RM-SYSTÉM»Události»Cesta dolů pokračuje bez ustání

Cesta dolů pokračuje bez ustání

25.11.2011 19:55
Zní to už téměř jako „déjà vu“, které se týden co týden opakuje – burzy se propadají, důvěru ztrácí i poslední zbytek investorů a názorové rozpory v náhledu na úlohu ECB neberou konce. Německá vláda se nadále brání vydávání eurobondů, které by dle německého ministra financí, Philippa Roeslera, vedlo ke zvyšování úrokových sazeb v Německu. Německé „ne“ tentokrát zaznělo na společné schůzce Francie, Itálie a Německa. Očekávání trhu byla přesně opačná, na což poukazovaly ranní hodnoty čtvrtečních futures, které se relativně slušně zelenaly. Po prohlášení Angely Merkelové se však evropské trhy poroučely do záporných teritorií, kde také čtvrteční obchodování uzavřely. Prozatím se ovšem zdá, že varovný prst nebyl zdvižen dostatečně vysoko. Cena desetiletých italských dluhopisů reagovala dalším poklesem, což znamená, že se výnos opět pohybuje nad nebezpečnou hodnotou 7 %. Nedůvěra investorů se již neodráží pouze na periferiích Evropy, ale začíná pronikat do samotného jádra Evropy. Růst výnosů dluhopisů totiž potkal Německo, kterému se navíc nepodařilo upsat celou tranši desetiletého dluhopisu ve čtvrteční aukci. V oslabování pokračuje také společná evropská měna, která se vůči dolaru obchoduje v blízkosti hladiny 1,3 USD za 1 EUR. Uvidíme, jak dlouho bude pověstná houževnatost našich západních sousedů bránit v posunu kupředu, prozatím to však vypadá, že se trhy jen tak zelenat nebudou.

Problémy netrápí pouze evropský kontinent, své starosti totiž řeší také v jiných světových ekonomikách. Snižování dluhové úrovně se ve větší míře nedaří Japonsku, které v týdnu obdrželo varování o možném snížení ratingu země od agentury Standard and Poor´s. Z asijského regionu nepotěšila ani data o čínské nákupní náladě manažerů v průmyslu, která poklesla pod hodnotu 50. Tato hodnota je chápána jako dělící čára mezi expanzí a recesí tamního průmyslu. Za poklesem stojí zejména boj čínské centrální banky s rostoucí inflací, který se projevil v omezení přístupu firem k dluhovému financování, což způsobilo zdražování kapitálu pro firemní investice. Zpráva vyznívá negativně zejména proto, že někteří představitelé Evropské Unie očekávali pomocnou ruku z této světové velmoci. Ta by však přeci jen mohla Evropě proudit prostřednictvím čínských soukromých investičních fondů. Slyšet se nechal ředitel společnosti China Investment Corporation, Jesse Wang, který prohlásil, že Evropa skýtá pro umístění investic fondu skvělou příležitost. Na konci roku 2010 spravovala společnost China Investment Corporation majetek v hodnotě 409 miliard USD.


I v náročném prostředí se VIG snaží o trvale udržitelný rozvoj
Tato skutečnost se odrazila v hodnocení ratingové agentury Standard & Poor´s, která udělila společnosti rating A+ se stabilním výhledem do budoucnosti. Pan Günter Zeyer (výkonný ředitel společnosti) doslova prohlásil: „Pro úspěšné pokračování v této cestě, jsme již podnikli další kroky. Zejména vstup na trh Bosny a Hercegoviny a pokračující akvizice, které provádíme v Albánii zaokrouhlují naše portfolio trhů a pojišťoven."
Celkové pojistné se za prvních 9 měsíců roku 2011 zvýšilo o 4 % na více jak 6,8 mld. EUR (177 mld. Kč). Dále pokračuje vzestupný trend v segmentu životního pojištění na klíčových trzích ve střední a východní Evropě a rovněž společnost sleduje silný růst v pojištění majetku.
Hrubý zisk (zisk před zdaněním) vzrostl o 10 % na 414,1 mil. EUR (10,767 mld. Kč).

Volkswagen letos v Číně prodá přes dva milióny vozidel
Největší evropská automobilka Volkswagen plánuje letos prodat na čínském trhu přes dva milióny automobilů. Vlastník české Škody Auto také očekává, že růst jeho prodeje v Číně překoná v příštích letech růstové tempo celého tamního trhu. Uvedl to v pondělí na autosalonu v jihočínském Kuang-čou šéf čínských operací Volkswagenu Karl-Thomas Neumann.
Od ledna do října prodal Volkswagen na největším automobilovém trhu světa téměř 1,9 miliónu vozů. V meziročním srovnání to znamená nárůst o 14,8 procenta. Automobilka čeká, že v nadcházejících letech bude čínský automobilový trh růst tempem 8-10 procent ročně a že Volkswagen bude dosahovat rychlejšího růstu.
Manažeři Volkswagenu na akci v metropoli provincie Kuang-tung uvedli, že automobilka pracuje na tom, aby do roku 2015 své výrobní kapacity v Číně zdvojnásobila na tři milióny vozů ročně. Volkswagen vyrábí v Číně automobily ve společných podnicích s domácími společnostmi SAIC Motor Corp a FAW Group.
Volkswagen se chce do roku 2018 stát největším výrobcem automobilů na světě. Šéf společnosti Martin Winterkorn tento měsíc německému tisku řekl, že skupina by mohla do konce příštího roku zvýšit globální počet svých zaměstnanců o více než deset procent na půl miliónu. Z toho Škoda Auto zaměstnává zhruba 25 000 lidí.

Komerční banka v listopadu pokračovala ve zpětném odkupu svých akcií
Valná hromada společnosti Komerční banka, a.s., dne 21.4.2011 schválila, že společnost může počínaje dnem konání této valné hromady nabýt vlastní akcie celkem v
objemu, který nepřekročí 3 800 985 kusů s tím, že nejnižší cena, za kterou může společnost své akcie nabýt, činí 500 Kč za akcii, a nejvyšší cena, za kterou může společnost své akcie nabýt, činí 6 000 Kč za akcii. Doba platnosti tohoto usnesení činí 18 měsíců. Nabývání vlastních akcií bylo schváleno zejména za účelem řízení kapitálové přiměřenosti banky.
V období od 11. do 22. listopadu 2011 nabyla společnost 181 402 kusů akcií v hodnotě téměř 564,5 mil. Kč. Průměrný nákupní kurz činil 3 112 Kč.

Výkonný ředitel společnosti KIT Digital prodal 677 tis. kusů akcií
Dle regulatorního hlášení CEO I.Tuzman prodal v pátek 18.11.2011 na burze 677 tis. kusů akcií společnosti KIT Digital za kurz 10,46 USD. Získal tak, resp. jím ovládaná společnost, příjem cca 7,08 mil. USD. Prodávajícím byla společnost KIT Media, kterou CEO ovládá. Tato investiční společnost byla založena v roce 2008 za účelem investic nejen do akcií KITD. Čistý výnos z prodeje má být použit k vykoupení podílů určitých osob ve společnosti KIT Media, které například nejsou zaměstnanci společnosti.

Věřitelé o osudu ECM nerozhodli
Věřitelé developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) v úterý dne 23.11.2011 nerozhodli, zda společnost skončí v konkurzu, nebo dostane šanci na reorganizaci. Rozhodovat tak bude soud. Věřitelé se jen usnesli, že ECM nebude mít přednostní právo na předložení reorganizačního plánu, který navrhoval její majoritní vlastník Milan Janků. ECM byla v konkurzu od července, soud jej ale zrušil. Skupina CPI miliardáře Radovana Vítka nabídla za majetek a projekty developera 35 milionů eur.

PEGAS NONWOVENS zveřejnil konsolidované finanční výsledky za první 3Q 2011
Společnost ve třetím čtvrtletí tohoto roku dosáhla ukazatele EBITDA ve výši
10,8 mil. EUR (281 mil. Kč), což je o 17 % více než ve stejném období loňského roku. Výrazný růst cen polymerů, jenž negativně ovlivňoval provozní ziskovost v první polovině
roku, se v červnu obrátil a ceny polymerů začaly klesat. Tento vývoj měl pozitivní vliv
na hospodaření ve třetím čtvrtletí. Společnost potvrdila celoroční výhled ukazatele EBITDA, byť na spodním okraji zveřejněného rozpětí a nadále zůstává optimistická ve výhledu na rok 2012. V rámci projektu výstavby výrobního závodu v Egyptě se společnosti podařilo uzavřít několik klíčových smluv, přičemž i nadále počítá se spuštěním výrobní linky během druhé poloviny roku 2013.
V nedávné době potěšila společnost skutečnost, že se jí podařilo obhájit prestižní ocenění „Obchodní partner roku" od společnosti Procter & Gamble. „Tohoto ocenění si nesmírně vážíme, neboť jsme si velmi dobře vědomi, že spokojenost zákazníků s našimi výrobky a službami je základním předpokladem dlouhodobého úspěchu Společnosti. Stejně tak nás těší, že jsme díky dobrým hospodářským výsledkům mohli opětovně našim akcionářům vyplatit na konci října dividendu, tentokrát ve výši 1 EUR na akcii, což představuje dividendový výnos 5,7 %," sdělil František Řezáč, člen představenstva společnosti PEGAS NONWOVENS SA a generální ředitel PEGAS NONWOVENS s.r.o.
Za prvních devět měsíců se výnosy společnosti pohybují ve výši 126,3 mil. EUR (3,283 mld. Kč, což je meziročně + 15,6 %). EBITDA za prvních devět měsíců roku 2011 dosáhla výše 26 mil. EUR (676 mil. Kč, meziročně + 2,2 %).
Čistý zisk za prvních devět měsíců roku 2011 dosáhl 16,3 mil. EUR (424 mil. Kč), meziročně je to o 7,6 % méně. Společnost uvedla, že hlavní podíl na meziročním poklesu čistého zisku má nižší kursový zisk. Ve třetím čtvrtletí 2011 společnost vytvořila čistý zisk ve výši 5,5 mil. EUR, meziročně je to pokles o 33,3 %, zejména vlivem kursových změn v porovnávaných obdobích.

Index české burzy RM-SYSTÉM ve 47. týdnu roku 2011 oslabil na hodnotu 1672,69 bodů, což je pokles o 3,9 %. Zobchodovaný objem obchodů dosáhl výše 154 mil. Kč.

Jan Kostrhoun &Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy