RM-SYSTÉM»Události»Burzy v očekávání zásahu amerického FEDu

Burzy v očekávání zásahu amerického FEDu

26.08.2011 18:11
Den „D" po 67 letech opět nastává. Tentokrát však dějištěm nebude francouzská Normandie, nýbrž americké horské letovisko Jackson Hole, kam se centrální bankéři USA sjedou ke každoročnímu projevu nejvyššího představitele FEDu.

Slábnoucí data americké ekonomiky potřebují vzpruhu a investorská obec si právě od nadcházející schůzky velmi slibuje. Trhy v naději na pozitivní závěry schůzky nezažily rally, ale sympatický růst trvající od úvodu týdne až do čtvrtečního poledne. Po důkladné mediální masáži se toto zklidnění asi nelíbilo novým investorům do žlutého kovu, který zažil během týdne výrazný propad od svých maximálních hodnot - a po takové jízdě na horské dráze mohlo být nově vstupujícím pořádně špatně.

V tuto chvíli je těžké odhadovat, jak se FED zachová. Podle mého názoru názoru se kvantitativní uvolňování číslo 3 konat nebude. Vycházím z toho, co prohlásil Ben Bernanke již v minulém týdnu - a sice že jeho úkolem není zachraňovat finanční trhy, ale ekonomiku Spojených států. Předchozí vlny kvantitativního uvolňování přispěly ke krátkodobé pomoci trhům, k pozitivnímu dopadu na ekonomiku země však nedošlo. Bernanke si je dle mého názoru vědom, že nalévání peněz do systému může vést maximálně k vyšší inflaci, růstu úrokových sazeb a dalšímu ekonomickému útlumu. A proto věřím, že snaha zabránit návratu recese vyústí v jiné kroky než kvantitativní uvolňování.

Burza RM-SYSTÉM ze zahraničního vývoje těžila a její index v průběhu první poloviny týdne utěšeně rostl. Maximálních hodnot tohoto týdne bylo dosaženo krátce po zahájení čtvrtečního obchodování na úrovni 2 114,49 bodů. Minimální hodnoty dosahoval index RM v pondělí, kdy se obchodovalo na úrovni 2 022,02 bodů. 34. týden roku 2011 pak ukončila burza RM-SYSTÉM na hodnotě 2 077,82 bodů a dosáhla zhodnocení ve výši 1,66 %. K vyšším hodnotám táhla burzu zejména obrozená Komerční banka, jejíž akcie se v týdnu navrátily nad 3 500 Kč. Špatně se ovšem nevedlo ani dalším společnostem. Unipetrol připsal investorům 4,08 % a Deutsche Telekom 3,12 %. Mezi klesající tituly se naopak zařadily akcie CETV či amerického ropného giganta Exxon Mobil, které si odepsaly 3,23 %, respektive 1,87 %. Počet rostoucích titulů v závěru převažoval nad klesajícími v poměru 15:8.

Jestliže jsem na začátku prázdnin očekával nudné obchodování a klesající objemy, pak jsem se opravdu výrazně mýlil. Obchodování sice probíhalo za nižších objemů oproti posledním dvěma hektickým týdnům, přesto však zůstalo v porovnání s celým rokem 2011 nadprůměrné. Celkový týdenní objem dosáhl 186,8 milionů Kč. Investoři projevili největší zájem o obchodování v úterý, kdy se zobchodovaly cenné papíry v hodnotě 43,08 milionů Kč. Nejslabší objem byl zobchodován v polovině týdne, kdy se středeční hodnota indikátoru zastavila na hodnotě 29,58 milionů Kč. Průměrný denní objem obchodů v tomto týdnu dosáhl 37,36 milionů Kč.

34. týden nabídl hned několik významných událostí

Hospodářské výsledy v týdnu reportoval velmi sledovaný těžař uhlí - společnost New World Resources, které analytici věštili rostoucí tržby. V pátek se k ní s vyhlašováním výsledků přidala ještě společnost Fortuna Entertainment Group a Pegas Nonwovens. Nový akciový přírůstek hlásí burza RM-SYSTÉM v podání producenta elektřiny ze solárních panelů, společnosti E4U, jejíž akcie debutovaly na trhu ve čtvrtek. Tuzemská ekonomika se dočkala zvýšeného ratingu obávané agentury S&P, a to dokonce o 2 stupně. Nový rating na hodnotě AA- byl doprovázen komentářem o stabilním výhledu. Agentura ocenila nízkou zahraniční zadluženost tuzemské ekonomiky, stabilní bankovní sektor financovaný zejména z tuzemských depozit a také zodpovědnou fiskální politiku vlády či nezávislost České národní banky. Pro tuzemské cenné papíry by tento krok měl mít pozitivní efekt, výrazněji se však projeví pouze v rizikových prémiích státních dluhopisů či kurzu tuzemské měny.

New World Resources dle očekávání navýšilo tržby

Hospodářské výsledky NWR se v posledních kvartálech staly díky vysokým očekáváním investičního publika spíše noční můrou. Dobré zprávy byly vždy po zásluze potrestány, jelikož nedosáhly na tolik očekávané odhady a titul po vyhlášení ztrácel několik procent. V tomto týdnu se situace neopakovala, nicméně k výraznému růstu rovněž nedošlo. Čtvrtletní výnosy dosáhly hodnoty 455 milionů EUR, což znamenalo růst ve výši 18 % oproti předchozímu čtvrtletí. Rovněž pololetní výsledky vyznívají z pohledu výnosů lépe než v prvním pololetí roku 2010.

NWR dosáhlo za první pololetí roku 2011 výnosů ve výši 840 milionů EUR. Rostoucí výnosy vyvolaly také pololetní růst provozních výdajů, a to o 13 % oproti stejnému období roku předcházejícího. Hrubý zisk dosáhl 120 milionů Kč, což je oproti polovině roku 2010 rovněž vyšší hodnota, konkrétně o 12 %. Horší údaj poskytuje ukazatel čistého zisku, kdy společnost vydělala 87 milionů EUR, což znamená proti roku 2010 pokles o 24 %. Není se však třeba děsit, rok 2010 pozitivně poznamenal prodej ukrajinské divize ve výši 82 milionů EUR, což výsledek řádně zkresluje. Pozitivem je také navýšení objemu prodaného uhlí o 4 %, celková produkce dosáhla v prvním pololetí roku 5,83 milionů tun uhlí. Společnost nadále předpokládá splnění produkčního cíle ve výši 11 milionů tun uhlí a externích prodejů ve výši 10,3 milionů tun uhlí.

Do hospodářských výsledků by měly ve druhé polovině roku 2011 výrazně promlouvat investiční výdaje spojené s projektem dolu Debiensko. Společnost potvrzuje také své předpoklady o vyplácení stabilní dividendy, která by v prvním pololetí roku 2011 měla dosahovat 0,16 EUR na akcii (3,87 Kč). Rozhodný den pro nárok na dividendu byl stanoven ke dni 2.9.2011. Na výsledky reagovali analytici amerických Goldman Sachs a Morgan Stanley, kteří sice shodně snižovali cílové ceny, ale zároveň je ponechali velmi vysoko v porovnání s aktuálním kurzem. V jednom případě jde o 276,5 Kč, ve druhém dokonce o částku převyšující 300 Kč. Evropští kolegové v Deutsche Bank a Credit Suisse již tak optimisticky laděni nejsou. V případě analytiků Deutsche Bank byl cenový cíl snížen na 190 Kč z původních 330 Kč. Akcie společnosti New World Resources v tomto týdnu posílily o 0,81 % a závěr obchodování proběhl na ceně 161,20 Kč.

Goldman Sachs a Morgan Stanley měnili cílové ceny také u Komerční banky

Uplynulý týden přinesl doslova obrození Komerční banky. Její stability a konzervativního hospodaření si povšimli v analytických domech u Goldman Sachs a Morgan Stanley. Obě společnosti si tedy po NWR vzali pod drobnohled další firmu obchodovanou na burze RM-SYSTÉM. Atraktivní ocenění, vysoká návratnost vlastního kapitálu a vysoký dividendový výnos jsou hlavními důvody, proč američtí Goldman Sachs přidali Komerční banku do svého nákupního seznamu mezi ostatní akcie střední a východní Evropy. Cílová cena byla zvýšena jen mírně na 4 347 Kč z 4 316 Kč, podstatná však byla změna doporučení. Nově zní „koupit" se zařazením na zmíněný nákupní list. Cena akcií Komerční banky reagovala okamžitým růstem až k oblasti 3 500 Kč. Po vybírání zisků se nakonec svezla na 3 460 Kč a zakončila týden se zhodnocením ve výši 10,76 %.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy