RM-SYSTÉM»Události»Indexy potvrzují historicky slabší výkonnost září

Indexy potvrzují historicky slabší výkonnost září

16.09.2011 17:30
Září je měsícem s historicky nejslabší výkonností akciových indexů. Ačkoli tato historická pravidla nejsou platná absolutně, toto září prozatím není výjimkou. Index RM od počátku září odepsal již 9,7 % a navazuje na předchozí 2 chabé měsíce. Poklesy se mu nevyhnuly ani v tomto týdnu, ačkoli závěr týdne patřil spíše kupcům. Ti se na trhy vrátili poté, co Francie a Německo prostřednictvím svých nejvyšších představitelů ubezpečili, že budou Eurozónu a přítomnost Řecka v tomto uskupení bránit zuby nehty. Úvod týdne obstaraly negativní zprávy ohledně aukce státních dluhopisů Itálie, jejichž riziková prémie rostla i přesto, že je již kupuje v rámci podpory trhům i Evropská centrální banka. Na povrch následně prosákly nepotvrzené informace o jednání italského ministra financí v Číně, která by tak po španělských dluhopisech mohla začít kupovat i italské. V závěru týdne proběhne v sousedním Polsku schůze ministrů financí zemí Eurozóny, na kterou přiletí také Timothy Geithner, jenž zastává stejnou funkci za Atlantským oceánem. V příštím týdnu by také mělo dojít na slova šéfa Fedu ohledně formy podpory americké ekonomiky.

ČEZ vyměnil generálního ředitele, po vlažné reakci nakonec došlo k poklesu
U společnosti ČEZ došlo v průběhu týdne k nečekané události, k výměně generálního ředitele Martina Romana. Ten šéfoval energetickému kolosu od roku 2004 a byl tak u zrodu jedné z nejvíce respektovaných energetických společností v Evropě. V době kdy do ČEZu přicházel ze společnosti Škoda Holding a.s., stály akcie ČEZu přibližně 200 Kč. V době jeho odchodu se cena pohybovala okolo 760 Kč, přičemž v době největší slávy dosahovala jejich cena hodnot okolo 1 400 Kč (prosinec roku 2007). Na jeho místo nastoupil dosavadní místopředseda a výkonný ředitel Daniel Beneš. První obchodní den po uveřejnění této informace předvedly akcie ČEZu vlažnou reakci investorů. Zatímco většina titulů se v tento den „zelenala", akcie ČEZu se pohybovaly okolo nuly. Opožděná reakce se dostavila až v pátek, kdy titul chvílemi ztrácel přes 3 %. Důvodem však nebyla výměna na postu generálního ředitele, ale informace o vyřazení ČEZu z polského akciového indexu WIG 20. Analytická obec je toho názoru, že i přes obrovské zkušenosti a kvality dosavadního generálního ředitele, nebude ve vedení společnosti žádný zelenáč a převážně považují Daniela Beneše za adekvátní náhradu. Uragán nových doporučení se nekonal, jediným analytickým domem upravujícím cílové ceny na tomto titulu, se stali u Morgan Stanley, kde kosmeticky snížili cílovou cenu akcií na 810 Kč z původních 830 Kč. K této změně však analytici Morgan Stanley sáhli ještě před zveřejněním změny na postu generálního ředitele a tudíž na jejich report neměla výměna žádný vliv. ČEZ v tomto týdnu oslabil o 1,77 %, když v pátek uzavřel na ceně 748 Kč.

Maďarsko vyslalo negativní signály směrem k Erste bance
Členům maďarské vlády zřejmě úplně přeskočilo! Jinak se snad ani nedá nazvat chystaná pomoc domácímu obyvatelstvu, které si v letech 2005 až 2007 v rámci spekulace na silnou maďarskou měnu a nižší úroky v zahraničí napůjčovalo úvěry a hypotéky především ve švýcarských francích. V té době se kurz švýcarského franku vůči maďarskému forintu pohyboval v oblastech okolo 155. V dnešní době je kurz 233 maďarských forintů za jeden frank. Tato spekulace tak zdejšímu obyvatelstvu hrubě nevyšla a až 100 000 domácností hrozí, že úvěry nebudou schopni splácet a přijdou o střechu nad hlavou. Maďarská vláda se dle slov svého premiéra rozhodla, že obyvatelstvu stanoví fixní kurz, ve kterém budou moci jednorázově splatit zahraniční úvěry. Ten by měl dosahovat hodnoty 180 forintů za jeden švýcarský frank a ztráty z této operace neponese nikdo jiný, naž zahraniční banky. Maďarská vláda tak korunovala své předchozí rozhodnutí o uvalení mimořádných bankovních daní. Tato intervencionistická politika by mohla napáchat více škody, než užitku, protože netransparentní tržní prostředí je většinou významným důvodem pro opuštění daného finančního trhu, ačkoli se maďarský premiér výrazného exodu bank neobává. Mezi bankami, které mají v maďarském hypotéčním trhu zainvestováno nejvíce prostředků, figuruje také rakouská Erste banka s investicí okolo 3 miliard EUR. Uvidíme, jak celá situace dopadne, pro Erste banku by však v případě takto nastavených pravidel mohla přijít další pohroma. Kromě těchto zpráv obletěla investiční svět ještě informace o tom, že se Erste banka dohodla s minoritními akcionáři dceřinné BCR na převzetí jejich podílů a navýší tak podíl v této rumunské bance na 93,5 %. Akcie Erste banky v tomto týdnu na negativní reakce reagovaly dalším poklesem, když se krátce dostaly až pod 500 Kč. Závěrečný páteční kurz 507,90 Kč tak znamenal týdenní pokles ve výši 6,7 %.

Index RM opět ztratil
Do nového týdne vstupoval index RM na hodnotě 1 996,05 bodů, v závěru týdne se pak zastavil na hodnotě 1 925,98 bodů. Ve 37. týdnu roku 2011 tak odepsal 3,51 %. Nejvíce posilovaly zahraniční společnosti v čele s technologickými Intel Corporation a Microsoft. Směrem nahoru se ale vydali i další zástupci amerického trhu Exxon Mobil a McDonald´s. Králem měsíce se však staly akcie společnosti Vet Assets, a.s., které svým investorům připsaly 7,69 %. Stalo se tak však za nejslabšího objemu obchodů z celé party akcií obchodovaných v segmentu EasyClick. Investory naopak nepotěšily akcie společností Vítkovice Machinery Group, Orco Property Group a Erste banky. Z pohledu objemu obchodů opět došlo k nadprůměrným hodnotám, když se celkový týdenní objem obchodů zastavil na úrovni 189,33 milionů Kč a průměrně tak bylo denně zobchodováno 37,87 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy