RM-SYSTÉM»Události»FED dalším poklesům nezabránil

FED dalším poklesům nezabránil

23.09.2011 17:30
Řada investorů od tohoto týdne, díky výstupu šéfa amerického FEDu, očekávala přibrždění klesajícího trendu a rostoucí paniky, leč nestalo se. Pan Bernanke svým projevem dostal slovům předloženým veřejnosti asi před měsícem, kdy upozornil, že jeho cílem nebude zachraňovat finanční trhy, ale ochabující ekonomiku. A tak prozatímním výsledkem jeho výstupu nebylo, sice kritizované, ale mnoha investory očekávané, kvantitativní uvolňování s pořadovým číslem 3. Místo něj došlo k avizované záměně investic u dluhopisů, která spočívá v prodeji dluhopisů s kratší dobou splatnosti a nákupu dluhopisů s delší dobou splatnosti. Cílem takové operace je sploštění dlouhého konce výnosové křivky a tedy nižších dlouhodobých úroků, což by mělo podnítit podniky k provádění investic. Toto oznámení ještě doplnila doprovodná zpráva, ve které FED vyjadřuje obavy o návrat americké ekonomiky do recese a zpomalení globálního růstu, včetně problémů Eurozóny. Reakce investorů byla jednoznačná – výprodej rizikových aktiv z portfolia na sebe nenechal dlouho čekat.

38. týden s přízviskem „katastrofický"
Titulům obchodovaným na burze RM-SYSTÉM v tomto týdnu pšenka nekvetla, drtivá většina jich oslabila a ukázala odvrácenou stranu rizikových aktiv v plné kráse. Výrazné propady potkaly v průběhu týdne akcie mediální skupiny CETV, které ztratily 18,92 % a mimo těchto poklesů přišla společnost také o kladné body analytiků Goldman Sachs, kteří razantně snížili cílovou cenu. Zdatného sekundanta v kategorii nejvíce klesajících titulů našla CETV v developerské společnosti Orco Property Group, jejíž akcie se opět obchodují na cenách z března roku 2009. Apokalyptickému scénáři však podléhají, až na malé výjimky, všechny společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM. Ze všech akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM v segmentu EasyClick, došlo k poklesu 21 komponentů. Světlými výjimkami byly v uplynulém týdnu pouze společnosti Exxon Mobil a McDonald´s. Katastrofický scénář dokresluje také oslabení indexu RM, které dosáhlo 8,89 %, když index zakončil obchodní seanci 38. týdne roku 2011 na hodnotě 1754,76 bodů. Obchodování probíhalo za průměrné denní hodnoty objemu obchodů ve výši 49,28 milionů Kč, když se za celý týden zobchodovalo 246,4 milionů Kč. Největšího koláče si z tohoto objemu ukously akcie ČEZu a Erste banky.

Pegas Nonwovens uzavřel dohodu s odběrateli pro egyptské provozovny
Výrobce netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens v tomto týdnu informovala, že uzavřela dohody s odběrateli ohledně dodávek produkce egyptského závodu. V tuto chvíli tak již nic nebrání tomu, aby společnost posvětila investici do výstavby závodu v této africké zemi a dokončila tak realizaci záměru, se kterým přišla v červnu tohoto roku. Prozatím nebylo zveřejněno jméno odběratele, sama společnost o něm hovoří pouze jako o významném zákazníkovi, který působí v oblasti Blízkého východu. V první fázi investice se počítá s výdaji ve výši 55 - 60 milionů EUR, které budou směřovat do výstavby závodu nedaleko Káhiry. Spuštění výrobní linky se předpokládá v roce 2013 a v případě příznivých podmínek na trhu by mohlo v následujících letech dojít k rozšíření závodu o další výrobní linku. Zároveň došlo k dohodám o dodavateli výrobní technologie nového závodu. Stala se jím společnost Reifenhäuser REICOFIL GmbH & Co. KG., což je ale poměrně malé překvapení vzhledem k tomu, že se tato firma podílela na dodávkách výrobní technologie pro všechny závody společnosti Pegas Nonwovens. Akcie společnosti Pegas Nonwovens právě tyto informace zřejmě ochránily v tomto týdnu před výraznějšími poklesy, když v pátek akcie uzavíraly na hodnotě 419 Kč a týdenní pokles činil 1,87 %.

Stát chystá změny ve zdanění investorů
Na povrch dnes prosákly zprávy, dle kterých se chystá stát natáhnout ruku pro další peníze daňových poplatníků. Tentokrát se chystá zacílit na investory a změnit podmínky tzv. daňového testu. Ten v současné době zaručuje investorům, že pokud od ziskového prodeje akcií od jeho nákupu uplyne delší doba, než 6 měsíců, není výnos z prodeje zdaněn srážkovou daní. Pokud investor daňový test nesplní, je mu ze zisku sražena daň ve výši 15 %. To by se mělo v blízké budoucnosti změnit. Součástí zákona o zřízení jednoho inkasního místa by totiž měl být údajně také přílepek o zvýšení zdanění investorů, přičemž tento zákon již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Daňový test by se měl prodloužit z 6 měsíců na 5 let a nová daňová sazba na 19 % z původních 15 %. Ministerstvo financí se tak dle mého názoru chystá kompenzovat uvažované osvobození dividend od srážkové daně. Vliv na kapitálové trhy by měl být spíše negativní, výrazně by se mohl projevit zejména pro investory do podílových fondů peněžního trhu. Rovněž akciové trhy však mohou přijít o část investorského publika, zejména pokud jde o drobné a střední investory. Už tak slabá aktivita investorů by mohla ještě více poklesnout a zabrzdit rozvoj kapitálových trhů, který ekonomičtí pragmatikové uvádějí jako součást vývoje hospodářsky vyspělé ekonomiky. Vzhledem k uvažované výši dodatečného daňového příjmu je tento krok pro řadu ekonomů nerentabilní a absolutně zbytečný. Svůj názor si však musí udělat každý sám.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy