RM-SYSTÉM»Události»Očekávaná schůzka se projevila v náladě trhů

Očekávaná schůzka se projevila v náladě trhů

21.10.2011 17:45
Nadcházející víkend je pro řadu lidí pouze dalším z dvojice nepracovních dnů, kdy si užijí trochu volna a odpočinou od všedních záležitostí. Pro investory a odbornou veřejnost by měl naopak patřit k nejsledovanějšímu období roku 2011. Na neděli 23. října je totiž naplánována schůzka vrcholných představitelů zemí Evropské Unie a Eurozóny, na které by měly být světu představeny jednotlivé kroky vedoucí k řešení evropské dluhové krize a ke zlepšení podkopané důvěry investorů ve finanční trhy. V minulém týdnu bylo zřejmé, že investoři slibům politiků opět uvěřili a jali se nakupovat podhodnocená riziková aktiva. Neschopnost politiků v řešení tohoto problému se však odráží v příliš dlouhé době, která již uplynula od počátku vzniku problémů Řecka, a některé symptomy naznačovaly, že ani víkendová schůzka nepřinese žádaný výstup. Dnes bylo zároveň potvrzeno, že tamtamy nelhaly a představení návrhů se odkládá až na středeční jednání. Rostoucí nejistota se odrážela v náladě trhu a způsobila jeho výkyvy na obě strany. Trhy tak v současné době ještě více připomínají rozbouřené moře, kdy se nálada mění z hodiny na hodinu.

Globální makrodata se pohybují ve stínu evropské dluhové krize
Ze stínu evropského dění nevystupují v současné době ani globální makrodata, přestože také neukazují příliš pozitivního. Na snížení ratingu Španělska o dva stupně už snad trhy ani nereagovaly, což poukazuje na to, že se s ním jaksi počítá. Právě ratingovým agenturám možná v současné době zvoní hrana, jelikož po zprávách o založení evropské ratingové agentury, se objevují také hlasy volající po zákazu zveřejnění ratingu zemí, čerpajících prostředky ze záchranných fondů. Zpomalení ekonomického růstu naznačila čtvrtletní data z čínské ekonomiky a náladu na bodu mrazu německých podnikatelů pak hodnota indexu ZEW. Pozitivní náladou nehýří ani statistické úřady Velké Británie, kde naměřili v září míru inflace pohybující se v oblasti historických maxim. Uplynulý týden však nebyl pouze o negativních informacích, když mezi hrstkou pozitivních dat, bylo možné najít například informaci o růstu výrobní aktivity v oblasti Philadelphie či růstu maloobchodních tržeb Velké Británie. V pátek se také objevila pozitivní zpráva z Irska, kde inspektoři Evropské Komise, Evropské Centrální Banky a Mezinárodního Měnového Fondu dokončili pravidelnou čtvrtletní revizi vládního hospodářského programu. Dle závěrů revize vyjádřili inspektoři spokojenost s průběhem strukturálních reforem a provedenou rekapitalizací domácích bank.


Výsledková sezóna USA brzdí propad amerických trhů
V rámci vyhlašování hospodářských výsledků amerických firem přišly v tomto týdnu na přetřes výkazy významných technologických a bankovních společností. Smíšené výsledky bylo možno pozorovat u zástupců obou odvětví. Zatímco například výsledky Yahoo! Inc. překonaly odhady analytiků, technologický gigant Apple Inc. za nimi zaostal. Mezi bankovními institucemi potěšily výsledky Bank of America, zatímco investiční banka Goldman Sachs zaznamenala výraznou ztrátu a za očekáváním zaostala o pověstné mílové kroky. Probíhající výsledková sezóna amerických firem je v současné době rovněž na pozadí dění v Evropě, přesto však její průběh prozatím brání v poklesech indexů amerických trhů. Dobře je to patrné například při srovnání amerického indexu S&P 500 s indexem DAX 30, zahrnujícím 30 „blue chip" společností z Deutsche Böerse.

Index burzy RM-SYSTÉM poklesl
Index burzy RM-SYSTÉM, přes mohutný finiš v závěru týdne, oslabil ve 42. týdnu roku 2011 o 1,1 %. Pod poklesem se opět výrazně podepsala Erste banka, která se po vydaném „profit warningu" dostala na nová dvouletá minima. Akcie Erste banky se zároveň staly emisí, která byla nejvíce vyplňována v zadaných objednávkách. Její týdenní objem dosáhl hodnoty 66,96 milionů Kč. Trojici nejvíce klesajících společností doplňují ještě akcie firem Tatra a Vítkovice Machinery Group, které však neměly, vzhledem ke své váze, na hodnotu indexu RM podstatný vliv. Směrem nahoru naopak po hospodářských výsledcích zamířili technologové ze společností Intel Corporation a Nokia Corporation a po pozitivních výhledech představenstva také mediální CETV.

Hospodářské výsledky firem z burzy RM-SYSTÉM v režii zahraničních korporací
Výsledková sezóna se rozběhla také u společností obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. V centru dění se, z tohoto pohledu, objevily společnosti Intel Corporation, Nokia Corporation, Microsoft Corporation a McDonald´s Corporation.

Intel Corporation se znovu předvedl ve velmi dobrém světle. Jeho tržby pokračovaly i ve 3. kvartálu v rostoucí tendenci a překonaly očekávání analytiků, když dosáhly hodnoty 14,23 miliard USD a ustanovily nový rekord v historii společnosti. Oproti předchozímu kvartálu vrzostly tržby o 9 % a proti stejnému období loňského roku dokonce o 29 %. Analytici v průměru očekávali tržby na úrovni 13,9 miliardy USD. Čistý zisk společnosti dosáhl hodnoty 3,7 miliardy USD. Za těmito výsledky stálo zejména zdvojnásobení prodeje v oblasti osobních počítačů (notebooků). Dařilo se také jednotce dodávek technologií pro datová centra, kde společnost vygenerovala tržby v hodnotě 2,5 miliardy USD. Propad naopak potkal jednotku Intel Atom, která dodává procesory pro smartphony či PDA (personal digital assistant - osobní digitální pomocník ovládaný dotykovou obrazovkou a perem). V tomto případě společnost utržila 269 milionů USD, což oproti minulému období značilo výrazný pokles o 32 %. Společnost vygenerovala hotovost ve výši 6,3 miliardy USD, vyplatila 1,1 miliardy USD na dividendách a provedla zpětný odkup 186 milionů kusů akcií v hodnotě 4 miliardy USD. Akcie Intelu na zveřejněné zprávy reagovaly růstem o 6,25 % a zakončily obchodování na ceně 425 Kč.

Hospodářské výsledky reportoval také finský výrobce mobilních a chytrých telefonů Nokia Corporation. V jejím případě se nejedná o tak slavná čísla, jako v případě Intelu, přesto na ně trhy reagovaly kladně. Důvod je prostý, investorská obec očekávala výraznější propady tržeb, než které byly ve finále reportovány. Jejich výše dosáhla 8,98 miliardy EUR a meziročně poklesla o 12,56 %. Analytici očekávali tržby ve výši 8,79 miliardy EUR. Pokles nastal také v kategorii čistého zisku, kde společnost reportovala ztrátu 151 milionů EUR, zatímco ve stejném období loňského roku bylo dosaženo zisku 322 milionů EUR. Společnost nadále zůstává velmi silná v oblasti cash flow, kde od počátku rošlo k čistému nárůstu hotovosti o 834 milionů EUR, zatímco za 9 měsíců loňského roku z účtů ubylo 469 milionů EUR. Problémem zůstává klesající tržní podíl na poli smartphonů, kde společnosti lidově řečeno „ujel vlak". Díky klesajícímu tržnímu podílu uzavřela Nokia spolupráci s americkým Microsoftem, který by měl dodávat operační systémy pro chytré telefony. Výsledek první spolupráce by měl být představen na konferenci v Londýně, která se bude konat v příštím týdnu. Vlajkovou lodí společnosti by se v segmentu smartphonů měl stát přístroj s označením Nokia 800. Akcie společnosti na zveřejněné informace reagovaly růstem o 2,48 % a obchodování zakončily na hodnotě 111,70 Kč.

Pegas Nonwovens se již obchoduje bez nároku na dividendu
Lovci dividendových výnosů se v tomto týdnu opět dočkali, jejich účty vedené obchodníkem s cennými papíry se totiž rozrostou o dividendu vyplácenou výrobcem netkaných textilií, společností Pegas Nonwovens. V tiskové zprávě z 20. července 2011 bylo oznámeno, že se společnost chystá vyplatit dividendu ve výši 1 EUR na jednu akcii. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu bylo stanoveno datum 20. října 2011 a samotná výplata dividendy proběhne v následujícím týdnu. Společnost částku 9,23 milionů EUR uvolní ze svých účtů k 27. říjnu 2011. Dividedny společnosti budou letos poprvé podléhat lucemburské srážkové dani, která činí 15 %. Pro tuzemské akcionáře se však nic zásadního nemění, jelikož dle článku 10, Sbírky zákonů č. 79/1993 Sb., existuje mezi Českou republikou a Lucemburskem smlouva o zamezení dvojího zdanění, platná od 30.12.1992. Od příštího roku by dividendy, až do výše 1 EUR na akcii, neměly podléhat srážkové dani a atraktivita akcií společnosti by tak, dle mého názoru, mohla v očích investorů stoupnout. Částečně to potvrzuje i vývoj v ceně akcií, ke kterému došlo v tomto týdnu. Málo vídanou skutečností se totiž stalo, že akcie společnosti Pegas Nonwovens, i přes ztrátu nároku na obchodování s dividendou, posilovaly o 0,79 % a zakončily týden na ceně 444,50 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy