RM-SYSTÉM»Události»Babiš vyhrál, za Unipetrol vysoudil dvě miliardy

Babiš vyhrál, za Unipetrol vysoudil dvě miliardy

01.07.2009 10:22
Arbitři potrestali polský Orlen za to, že při privatizaci Unipetrolu vyšachoval českého miliardáře

Téměř pět let trvající tahanice kolem privatizace petrochemického holdingu Unipetrol se začínají uzavírat. Arbitři včera vyhověli žalobě jednoho z nejvlivnějších českých podnikatelů Andreje Babiše a nařídili polskému petrolejářskému gigantu PKN Orlen zaplatit náhradu 77,2 milionu eur - zhruba dvě miliardy korun - za porušení vzájemných smluv z doby těsně před privatizací Unipetrolu.

Babiš a Orlen kupovali Unipetrol v roce 2004 jako spojenci, brzy poté se ale rozhádali. Babiš coby znalec českého prostředí pomohl Polákům vyhrát a za to měl slíbeno, že mu část Unipetrolu levně přenechají. V Orlenu se ale změnilo vedení a noví šéfové nechtěli přijít o část impéria tak lacino, proto smlouvy vypověděli. Babiš se proto u arbitráže začal domáhat pojistek, které si dal do smluv - celkem se soudí o 22 miliard. Spory vyústily také v politický skandál v Polsku i u nás, vyšetřováním polského lobbisty Jacka Spyry i nedotaženou úplatkářskou aférou s „deseti na stole v českých".

Stejně tak nikdy nevyšlo přesně najevo, jakou roli v privatizaci hrál Babiš. „Beze mě by PKN nikdy Unipetrol nekoupil," vyjádřil se včera. Zástupci Orlenu nejnovější vývoj sporu odmítli komentovat.

1.7.2009, Miroslav Petr Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.