RM-SYSTÉM»Události»Negativní začátek září na české burze RM-SYSTÉM

Negativní začátek září na české burze RM-SYSTÉM

04.09.2009 20:03
Od poloviny července do konce srpna akciové burzy prudce posilovaly. Kupní apetit se ale postupně vyčerpával a investoři již dalšímu růstu příliš nevěřili. Spoléhali spíše na mírnou korekci, která se skutečně dostavila. Proto byl začátek září pro český akciový trh nepříznivý.

Propad Orco se zastavil až na 186 Kč

Nejsilnější byla korekce u akcií Orco, které během týdne ztratily dalších 18,4 % ze své předešlé hodnoty. Celkově negativní náladu umocnily dříve oznámené hospodářské výsledky společnosti a přetrvávající obava o osud tohoto developera. K tomu se přidaly ještě krátké prodeje (short, neboli spekulace na pokles kurzu akcie), které ve středu srazily tento volatilní titul dokonce až k 186 Kč.
Ve čtvrtek a pátek kurz akcie opět silně rostl až k 228,50 Kč.

Akcie Volkswagen dále padají

V poklesu pokračují rovněž akcie Volkswagenu, které stále negativně reagují na sloučení společnosti s automobilkou Porsche. Kurz akcie uzavřel týden poklesem o 17,5 % na 4 160 Kč.

Akcie Unipetrolu klesají po reportu hospodářských výsledků

Výsledky hospodaření oznámil v týdnu Unipetrol. Díky silnému poklesu marží v petrochemickém průmyslu se společnost dostala v druhém čtvrtletí do konsolidované ztráty 358,6 mil. Kč při tržbách 15,8 mld. Kč. Akcie Unipetrolu týden uzavřely na 131,60 Kč.

Telefónica O2 s dividendou na burze RM-SYSTÉM až do 9. září 2009

Poměrně dobře si v týdnu naopak vedly akcie Telefónicy O2, které dokázaly zvrátit negativní trend a posílily o 2,7 % na 494 Kč. Kurz akcie reagoval zejména na blížící se rozhodný den pro výplatu dividendy ze zisku za rok 2008. Dividendu 50 Kč hrubého obdrží všichni akcionáři, kteří budou mít akcie na účtu v SCP 9. září po uzavření trhu.
Díky odlišné době vypořádání na pražské burze (tři dny) a na burze RM-SYSTÉM (okamžitě) bude od pondělí do středy na zmíněných burzách rozdílný kurz.
Na burze RM-SYSTÉM se akcie s nárokem na dividendu budou obchodovat až do středy. Ve čtvrtek se dá očekávat korekce o čistou výši dividendy. Na pražské burze šlo akcie s nárokem na dividendu koupit do pátku a tradiční pokles zažijí již v pondělí. Více o dividendách naleznete na http://www.rmsystem.cz/vzdelavani/dividendy.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy