RM-SYSTÉM»Události»Naděje z úvodu týdne v závěru pohasly

Naděje z úvodu týdne v závěru pohasly

02.09.2011 17:40
V pátečním projevu Bena Bernankeho nic převratného nezaznělo, trhy však dostaly impuls prohlášením, že existuje stále dostatek nástrojů ke stimulaci ekonomiky. Dle následného vývoje trhů se zdá, že investoři slovům šéfa FEDu uvěřili. Otázkou zůstává, jak dlouho bude pozitivní efekt, vzhledem ke slabším makrodatům, působit. Pod odhady končily v tomto týdnu indexy nákupu manažerů, ať už evropských, amerických nebo i českých. Index nákupu manažerů ukazuje na obchodní podmínky ve výrobě a je důležitý zejména proto, že výroba tvoří velkou část HDP daných ekonomik. Pozitivně nevyzněla ani páteční data z amerického pracovního trhu. V tuzemsku zároveň poklesly maloobchodní tržby o 1,7 %, zatímco trh čekal růst o 0,4 % a došlo také k růstu deficitu státního rozpočtu na 87,27 miliardy Kč, zatímco ve stejném období loňského roku se jednalo o schodek 78,67 miliardy Kč. Předpokládaný schodek pro letošní rok však dle zprávy Ministerstva financí zůstává nadále 135 miliardy Kč.

Po špatném červenci následoval katastrofický srpen
Index burzy RM-SYSTÉM během srpna ztratil 12,35 % a tento letní měsíc se tak stal s přehledem nejhorším obdobím tohoto roku. Svým poklesem ještě prodloužil červencový propad ve výši 4,15 %. Nejhůře se s propady vyrovnaly cyklické tituly, konkrétně CETV a NWR, jejichž ceny ztratily oproti úvodu srpna třetinu hodnoty. Propadu se nevyhnula ani Erste banka, která odepsala 23,95 %. Celkový počet klesajících společností ze segmentu EasyClick v srpnu narostl na 20. Mezi čtyřmi rostoucími společnostmi hrál prim tabákový producent Philip Morris, jehož defenzivní zaměření vyneslo investorům 6,43 %. Za druhý nejvíce rostoucí titul platil v srpnu Unipetrol, který se navrátil nad 180 Kč a připsal zhodnocení 6,17 %. Prodeji hamburgerů by ani případný návrat k recesi neměl zlámat vaz a proto si pomyslnou třetí příčku zajistil nejznámější světový podnik v potravinářském průmyslu, McDonald´s.

Objemy obchodů v srpnu na rekordních hodnotách
Zatímco dle zhodnocení akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM nepatřil srpen k měsícům, na které budou investoři vzpomínat s nadšením, z pohledu objemů obchodů můžeme považovat srpnový měsíc za mimořádně úspěšný. Rekordní hodnoty byly zaznamenány jak ve statistice objemů obchodů měsíčních, tak i týdenních a denních. Za celý měsíc se zobchodovaly akcie v hodnotě 1,49 miliardy Kč, což je o téměř polovinu vyšší likvidita, než v případě lednového obchodování. Mimořádné objemy obchodů byly zaznamenány zejména v obchodních dnech od 5.srpna do 10.srpna, kdy se denní objem obchodů vždy převalil přes 100 milionů Kč. Denní hodnota 204,39 milionů Kč, dosažená dne 9.8.2011, je pro rok 2011 rovněž považována za rekordní. Obchodování probíhalo ve 23 obchodních dnech a průměrně se za den zobchodovaly akcie v objemu 63,93 milionů Kč.

Kouřit se bude, ikdyby na chleba nebylo
Akcie Philipa Morrise zažily v srpnu úspěšnou cestu směrem na sever. V úvodu měsíce se obchodovaly na ceně 10 117 Kč a na jeho konci v oblasti 10 700 Kč, když svého měsíčního maxima dosáhly v úvodu tohoto týdne na ceně 10 850 Kč. Titul rozbouřenými tržními vlnami proplouval bez větších obtíží a těžil zejména ze svého defenzivního zaměření. Investoři právě v takových podmínkách, jaké aktuálně zažíváme, sahají po větším bezpečí, které poskytuje nejen stabilní výše dividendového výnosu, ale především podnikatelské prostředí, ve kterém se daná společnost pohybuje. Laicky řečeno, kouřit se bude vždy a tak je Philip Morris ideálním kandidátem akciového portfolia zejména dlouhodobějších investorů. V tomto týdnu společnost reportovala výsledky svého hospodaření za 1. pololetí roku 2011. Tržby společnosti vzrostly o 1,5 % na 5,62 miliardy Kč. Důvodem tohoto růstu bylo zejména zvýšení cen jednotlivých tabákových výrobků. Nadále se projevuje migrace zákazníků směrem k levnějším značkám cigaret, což potvrzuje zejména snížení tržního podílu firmy na tuzemském trhu na 52,3 %. Tržní podíl klesá také na Slovensku, kde dosahuje dle výzkumu agentury ACNielsen 48,9 %. Čistý zisk dosáhl 1,1 miliardy Kč a oproti stejnému období roku 2010 vzrostl o 1 %. Akcie společnosti zvládly úspěšně také obchodování v tomto týdnu, když vzrostly o 3,24 % a zakončily obchodování na ceně 10 720 Kč.

Deutsche Telekom doplatil na zamítavé stanovisko amerických regulátorů
Telekomunikační společnosti jsou rovněž považovány za firmy s defenzivním zaměřením, vyznačujícím se slušnými dividendovými výnosy. V poslední době to však nemá ani tento sektor jednoduché, tlak na marže, pokles provolaných minut a poslaných sms zpráv je v poslední době charakteristický nejen pro tuzemskou Telefónicu O2. Podobná charakteristika přesně platí také pro německý Deutsche Telekom, který nedávno zveřejnil hospodářské výsledky za 1. pololetí roku 2011 a oznámil pokles čistého zisku o 1/3. V tomto týdnu přišla další rána, tentokrát v podobě zablokovaného prodeje americké jednotky operátora T-Mobile, na jehož koupi kývli v AT&T. Zatímco agentura Bloomberg tuto transakci označuje pojmem „megaobchod", americké Ministerstvo spravedlnosti jej spíše vidí jako prostředek k „narušení konkurenčního prostředí". Zablokování transakce sice ještě neznamená definitivní konec prodeje, jelikož se obě firmy chystají rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti napadnout u nezávislého soudu. Neschválený prodej americké jednotky by pro Deutsche Telekom znamenal velké potíže, jelikož je součástí koncepce nové strategie směřování firmy a zároveň měla být část hotovosti použita na splacení dluhů. Analytici se vesměs shodují, že prodejní cena 39 miliard USD je pro Deutsche Telekom rovněž velice atraktivní. Akcie na zprávu reagovaly poklesem, když zakončily na hodnotě 225,80 Kč a znehodnotily během týdne o 3,87 %.

Index RM s minimálním zhodnocením
Do nového týdne vstupoval index RM na hodnotě 2 077,82 bodů a až do středečního závěru připisoval zisky. V závěru týdne však došlo na oslabení indexu a výsledkem bylo zhodnocení pouze ve výši 0,22 %. Index RM zakončil 35. týden roku 2011 na hodnotě 2 082,33 bodů, když většina titulů ze segmentu EasyClick vzrostla. Nejvíce se dařilo akciím společnosti Vítkovice Machinery Group, které připsaly investorům 9,45 %. Opačným směrem zamířily akcie společnosti Orco Property Group, která oznámila propad hospodářských výsledků a pololetní zisk v záporné hodnotě. Cena akcií Orco Property Group ztratila 9,8 %. Objemy obchodů zůstávají nadále solidní, když týdenní objem 163,27 milonů Kč znamená denní průměr ve výši 32,65 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy