RM-SYSTÉM»Události»CME rozkládá dluhy na déle

CME rozkládá dluhy na déle

08.09.2009 09:47
Vlastník televize Nova, bermudská mediální společnost Central European Media Enterprises (CME) brzy hodlá vydat dluhopisy s pevným výnosem v objemu zhruba 150 milionů eur, tedy asi 3,83 miliardy korun.

Výnos z prodeje cenných papírů použije na splacení půjčky v objemu 127,5 milionu eur, kterou si vzala v rámci úvěrové smlouvy s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Tuto smlouvu zároveň zruší.

Část prostředků z prodeje dluhopisů firma použije také na odkup a zrušení části emise dluhopisů splatných v roce 2012, u nichž platí úrok 8,25 %. Zbytek půjde na splátky dalších závazků.

Jak LN sdělila mluvčí CME Romana Tomasová, revolvingový úvěr od EBRD má firma od roku 2005 a postupně jej splácí, celý je splatný v roce 2011. „Jediným cílem této transakce je rozložit splatnost našich dluhů do delšího období," uvedla Tomasová.

Nová emise není určena pro veřejné trhy, koupí ji některý ze soukromých subjektů. Bude zajištěná, věřitel tedy bude mít větší jistotu návratnosti investice. CME kromě Česka působí v zemích střední a východní Evropy. V letošním prvním pololetí zaznamenala meziroční propad zisku o 126 % (na ztrátu 20,4 milionu dolarů) a tržeb o 38 % (na 327,4 milionu dolarů).

V březnu získal 31 procent v CME americký mediální kolos Time Warner za investici 241,5 milionu dolarů. Podle vyjádření představitelů CME, citovaných analytiky z Wood & Company, se poté čistý dluh firmy snížil na 839 milionů dolarů.

 

8.9.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy