RM-SYSTÉM»Události»Akciové burzy na konci srpna bez výraznějších pohybů

Akciové burzy na konci srpna bez výraznějších pohybů

28.08.2009 18:13
Akciové trhy zažily smíšený týden. Po pondělním prudkém růstu česká burza RM-SYSTÉM až do čtvrtka oslabovala, aby tuto korekci v pátek opět částečně umazala.

Největší nárůsty a poklesy

Nejvíce si během týdne polepšily akcie NWR (kurz 168,70 Kč, +14,9 %) a CME (kurz 523 Kč, +10,5 %). Naopak nejhůře dopadl Volkswagen (kurz 4 499 Kč, -19,5 %) a Orco (kurz 263 Kč, - 4,7 %).

Orco v hluboké ztrátě

Na pokles Orco měly vliv oznámené hospodářské výsledky za 2Q 2009, které společnost oznámila ve čtvrtek večer. Čistá ztráta společnosti dosáhla 154,1 mil EUR a byla tak výrazně horší než nejhorší prognózy analytiků. Z velké části je ztráta tohoto developera způsobena přeceněním nemovitostí v portfoliu. Čistá hodnota aktiv klesla z 42,5 EUR na akcii v roce 2008 na 15 EUR na akcii. Tržby společnosti dosáhly 77,5 mil. EUR. Kurz akcie reagoval v pátek bezprostředně po otevření trhu poklesem o více než 7 % a po zbytek dne se již ze ztráty nedostal.

Philip Morris ČR se ziskem 413 Kč na akcii

Výsledky hospodaření v týdnu oznámil rovněž Philip Morris ČR a po delší době výrazně překvapil investory, když v prvním pololetí zvýšil meziročně zisk o více než 81 % na 1,14 mld. Kč (413 Kč na akcii) při tržbách 5,48 mld. Kč.
Společnost Philip Morris ČR je typickým představitelem necyklického sektoru akciového trhu. To znamená, že její hospodaření není tolik citlivé na období hospodářského růstu nebo naopak recese. Podobně reagují například společnosti zaměřené na farmaceutický průmysl nebo některé části potravinářského průmyslu. Akcie společnosti vzrostly od konce dubna již o téměř 60 % a týden uzavřely na 8 250 Kč.

Pegas Nonwovens oznámil lepší než očekávané výsledky hospodaření

Další společností, která v týdnu reportovala hospodářské výsledky, byl Pegas Nonwovens. Čistý zisk za druhý kvartál dosáhl 9,3 mil EUR při tržbách 27,5 mil. Výsledky této společnosti jsou vždy úzce spojeny s vývojem kurzu koruny vůči euru a nevypovídají zcela jasně o stavu podnikání tohoto výrobce netkaných textilií. Pegas v pátek uzavřel na 453,60 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy