RM-SYSTÉM»Události»Většina titulů na burze RM-SYSTÉM rostla

Většina titulů na burze RM-SYSTÉM rostla

14.10.2011 17:30
Pohled na výsledky uplynulého týdne vyznívá u většiny titulů optimisticky. Převážná většina akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM v segmentu EasyClick totiž posilovala. Přesto zakončil index RM týden na nižší hodnotě, než na které v pondělí otevíral. Za hlavního viníka poklesu celého trhu lze považovat Erste banku, jejíž představenstvo vydalo „profit warning“ související s přeceněním majetku podniku. Její akcie se po zveřejnění zamýšlených účetních operací řítily střemhlav dolů a staly se pro investory suverénně nejhorší investicí uplynulého týdne. Rizikovější tituly si naopak připisovaly výraznější zisky poté, co se v minulých týdnech propadaly na nová dvouletá minima a v tomto týdnu těžily z pozitivního efektu, který přinesly zprávy o možném řešení evropské dluhové krize a obratu na světových trzích.

Právě evropská dluhová krize je ústředním tématem posledních dní. Výrazně se její vývoj dotýká zejména finančního sektoru, který je ovšem silně spjatý s reálnou ekonomikou. Zatímco se evropské politické špičky pokoušejí o navýšení záchranných fondů a chystají plán na rekapitalizaci bankovního systému, některé bankovní domy začínají vydávat prohlášení proti tomuto plánu. Velmi ostře proti němu v tomto týdnu vystoupil například šéf německé Deutsche banky, Josef Ackermann, který označil navyšování bankovního kapitálu za současných tržních podmínek za nesmyslné a varoval před sníženou úvěrovou aktivitou některých bank. V následujících dnech budeme zřejmě moudřejší, na 23. října je totiž naplánována schůzka vrcholných představitelů zemí Eurozóny, kde by měly být předloženy konkrétní plány pro boj s dluhovou krizí. V úvodu týdne se celý svět obracel k našim východním sousedům, kteří rozhodovali o podpoře navýšení Evropského Fondu Finanční Stability (EFSF). Navýšení bylo schváleno až ve druhém kole a znamenalo pád slovenské vlády. Zámoří se v tomto týdnu dočkalo toužebně očekávané výsledkové sezóny, která by mohla opět přinést na trhy větší klid. Jeho intenzitu ale budou dle mého názoru výrazně ovlivňovat zejména zprávy z evropského kontinentu.

Extrémní hodnoty indexu RM byly k vidění již v úvodu týdne
Index burzy RM-SYSTÉM neudržel růstovou trajektorii a oslabil o 2,92 %. Zajímavostí je, že poměr klesajících a rostoucích titulů hovořil jasně ve prospěch rostoucích akcií. Z 24 titulů obchodovaných v segmentu EasyClick, jich celkem 17 vzrostlo, 5 pokleslo a 2 zůstaly na hodnotách z úvodu týdne. Nejnižších týdenních hodnot indexu RM bylo dosaženo v pondělí, kdy se propadl k hranici 1 817,03 bodů. Nejvyšších týdenních hodnot dosahoval index rovněž v pondělí, a sice na hladině 1 925,04 bodů, které bylo dosaženo při zahájení obchodování. Nejvíce se opět obchodovalo s akciemi Erste banky, ČEZu a New World Resources. Celkově byly ve 41. týdnu roku 2011 zobchodovány akcie v hodnotě 209,89 milionů Kč, při průměrné denní hodnotě 41,98 milionů Kč. Nejúspěšnějším obchodním dnem se z hlediska objemů stalo pondělí, kdy proběhly obchody v hodnotě 48,16 milionů Kč.

Skokanem týdne mediální skupina CETV
Držitelé akcií Central European Media dostávali v posledních týdnech pěkně za uši. Jedna rána střídala druhou a když se k firemním problémům přidaly ještě problémy evropských finančních trhů, dosahovala prodejní panika maximálních úrovní. Společnost je známá větší citlivostí na tržní výkyvy, což mimo výrazných poklesů potvrzuje také vysoký beta faktor. Ten v případě akcií, obchodovaných primárně na burze Nasdaq, dosahuje hodnot okolo 3,23 bodů, což značí, že pokud se tržní portoflio posune jedním směrem o 1 %, pak se daná akcie stejným směrem průměrně posune o 3,23 %. V současné chvíli došlo na trzích k uklidnění situace, protože investoři očekávají záchranný kruh ze strany Evropské Centrální Banky a také politických špiček Eurozóny. Jak se zdá, ono pověstné „tonoucí se stébla chytá" platí i v tomto případě a trhy ve zlepšení situace momentálně věří. Akcie CETV se v posledních měsících dostaly do výrazně klesajícího střednědobého trendu, od jehož spodního pásma se v minulých dnech odrazily zpět do trendového kanálu. Je pouze otázkou, zda bude následně pokles pokračovat, případně dojde na otestování dna a obrat směrem vzhůru. V tomto týdnu akcie společnosti posílily o 19,79 % a zakončily obchodování na úrovni 181 Kč.

Polský tisk spekuluje o obnoveném zájmu NWR o Bogdanku
Aktuální tržní situace a výrazné poklesy akcií se staly předmětem spekulací, které rozvířil polský list Parkiet ohledně obnoveného zájmu uhelné společnosti New World Resources o koupi polského konkurenta, společnosti Bogdanka. Je tomu bez několika málo dní přesně rok, co učinila společnost NWR neúspěšnou nabídku na převzetí za cenu 100,75 PLN na jednu akcii. Polský list v této věci oslovil finanční ředitele obou společností a ani jeden z nich zájem nepopřel. Finanční ředitel společnosti New World Resources, Marek Jelínek, však uvedl, že zájem o nabídku nevylučuje, momentálně však není na pořadu dne. Již dříve se spekulovalo, že k tomu, aby byla nabídka na převzetí Bogdanky úspěšná, musela by nabídková cena činit 130 - 150 PLN. Již tehdy se Marek Jelínek vyjádřil, že nabídkovou cenu nemíní navyšovat. Na druhou stranu však mezi významné akcionáře společnosti Bogdanka patří polské penzijní fondy, kterým by se při aktuální tržní situaci hotovost na účtech jistě hodila. Bez ohledu na výše zmíněné spekulace, vyšplhaly akcie NWR v uplynulém týdnu do vyšších pater. Obchodování zakončily na ceně 142,50 Kč a během týdne připsaly investorům 4,86 %.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy