RM-SYSTÉM»Události»Ohnisko problémů přesunuto do Itálie

Ohnisko problémů přesunuto do Itálie

11.11.2011 17:55
Vývoj v Evropě pokračuje směrem, který si většina investorů nepřála. Po řeckých problémech se jejich pozornost přesunula k další zemi z jihu Evropy, k Itálii, jejíž rizikové prémie vládních dluhopisů atakovaly nová maxima. Situace je o to vážnější, že se pro záchranu investorské důvěry v nakupování italského vládního dluhu, angažuje také Evropská Centrální Banka. Čtvrteční aukce ročních pokladničních poukázek dopadla relativně dobře, výnosy dosahovaly sice nejvyšších hodnot za poslední dekádu, nicméně úrokové sazby nedosáhly na výši očekávanou investory. Přesto jsou náklady ve výši 6,08 % výrazně vyšší, než výnos, který musela italská vláda nabídnout v říjnu. Pondělní makrodata z oblasti německé průmyslové produkce ukázaly na další zpomalení evropské ekonomiky a z Bruselu již zaznívají hlasy o přicházející recesi. Pozitivnější vývoj jsme mohli sledovat v zámoří, konkrétně u pravidelných čtvrtečních dávek v nezaměstnanosti, které dosáhly nižších, než očekávaných hodnot. Nepříjemného přehmatu se dopustila ratingová agentura Standard & Poor´s, která některým svým klientům poslala informace o snížení francouzského ratingu a vyvolala tlak na zvýšení rizikových prémií ve výnosech z vládních dluhopisů této země. Později byla tato zpráva dementována jako důsledek technické chyby.

Po prognózách z Ministerstva financí, které hovořilo o vyhlídkách tuzemské ekonomiky v minulém týdnu, došlo tentokrát na odhady z České Národní Banky. Nová makroekonomická prognóza potvrdila poslední známé údaje o výši inflace. Ta je pro následující rok očekávána ve výši okolo 3 % a způsobena má být zejména zvýšením DPH. Nadále se očekává pouze jednorázový vliv této položky a návrat indexu cen spotřebitelů v roce 2013 pod hladinu inflačního cíle, který činí 2 %. V důsledku zpomalení evropské průmyslové produkce, fiskálního utahování a snížené poptávky po tuzemském exportu, dojde v roce 2012 ke zpomalení ekonomického růstu na 1,2 %. ČNB je tak mírně optimističtější, než úřad Ministerstva financí, který uvedl, že očekává růst ve výši 1 %. Dle prognózy ČNB, by měla reálná ekonomická aktivita v roce 2013 znovu zesílit, jelikož počítá s růstem o 2,7 %. Nezaměstnanost by v příštím roce měla stagnovat okolo 8,8 %, přičemž k větší tvorbě pracovních míst by mělo dojít rovněž až v roce 2013. Meziroční průmyslová produkce tuzemské ekonomiky vzrostla o 2,5 %, maloobchodní tržby naopak poklesly o 0,6 %.

Americké tituly v čele pelotonu
Na obrázku o vývoji kapitálových trzích příliš nového nenajdeme. Tržní vlny nadále připomínají neklidné moře, jen ta pravidelnost daná přílivem a odlivem, se u tržních pohybů neobjevuje. Na pohyby v kurzech akcií mají nadále největší vliv nové zprávy poskytované médii, ratingovými agenturami či tiskovými kancelářemi. Přesto však lze, díky probíhající výsledkové sezóně, najít řadu společností, které jsou proti působení nových makroekonomických zpráv částečně imunní. Takové výjimky bylo možno najít také u akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. Investory dokonale zaskočila společnost Kit Digital, která předvedla za 3. čtvrtletí vynikající čísla a poskočila během jediného týdne o nebývalých 41,67 %. Z akcií, které jsou obchodovány v segmentu EasyClick, se opět nejvíce dařilo kompletní čtveřici amerických firem, s technologickými tituly v čele. Největšího růstu dosáhly akcie společnosti Intel Corporation, které investorům přinesly slušných 7,29 %. Těsně za nimi se pohybovaly akcie společnosti Microsoft Corporation, které přidaly 5,39 %. Směrem dolů směřovaly akcie Vet Assets, Komerční banky a New World Resources. Celkově se index RM-SYSTÉM pohyboval v závěru týdne na dohled pondělního úvodu, když uzavíral na hodnotě 1 806,35 bodů a oslabil o 0,49 %. Objem obchodů v tomto týdnu vykazoval hodnoty, na které jsme v poslední době vzpomínali spíše s nostalgií, po dlouhé době se jejich průměrná týdenní hodnota nedostala nad 30 milionů Kč. V tomto týdnu zájem o obchodování na burze RM-SYSTÉM mírně ochaboval, když se zobchodovaly akcie v objemu 132,01 milionů Kč. Průměrná denní hodnota tak dosahovala 26,40 milionů Kč.

Kit Digital svými výsledky výrazně překonal očekávání trhu
Hospodářské výsledky za 3. kvartál reportovala technologická společnost Kit Digital, která svými čísly překvapila. V uplynulém kvartále se totiž efektivně projevily nedávno provedené akvizice, které přinesly další růst v ukazateli tržeb. Firmě se ve 3. kvartálu podařilo navýšit tržby o 29 % oproti předchozímu čtvrtletí na hodnotu 62,3 milionů USD. Tento výsledek tak znamená růst ve výši 124 % oproti stejnému období loňského roku. Bez zahrnutí vlivu těchto akvizic by růst tržeb činil oproti předchozímu kvartálu přibližně 11 %. Provozní EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) dosáhl rekordní úrovně 14,3 milionů USD. EBITDA oproti stejnému období loňského roku vzrostl o 223 %. Poprvé v historii navíc společnost vykázala kladnou hodnotu v ukazateli čistého zisku. 4,8 milionů USD překonalo všechna očekávání trhu, když analytici v průměru očekávali čistý zisk na úrovni 1,8 milionů USD. Společnost odhadla, že 71 % tržeb bylo generováno poplatky za poskytování vizuálních platforem. Počet zákazníků společnosti dosáhl ke konci září roku 2011 počtu 2 400. Ve 2. kvartále společnost oznámila záměr spočívající v prohlubování spolupráce se stávajícími zákazníky společnosti a v získávání nových klientů. V posledním kvartále se mezi zákazníky podařilo získat například společnosti Airbus či British Sky Broadcasting. Akcie společnosti na zveřejněné údaje reagovaly raketovým růstem, když za jediný týden přidaly 41,67 % a zakončily obchodování na rovných 221 Kč.

Výsledky společnosti Telefónica O2 ČR mírně nad odhadem trhu
S kůží na trh šla v tomto týdnu také společnost Telefónica O2 ČR, která vyhlašovala výsledky za prvních 9 měsíců roku 2011, stejně jako za předposlední čtvrtletí tohoto roku. Výnosy z podnikání poklesly ve 3. čtvrtletí na 13,08 miliardy Kč, což oproti stejnému období předchozího roku znamenalo pokles o 5,4 %. Za tímto poklesem stojí zejména výnosy z podnikání společnosti v segmentu pevných linek a nižší mobilní terminační poplatky. Dynamický vývoj výnosů nadále pokračuje na Slovensku, kde společnost vydělala na výnosech 40,1 milionů EUR, což značilo růst ve výši 33 %. Ve výsledovce společnosti pozitivně vyniká fakt, že společnost drží na uzdě provozní náklady, kterými kompenzuje pokles výnosů společnosti. Na jejich poklesu se projevuje pozitivně snížení mzdových nákladů, které za prvních 9 měsíců poklesly oproti loňskému roku o 10,1 %. Hospodářský zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) ve třetím kvartále poklesl o 4,8 % a dosáhl hodnoty 5,67 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti dosahoval 2,205 miliardy Kč a oproti 3. čtvrtletí roku 2010 poklesl o 63,3 %. Důvodem takto vysokého poklesu zisku však bylo zejména rozpuštění vlivu ztráty ze snížení hodnoty aktiv, které provedla společnost právě ve 3. čtvrtletí předchozího roku a čímž jednorázově navýšila hodnotu čistého zisku v loňském roce. Odhady trhu však počítaly se ziskem 2,17 miliardy Kč. Společnost nadále očekává splnění cíle pro letošní rok, kterým je pokles OIBDA v rozmezí 1 - 5 %. Pro investory je tato společnost lákavá zejména z hlediska vysokých dividendových výnosů, které každoročně Telefónica O2 ČR svým akcionářům vyplácí. Analytický konsenzus nadále počítá s poklesem výše vyplácené dividendy v následujících letech, díky klesajícím hodnotám čistého zisku a nerozděleného zisku. Pro rok 2010 by však dividenda mohla ještě zůstat na úrovni 40 Kč. Na přesnější informace k tomuto tématu však bude třeba vydržet do příštího roku, ve hře je variant hned několik. Hospodářských výsledků se chytli analytici JP Morgan, kteří reagovali sníženou cílovou cenou akcií na hodnotu 360 Kč, z původních 420 Kč. Tento analytický „cut" však investory nerozhodil, Telefónica O2 totiž i přes negativní názor z americké Wall Street, posílila o 3,10 %. Cena 396 Kč zároveň znamenala pro akcie společnosti maximální hodnotu tohoto týdne.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy