RM-SYSTÉM»Události»RM-SYSTÉM po dlouhé době v zelených číslech

RM-SYSTÉM po dlouhé době v zelených číslech

30.09.2011 18:08
Každá trampota má svou mez…zpívá se v jedné známé české písni a jistou paralelu je možno objevit také na burzách akcií. Historie již několikrát naznačila, že tak, jako nic neroste do nebes, není ani pokles věčný. Analytici hovoří o výrazné přeprodanosti akcií a příznivci grafů začínají upozorňovat na možný vznik reverzních formací, které mají často za následek silné pohyby proti směru trendu. Řadě investorů ještě dnes nabíhá „husí kůže“ při vzpomínce na poslední platnou formaci „hlava-ramena“, která se nedávno objevila na konci rostoucího trendu, jehož počátek sahá do podzimu loňského roku. Tyto formace však mají jednu nepříjemnou vlastnost - nejsou-li potvrzeny, nastává často prudký pohyb ve směru původního trendu. A ten je teď výrazně negativní. Na vynášení soudů je teď ještě brzy, pravdou však zůstává, že uplynulý týden nebyl z pohledu indexů vůbec špatný. Výjimkou nebyl ani index burzy RM-SYSTÉM, jenž posílil o 7,21 %. Vzhledem k poklesům z minulých týdnů se však jedná o velmi slabý balzám na pocuchané nervy investorů. Za obratem na trhu stály zejména zprávy o rozšíření záchranného fondu, kterému již dala zelenou dolní komora německého parlamentu a také nečekaně dobrá makrodata z trhu práce v Německu, ale i USA.

Poslední týden pošramocenou pověst zářijového měsíce nezachránil
V některém z posledních komentářů jsem psal o nevalné pověsti měsíce září, nyní přichází čas na závěrečné účtování. Nutno dodat, že neoblíbený měsíc své pověsti skutečně dostál a to poměrně razantně. I přes závěrečný finiš odepsal index RM 11,80 % a jen mírně zaostal za měsícem předchozím, ve kterém odepsal dokonce 12,34 %. K největšímu poklesu došlo u akcií společnosti Orco Property Group, která ztratila v tomto měsíci třetinu hodnoty a o pověstný kousek překonala v této nelichotivé bilanci černého koně tuzemských analytiků, společnost Central European Media. Výrazných propadů se však nevyvarovali ani držitelé akcií New World Resources či Erste banky.

Přestože většina titulů obchodovaných na burze RM-SYSTÉM poklesla, našly se i společnosti, jejichž kurzy utěšeně rostly. Nejlepším příkladem budiž americký Intel Corporation, jenž posílil i přes fakt, že v případě propadů jsou právě technologické tituly těmi, kdo spolu s akciemi finančního sektoru a dalších cyklických odvětví, táhnou burzy ke dnu. Zajímavostí je, že mezi pěticí rostoucích titulů jsou hned čtyři firmy, které jsou silně zakořeněny v zámoří a masivní výprodeje zářijového měsíce, jakoby se jich ani netýkaly. Jedinou tuzemskou firmou, která s nimi dokázala držet krok, byl tabákový výrobce Philip Morris.

Krátký obrat na trzích pomohl zejména finančním titulům
Zprávy ohledně navýšení záchranného fondu pomohly zejména firmám podnikajícím ve finančním sektoru, což bylo v tomto týdnu dobře patrné i na burze RM-SYSTÉM. Nejvyššího týdenního růstu dosáhly akcie Erste banky, kterou v minulých týdnech stahovaly zejména negativní zprávy o bankrotujících státech EU, ke kterým se ještě přidaly také novinky z Maďarska. V tomto týdnu byli šéfem společnosti, Andreasem Treichlem, investoři uklidňováni, že restrukturalizace dluhu soukromého sektoru nebude bránit splnění ziskových cílů společnosti. Akciím Erste banky nezabránilo tentokrát v růstu ani snížení cenových cílů od švýcarských UBS či amerických Goldman Sachs a tak se na závěr týdne obchodovalo za 480,10 Kč, což znamenalo zhodnocení o 15,24 %.

Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group se slovy jejího předsedy představenstva, Guentera Geyera, opět vyjádřila k polskému trhu, na kterém by ráda rozšířila svůj vliv. Cílem případné akvizice by se mohla stát polská pojišťovna Warta, patřící belgické skupině KBC. Ta připravuje prodej některých svých aktiv, aby byla schopna splatit dluh belgické vládě vzniklý po pádu Lehman Brothers a „runech na banku", které po tomto pádu následovaly. Společnost Vienna Insurance Group by měla v průběhu října zahájit průzkum finanční situace Warty, aby následně rozhodla, zda se o ni bude ucházet. Pokud by došlo k této akvizici, stala by se druhou největší pojišťovací skupinou na polském území. Její akcie v tomto týdnu zaznamenaly růst hodnoty o 12,34 %, když uzavřela na hodnotě 700 Kč.

Dařilo se také Komerční bance, která sice v tomto týdnu získala nižší doporučení analytiků Deutsche banky, ale jejich cenový cíl zůstává nadále výrazně nad aktuálními hodnotami. Cílová cena 4 400 Kč zní v uších investorů jako rajská hudba. Komerční banka prozatím úspěšně drží hladinu 3 000 Kč, od které se v tomto týdnu odrazila k vyšším hodnotám. Růst na 3 400 Kč činí v procentuálním vyjádření 11,93 %.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy