RM-SYSTÉM»Události»Souhrn dění z české burzy: Akcie bankovních titulů ve středu zájmu investorů

Souhrn dění z české burzy: Akcie bankovních titulů ve středu zájmu investorů

30.10.2009 16:46
Přestože byl uplynulý týden o jeden pracovní den kratší, nebylo na české burze o zajímavé události nouze. Poté, co se ve čtvrtek ráno české akcie doslova zřítily o několik procent dolů, když doháněly středeční propad v zahraničí, byl závěr týdne veskrze pozitivní.

Jedním z důvodů posilování trhů v závěru týdne byl oznámený růst HDP v USA, který byl větší, než předpovídali analytici. Americká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí o 3,5 %, když jí k růstu pomohly zejména vládní investiční stimuly a opětovně se zvyšující soukromá spotřeba, na které je tamní ekonomika existenčně závislá.

Erste Bank centrem pozornosti, proč?

Finanční krize pomalu odeznívá, aspoň tedy dočasně, a můžeme pozorovat zajímavý vývoj zejména v sektoru finančních titulů. Dalo by se říci, že nastává čas konečného bilancování a sčítání ztrát. Poměrně velký rozruch a nervozitu vlila na trh hned v pondělí nizozemská ING, která hodlá odprodat některé klíčové aktivity a zeštíhlit rozbujelou organizační strukturu. Právě nejistotu budoucího vývoje nemají akciové trhy příliš v lásce a tento aspekt byl jedním z důvodů velkého středečního propadu, který postihnul zejména finanční tituly. Díky státnímu svátku v České republice sice ve středu burzy pokles neprožily, přesto ve čtvrtek ráno vše rychle dohnaly.
Týkalo se to zejména akcií Erste Bank, které se na začátku týdne obchodovaly v pásmu kolem 760 Kč. Investoři byli v očekávání výsledků hospodaření, které společnost reportovala v pátek před otevřením trhu. Čím více se blížilo páteční datum, tím větší výkyvy akcie provázely. Během čtvrtečního dopoledne propadly dokonce až k 665 Kč. Obavy se ani tak netýkaly samotných ziskových ukazatelů, ale plánovaného úpisu nových akcií. O tom se spekuluje již delší dobu, ale bližší čísla byla oznámena až v pátek.
Erste Bank ve třetím kvartále vytvořila zisk 228 mil. EUR, což bylo výrazně nad očekáváním trhu. Díky vyšším úrokovým maržím dopadly dobře i výnosy z úroků, které vzrostly čtvrtletně o 4,4 % na 1,34 mld. EUR. Výnosy z poplatků mírně poklesly a dosáhly 425 mil. EUR.
Problémem Erste Bank nadále zůstává nízký ukazatel kapitálové přiměřenosti, což je klíčový údaj pro finanční stabilitu každé banky, a ověřit si to v průběhu finanční krize mohli téměř všichni. Tento problém chce Erste Bank řešit výše zmíněným úpisem až 60 mil. kusů nových akcií, jejichž cena bude maximálně 32 EUR za kus. Akcionáři mohou upsat akcie v poměru 16 stávajících ku 3 novým od 2. listopadu 2009. V případě úspěchu úpisu by se měl zvýšit kapitál banky až o 1,9 mld. EUR (při upisovacím kurzu 32 EUR / akcie). Závěr týdne zastihl titul zpět nad hranicí 750 Kč

Reakce akcií Volkswagen na hospodářské výsledky

Téměř v souladu s očekáváním dopadly výsledky hospodaření Volkswagen. Automobilce klesl čtvrtletní čistý zisk o 86 % na 172 mil. EUR. Tržby poklesly o 10,3 % na 26 mld. EUR. Reakce kurzu nebyla nikterak bouřlivá. Během týdne akcie na burze RM-SYSTÉM mírně oslabily k 2 939 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy