RM-SYSTÉM»Události»Nečekaný projev způsobil návrat na roční minima

Nečekaný projev způsobil návrat na roční minima

04.11.2011 17:40
Složitý proces, spočívající v hledání optimálního řešení evropského dluhového problému, decimujícího kapitálové trhy a ohrožujícího globální ekonomický růst, dostal v minulých dnech reálných obrysů. Politické špičky zástupců jednotlivých zemí Eurozóny a Evropské Unie, se na několikanásobně odkládané vrcholné schůzce konečně dohodli, jak by se dala současná krize zmírnit či dokonce pozastavit. V době, kdy se tonoucí stébla chytá, zní jakkoli pozitivně vypadající informace jako rajská hudba, a ačkoli byly její závěry zpočátku přijímány s mírnou nedůvěrou, trhy reagovaly pozitivně. Nastalé úvahy o přicházejícím zlomu tržní nálady však v průběhu týdne přerušila nečekaná zpráva. Řecký premiér Jorgos Papandreu, jehož jméno znali výhradně obyvatelé této oblíbené turistické destinace, se stal prakticky přes noc nejvíce skloňovanou personou ekonomických deníků poté, co svým prohlášením šokoval svět. O přijetí záchranného plánu pro tuto jihoevropskou ekonomiku, by dle jeho názoru měli rozhodovat všichni občané země v chystaném referendu. Jako Alenka v říši divů si po tomto nečekaném projevu museli připadat zástupci Francie a Německa, zatímco současná krize vstoupila do další fáze.

Na pozadí řeckých problémů si investoři začínají opět více všímat také dalších evropských zemí, s Itálií v čele. Rizikové prémie vládních dluhopisů země z Apeninského poloostrova výrazně vzrostly a výnosy dluhopisů se opět přiblížily srpnovým maximům. Tento fakt vyznívá o to hůře, že se do jejich nakupování nedávno pustila Evropská Centrální Banka. Do jejího čela nastoupil v úvodu listopadu nový prezident, Mario Draghi, který záhy ukázal, že si tato instituce uvědomuje nutnost podpory evropské ekonomice. Jeho prvním krokem v nové funkci, bylo nečekané snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentních bodů. Toto snížení bylo zdůvodněno pominutím inflačních tlaků a nutností podpory hospodářského růstu. V týdnu zasedala také Česká Národní Banka, která však úrokové sazby ponechala beze změny. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI), by měla v příštím roce růst zejména díky zvyšování daně z přidané hodnoty, prognóza ČNB však zároveň počítá pouze s jednorázovým vlivem tohoto vládního kroku, a očekává návrat indexu CPI do stanoveného inflačního cíle v roce 2013. V tomto týdnu byla nově prezentována prognóza tuzemského Ministerstva financí o ekonomickém růstu České republiky v příštím roce. Počítá se s výrazným zpomalením ekonomického růstu na hodnoty 1 %. Odborníci však očekávají vyšší propad, který bude záviset zejména na vývoji okolních států, s Německem v čele.

V říjnu burza RM-SYSTÉM stagnovala
Po dvou měsících, kdy se index burzy RM-SYSTÉM snížil v srpnu o 12,34 % a v září o 11,80 %, došlo v říjnu ke stagnaci. Ani v tomto měsíci se sice index burzy RM-SYSTÉM neobjevil v kladných teritoriích, hodnota - 1,65 % je však oproti předchozím měsícům velmi mírná. Říjnový pokles však zároveň prohloubil ztráty indexu RM od počátku roku, který zahajoval na hodnotě 2 518,21 bodů. Jeho ztráta za uvedené období tak dosáhla 26,52 %. Zřejmě není složité uhádnout, který titul za říjnovým poklesem stojí, ale pokud tipujete rakouskou Erste banku, tipujete správně. Pokud odmyslíme akcie společnosti ECM, se kterými se momentálně neobchoduje, pak je právě Erste banka největším tahounem poklesů indexu i na roční bázi. Od počátku roku do konce října titul ztratil téměř 55 %. V blízkosti ztrát okolo 50 % se objevily i společnosti jako Central European Media Enterprises, New World Resources, Orco Property Group či Nokia Corporation. Neřízenou střelou se z tohoto pohledu zdají být pouze akcie tabákového producenta Philipa Morrise, jehož akcie obchodované na burze RM-SYSTÉM od úvodního obchodního dne roku 2011 posílily o 19,01 %. Mezi dalšími společnostmi, jejichž akcie jsou od úvodu roku v kladných hodnotách, již najdeme pouze americké firmy McDonald´s Corp., Intel Corp. a Exxon Mobil Corp. Z pohledu objemu obchodů již nebyl říjen tolik hektický. Zatímco srpnový měsíc zaznamenal rekordní objemy obchodů nejen pro tento rok, a dosáhl průměrného denního objemu ve výši 64,93 milionů Kč, v říjnovém měsíci byly zaznamenány průměrné denní objemy obchodů ve výši 37,42 milionů Kč. Nejčastěji byly v tomto měsíci vyplňovány objednávky na akcie společností Erste banka, ČEZ a New World Resources.

První listopadový týden opět v režii medvědů
Stejný obrázek, jako říjnové obchodování, nabízí pohled na výsledky prvního obchodního týdne měsíce listopad. I v něm totiž rostly pouze 4 tituly ze segmentu EasyClick, pouze zde došlo k obměně dotčených společností. Nejvyššího růstu dosáhly akcie společnosti Vet Assets, které posílily o 8,20 %. Za nimi následoval McDonald´s Corporation se zhodnocením o 4,55 % a Česká Spořitelna se zhodnocením 3,33 %. Kompletní čtveřici doplňuje Deutsche Telekom AG. Největší pokles jsme zaznamenali u akcií Erste banky, jejichž hodnota ztratila 14,32 %. Index burzy RM-SYSTÉM ve 44. týdnu roku 2011 reagoval negativně na prohlášení řeckého premiéra a ztratil 5,59 %. Objemy obchodů zůstávají nadále vysoké, jejich průměrná denní hodnota činila 39,62 milionů Kč. Celkově bylo v prvním listopadovém týdnu obchodováno v objemu 198,09 milionů Kč.

Společnosti Fortuna opět vzrostl objem přijatých sázek
Ve čtvrtek uveřejnila společnost Fortuna výsledky svého hospodaření za 3. čtvrtletí tohoto roku. Vyplývá z nich, že se společnosti podařilo navýšit objem přijatých sázek oproti stejnému období loňského roku o 9,7 %, což v absolutní hodnotě značilo sázky v hodnotě 92,64 milionů EUR. Za růstem takto přijatých sázek stojí zejména rostoucí oblíbenost internetového sázení a to i přes absenci velkých sportovních událostí, kterých se dočkáme v příštím roce v podobě londýnských Olympijských her či evropského Mistrovství ve fotbalu, jehož hostitelem budou Ukrajina a Polsko. Téměř 53 % přijatých sázek vyplnili na tiket sázkaři z České republiky, druhým nejvýznamnějším trhem na poli sportovního sázení zůstává oblast Slovenska. Společnost dále čeká na vyjádření polského Ministerstva financí, které by mělo udělit licenci na provozování on-line sázení v této zemi. Za účelem posílení tržního podílu na tomto trhu, dochází také k tvorbě strategie na převzetí prodejních míst společnosti Tipsport PL. Z pohledu finančních výkazů došlo ve 3. čtvrtletí k očekávanému poklesu zisku před zdaněním, odpisy, amortizací, daněmi a úroky (EBITDA) o 58,4 % oproti stejnému období loňského roku. Za poklesem stály zejména náklady na spuštění loterií a stíracích losů. Hodnota EBITDA pro 3. kvartál roku 2011 dosáhla 2,31 milionů EUR. Očekávání analytiků ohledně EBITDA bylo nastaveno poměrně výrazně výše, což je patrné z doprovodných komentářů a také v poklesu ceny akcií o 2,83 %. Cena akcií zakončila obchodování na úrovni 96 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy