RM-SYSTÉM»Vzdělávání»Prodej akcií

Jak prodat akcie?

Abyste mohli prodat akcie na české burze RM-SYSTÉM, musíte mít obchodní účet u některého z obchodníků s cennými papíry, který má na českou burzu přístup. Poté můžete podat pokyn k prodeji. Dle možností vámi zvoleného obchodníka lze pokyn k prodeji podat osobně na některé z jeho poboček, telefonicky či přes internet.

Pokud vlastníte akcie z kupónové privatizace nebo jste je nabyli například v rámci dědictví a dosud nemáte účet u žádného obchodníka s cennými papíry, je potřeba, abyste si ho nejprve založili. Největším obchodníkem s cennými papíry, který má přístup na českou burzu RM-SYSTÉM, je v České republice i na Slovensku Fio banka.

Jaké akcie mohu na burze prodat?

Na české burze RM-SYSTÉM lze prodat akcie, se kterými se na ní obchoduje. Jejich seznam s aktuálními kurzy naleznete zde:

Co dělat v případě, když se vaše akcie na burze neobchodují?

Nejprve si ověřte, že se akcie neobchodují na jiné burze. Například v zahraničí. Pokud se jinde neobchodují, je jejich prodej výrazně složitější.

Pokud se jedná o listinné akcie, můžete je nabídnout k prodeji klasickým inzerátem, který zveřejníte na vhodném internetovém serveru či v novinách. Rovněž můžete zkusit kontaktovat emitenta těchto cenných papírů a požádat ho o informaci, zda akcie náhodou nevykupuje. Řada akciových emisí však od dob kupónové privatizace změnila své jméno, označení, popřípadě zcela zanikla. V tomto případě nezbývá nic jiného, než hledat informace na internetu, v diskuzních fórech či v různých archívech.

Kdy akcie prodávat?

Odhadnout vrchol růst kurzu akcie je stejně obtížné jako nalézt dno korekce. Investor by měl mít ve svém obchodním deníku stanovenou svou cílovou cenu. V případě, že kurz akcie této ceny dosáhne, měl by investor pozici uzavřít a realizovat zisk.
Na druhé straně platí pravidlo, že obchodník by své investice měl mít ošetřeny i pro případ nenadálého poklesu a měl by mít stanovenou svou maximální možnou přípustnou ztrátu. Toto se nejčastěji řeší pokyny Stoploss, které na trh odešlou automatický prodejní pokyn při poklesu kurzu na zadanou stop cenu.
Do rozhodování o prodeji cenných papírů často vstupuje i daňový test (doba mezi nákupem a prodejem), po který jsou potencionální výnosy z obchodování osvobozeny od daní. Dodržování této strategie za každou cenu však přineslo investorům mnohokrát daleko větší ztrátu než případné daňové plnění.

Další články ze sekce vzdělávání