RM-SYSTÉM»Události»Index burzy RM-SYSTÉM znovu posílil

Index burzy RM-SYSTÉM znovu posílil

07.10.2011 17:30
Podruhé v řadě se index burzy RM-SYSTÉM dostal do kladných hodnot. Ačkoli za procentuálním zhodnocením z minulého týdne index výrazně zaostal, hodnota + 2,32 % je mnohem sympatičtější k té, která byla v posledním období viděna častěji, než by bylo zdrávo. Do nového týdne nevstávali investoři pravou nohou a do poloviny týdne to vypadalo, že se vracíme do starých kolejí. Poté však přišla na přetřes slova vrcholných evropských politiků o potřebě koordinovaného postupu ve věci posílení bankovního kapitálu a dodala investorům silnou dávku endorfinu. Ten nevyprchal ani po oznámení agentury Moody´s o výrazném snížení italského ratingu. K situaci v Evropě se vyjádřili také představitelé Mezinárodního Měnového Fondu, kteří opět „pohazují“ miliardami. Dle jejich výpočtů bude nutné „napumpovat“ do evropského bankovního systému 100 až 200 miliard EUR. Hlavní událostí týdne se ovšem stalo úmrtí Steva Jobse, pod jehož vedením se americká firma Apple Incorporated stala nejhodnotnější technologickou společností světa. Steve Jobs podlehl dlouhodobé nemoci, díky které řady Applu opustil na sklonku srpna.

Týden v režii technologických firem
Vzájemný poměr rostoucích a klesajících titulů vypadal po dlouhé době vyrovnaně. V konečném účtování se ale miska vah přeci jen naklonila straně rostoucích titulů, a to v poměru 15:9. Index RM při tomto poměru posílil ve 40. týdnu roku 2011 o 2,32 % a uzavřel na hodnotě 1 925,04 bodů. V absolutním vyjádření vzrostl index RM o 43,68 bodů, když v pondělí zahajoval obchodování na hodnotě 1 881,36 bodů. O pozici nejvíce rostoucí firmy se ucházely tři společnosti. Na pomyslný vrchol dosáhla Erste banka, která svým růstem o 6,79 % překonala Intel Corporation se zhodnocením 5,31 % i tuzemského producenta papíru Vet Assets, jehož akcie posílily o 5,26 %. Pod minimem roku 2009 se již obchoduje s akciemi Orco Property Group, které ztratily 12,66 % a staly se suverénně nejhorší investicí tohoto týdne.

Objem obchodů se znovu dostal přes průměrné roční hodnoty 30 milionů Kč. Celkově byly akcie na burze RM-SYSTÉM obchodovány v posledních 5 dnech v hodnotě 172,72 milionů Kč. Denní průměr tak dosáhl úrovně 34,54 milionů Kč. Největší zájem byl o akcie Erste banky, která se obchodovala v objemu 47,89 milionů Kč a předčila tak v tomto indikátoru ČEZ i New World Resources.

Navýšení hlasovacích práv akcionáře Pegasu prozatím výraznější efekt nepřineslo
Na povrch prosákly informace, potvrzené tiskovou zprávou společnosti Pegas Nonwovens, o navýšení podílu hlasovacích práv jednoho z největších akcionářů společnosti. Změna se týká společnosti Wood & Company Funds SICAV PLC, která do 4. října držela celkem 682 491 akcií společnosti Pegas Nonwovens SA, což představovalo podíl 7,39 % na hlasovacích právech a základním kapitálu společnosti. Ke dni 4. října byl podíl navýšen na 974 491 akcií společnosti Pegas Nonwovens SA, což je 10,56 % podílu na základním kapitálu a hlasovacích právech. Naposledy se v tomto směru měnily podíly v březnu, kdy společnost Templeton Asset Management snížila podíl na 9,78 % z původních 10,06 % a AEGON Hungary Fund Management Corporation, který snižoval podíl na 0,73 % z původních 5,08 %. Aktuální změna tak ze společnosti Wood & Company Funds SICAV PLC činí nejvýznamnějšího akcionáře společnosti Pegas Nonwovens SA. Reakce na tuto zprávu nebyla nijak výrazná, došlo pouze k mírnému růstu v kurzu akcií. Ten se v tomto týdnu zastavil na hodnotě 435,90 Kč, což znamenalo růst o 1,37 %. Ve čtvrtek byla také podepsána pojistná smlouva s Exportní garanční a pojšťovací společností, a.s. (EGAP) o pokrytí možných rizik v souvislosti s investičním záměrem v Egyptě. Tato zpráva však již na kurz neměla vliv žádný.

Microsoft Corporation údajně znovu projevuje zájem o Yahoo!
O možné akvizici společnosti Yahoo! ze strany firmy Microsoft Corporation, se již hovoří od roku 2008. Tehdy nabídnul počítačový gigant za akcie firmy Yahoo 33 USD a ocenil tak hodnotu společnosti na 47,5 miliardy USD. Z převzetí společnosti však tehdy nakonec sešlo. Dnes se opět začíná spekulovat o možném zájmu Microsoftu ohledně pokusu s pořadovým číslem 2. Ačkoli obě společnosti zájem v médiích vehementně popírají, aktuální tržní situace by mohla tomuto spojení nahrávat. Důvodů by mohlo být hned několik. Akcie Yahoo! se aktuálně obchodují o více než 50 % levněji, než v roce 2008 a Microsoft by tak vynaložil mnohem menší částku, aby firmu ovládl. Druhým podstatným důvodem by mohla být nelepšící se situace on-line divize, která se údajně od roku 2009 topí ve ztrátě zhruba 5,5 miliardy USD. Dle názorů odborníků by právě v tomto oddělení mohlo dojít díky spojení s Yahoo! k výraznému zlepšení. Yahoo! totiž vlastní více než 40 % akcií čínské firmy Alibaba, která patří mezi největší ve svém oboru na tomto obrovském trhu. Čínský trh skýtá veliký potenciál, minimálně už z toho důvodu, že počet uživatelů internetu dnes přesahuje počet obyvatel USA. Akcie Microsoftu posílily během týdne o 5,24 %, když v úvodu zahajovaly na ceně 454,60 Kč a v pátek uzavřely na 478,40 Kč.

Nová doporučení z analytických materiálů velebí Erste banku
Poslední zásahy Evropské Centrální Banky povedou dle analytiků ke zvýšení likvidity bankovního sektoru a prostoru pro rally na trhu, ke které došlo již v roce 2009. Tehdy ECB rovněž kupovala dluhopisy a dodávala trhu likviditu. K tomuto závěru dospěli analytici Goldman Sachs, kteří zároveň provedli vlastní „stress" testy evropských bank. A jak dopadly? Mezi společnostmi, které jsou dle názoru analytiků banky nejodolnější, najdeme také Erste banku. U Goldman Sachs sice došlo v úvodu týdne ke snížení cílové ceny ze 45 na 35 EUR (870 Kč), doporučení však zůstává na stupni „koupit". Potenciál růstu je tak dle analytiků Goldman Sachs dostatečný. Méně euforicky se k cílové hodnotě staví u Société Générale, která cíluje 23 EUR (570 Kč), ale i v tomto případě zni doporučení „koupit". Posledním do party jsou analytici Citigroup, kteří snižovali cílovou hodnotu na 29 z původních 35 EUR, ale i v jejich případě je potenciál růstu dostatečný. Erste banka se v týdnu přehoupla přes 500 Kč a lze jen doufat, že růst z tohoto týdne nebude mít jepičí život. Akcie v uplynulém týdnu povyrostly o 6,79 % a staly se nejvíce rostoucím titulem burzy RM-SYSTÉM. Obchodování zakončily na ceně 512,70 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy