RM-SYSTÉM»Události»Co nového na burze: Je Deutsche Telekom dobrá volba?

Co nového na burze: Je Deutsche Telekom dobrá volba?

06.11.2009 18:21
První listopadový týden na české burze se obešel bez výraznějších kurzotvorných impulzů. Většina titulů spíše oslabovala. Výjimkou byly například akcie společností Erste Bank, Zentiva nebo Nokia.

Vývoj v zahraničí

Vývoj na akciovém trhu v současné době nevykazuje silný růstový ani klesající trend a investoři spíše očekávají na další výraznější impulzy. Poté, co burzy během středy a čtvrtka dohnaly ztráty z úvodu týdne, vyšla v USA informace týkající se špatných dat z amerického trhu práce a většina světových indexů na to reagovala výraznějším poklesem. Ve Spojených státech nezaměstnanost nečekaně překročila úroveň 10 % a to za velkou louží už dlouho nepamatují.
Trh práce není v současné době problémem pouze v USA, ale obecně ve většině rozvinutých ekonomik. Pozitivním dopadem je však vzrůstající produktivita a nákladové ozdravení některých společností.

Výsledky Deutsche Telekom potěšily investory

Dalším gigantem mezi evropskými společnostmi, který ohlásil hospodářské výsledky, byla společnost Deutsche Telekom, mimo jiné vlastník českého T-Mobile. Tuto akcii lze již více než dva roky obchodovat i v českých korunách na burze RM-SYSTÉM. Podíváme-li se na historii kurzu, dělá titul radost pouze těm investorům, kteří zainvestovali v polovině letošního července. Od té doby DT vykazuje pozvolný růst.
Že je posilování oprávněné potvrdily i oznámené hospodářské výsledky. Ve třetím čtvrtletí společnost vytvořila čistý zisk 959 mil. EUR, což bylo výrazně více než očekávání analytiků. Tržby společnosti dosáhly 16,26 mld. EUR. Společnost se v současné době soustřeďuje na snižování nákladů a expanzi v USA. Problémem zůstává německý trh, na kterém DT neustále klesají výnosy z pevných linek. Na výsledky reagoval kurz poměrně silným růstem až k 243 Kč, ale korekce na závěr týdne zastihla akcii zpět na úrovni 237 Kč.

Výsledky Komerční banky měly neutrální dopad na kurz akcie

S výsledky hospodaření za třetí kvartál přišla po Erste Bank i Komerční banka, která ale investory potěšila o poznání méně. Čistý zisk klesl meziročně o 22,7 % a za 3Q. dosáhnul výše 2,68 mld. Kč. Pokles tržeb se banka snaží vykompenzovat snižováním nákladů a celková finanční situace banky je dlouhodobě stabilní.
Akcie na report reagovala krátkým růstovým impulzem, ale kurz se rychle vrátil na původní úroveň kolem 3 450 Kč. Ve čtvrtek následoval poměrně silný růst až k 3 620 Kč a závěr týdne s mírnou korekcí zastihnul titul zpátky na úrovni 3 565 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy