém týdnu ČEZ, který v týdnu dokázal posílit o 2,3 % na 869 Kč a byl nejlikvidnějším titulem na české burze.
Ze střednědobého pohledu akcie českého energetického gigantu mírně oslabují již od začátku srpna. Titulu aktuálně příliš nepomáhá rekordně nízká cena elektřiny na energetických burzách, dále prozatím teplá zima ve střední Evropě a v neposlední řadě investory vylekala razie Evropské komise na centrále společnosti. Jestli růst v posledním týdnu zvrátí střednědobý klesající trend je v tuto chvíli těžké předvídat.

Finančnímu sektoru se dařilo

Ještě více vzrostly v týdnu kurzy finančních titulů, které jsou na české burze RM-SYSTÉM reprezentovány společnostmi Erste Bank (+ 3,8 %, 745 Kč) a Komerční banka (+4,7 %, 3 885 Kč). Finanční sektor korigoval dubajský propad z minulého týdne, když investoři usoudili, že tamní dluhová krize bude mít jen lokální negativní dopad. Je však velmi pravděpodobné, že podobné problémy se mohou vyskytnou i v jiných částech světa.

Kdo potěšil investory nejvíce a nejméně?

Největší růst z celého akciového pelotonu burzy RM-SYSTÉM vykázat Deutsche Telekom, který posílil o více než 6 % na 260,70 Kč. Naopak nejhůře dopadly akcie Volkswagen (-3,9 %, 2 144 Kč) a McDonald's (-3,8 %, 1 081 Kč).


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy