RM-SYSTÉM»Události»Novinky z české burzy, výsledková sezóna před námi!

Novinky z české burzy, výsledková sezóna před námi!

09.10.2009 18:02
Uplynulý týden by se na akciovém trhu dal označit jako mírně pozitivní. Objemy obchodů jsou na burze stále podprůměrné. Vyšší aktivitu investorů lze očekávat již brzy v souvislosti s počínající výsledkovou sezónou v USA.

Vliv české koruny na tuzemské akcie

Vliv na české akcie má rovněž vývoj kurzu české koruny a to z několika pohledů. Z pohledu exportně zaměřené země je slabší měna pozitivní, protože za vyvezené zboží dostávají více peněz nebo ho mohou prodávat levněji a tudíž konkurenceschopněji. Bohužel některé podniky se v minulém roce proti posilování koruny zajistily, což jim dnes přináší s tím spojené zvýšené náklady.
Statistická data zveřejněná v uplynulém týdnu hovoří o zvyšujícím se přebytku zahraničního obchodu, kterému mimo jiné pomáhá i zmíněná slabší česká koruna. To, že je tuzemskou měnu potřeba udržet na uzdě před větším posilováním, potvrdil hrozbou intervence dokonce i guvernér ČNB. V pátek pak koruna pokračovala v poklesu v souladu s vývojem v regionu, kde problémy Lotyšska znamenaly negativní náhled na měny v celém regionu.

Erste Bank umazala část ztrát

Podíváme-li se na vliv měny z jiného pohledu, pak kurz koruny k euru má dopad především na akcie těch titulů, které mají kurzotvorný trh v zemi platící eurem. Jedná se například o Erste Bank nebo VIG, jejíž akcie se obchodují ve Vídni a kurz na burze RM-SYSTÉM většinou kopíruje vývoj v Rakousku. Oslabování koruny tak na českém trhu ještě umocnilo posilování kurzu Erste Bank a VIG, která v týdnu přidala 1,9 % respektive 4,3 %.
V případě akcií Erste Bank korigoval kurz dřívější ztráty, které titul utrpěl po spekulacích týkajících se možného navyšování kapitálu upisováním dalších akcií, což by zředilo majetkové podíly stávajících investorů. Erste Bank uzavřela na 754 Kč.

Výsledková sezóna právě začíná

Vliv na kurzy akcií na světových i tuzemských trzích budou mít reportované hospodářské výsledky velkých korporací za třetí kvartál letošního roku. V centru zájmu i českých investorů bude zvláště Intel, jehož akcie se obchodují také v českých korunách na burze RM-SYSTÉM. Minulý týden akcie přidaly 3,05 % a aktuálně se obchodují za 348 Kč. Výsledky Intel ohlásí v úterý 13. října. Další v pořadí bude například JP Morgan, General Electrica nebo Bank of America.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy