RM-SYSTÉM»Události»Unipetrol nevyplatí dividendy

Unipetrol nevyplatí dividendy

25.06.2009 09:45
etrochemická společnost Unipetrol nevyplatí letos akcionářům žádné dividendy. Na účet nerozděleného zisku z minulých let převede 4,2 miliardy korun ze zisku za loňský rok ve výši 4,4 miliardy korun. Rozhodla o tom včerejší valná hromada. Zbývajících 221 milionů korun z loňského zisku Unipetrol vloží do povinného rezervního fondu.

Loni Unipetrol vyplácel hrubou dividendu 17,65 koruny za akcii. Akcionáři si tak mezi sebe rozdělili celkem 3,2 miliardy korun. Loňské vyplácení dividend bylo jediným za uplynulých deset let.

Podle analytika společnosti Atlantik FT Petra Nováka se dalo rozhodnutí nevyplácet dividendy očekávat. „Unipetrol na to nemá dost hotovosti. Na účtu má přibližně pět korun na jednu akcii a na vyplácení dividend by si tudíž musel vypůjčit," řekl. Unipetrol je podle Nováka zasažen hospodářskou krizí a bude muset omezovat investiční výdaje.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63 procent akcií.

V prvním čtvrtletí Unipetrol hospodařil se ztrátou přes 190 milionů korun. Tržby meziročně klesly o 34 procent. Hlavním důvodem poklesu jsou podle firmy snížené marže, jelikož skupina zpracovala přibližně stejné množství ropy jako v prvním čtvrtletí minulého roku.

25.6.2009, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.