RM-SYSTÉM»Události»Fortuna v 1. pololetí zvýšila čistý zisk o 19 procent

Fortuna v 1. pololetí zvýšila čistý zisk o 19 procent

26.08.2011 09:43
AMSTERDAM/PRAHA/VARŠAVA - Fortuna Entertainment Group zaznamenala podle předběžných neauditovaných výsledků v prvním pololetí roku 2011 konsolidovaný čistý zisk ve výši 8,6 milionu EUR, což je o 19,1 % více než v minulém roce. Tento vynikající výsledek byl dosažen díky vysokým objemům přijatých sázek, přísnému řízení provozních nákladů a výrazně nižším nákladům na financování.

Společnost přijala v prvním pololetí sázky (Amounts Staked) ve výši 209 milionů EUR, což je o 9,1 % více nežli ve stejném období loňského roku. Výsledky hospodaření Fortuny, která je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek působícím v Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku, potvrdily růstový trend trhu sportovního sázení ve střední Evropě.

Na růstu se nejvíce podílelo sázení přes internet v České republice a na Slovensku. Navzdory absenci velkých sportovních soutěží jako byly například olympijské hry či mistrovství světa ve fotbale v loňském roce, dosáhla Fortuna skvělých výsledků a překonala rekordní hodnoty hospodaření z roku 2010.

„V první polovině roku 2011 naše výnosy stále rostly, zejména díky výborným výsledkům v oblasti sázení přes internet. Přestože byl objem přijatých sázek ovlivněn nedostatkem atraktivních sportovních události, dosáhli jsme růstu u všech výnosových ukazatelů. Naše výborné výsledky pramení ze strategie dvou hlavních distribučních kanálů, kde pobočky slouží nejen jako prodejní místa, ale i jako podpora pro online sázení," uvedl generální ředitel Fortuna Entertainment Group Jiří Bunda.

„V průběhu pololetí jsme již navíc zaznamenali výnosy z prodeje stíracích losů, které jsou součástí nového loterijního segmentu v České republice. Po zbytek roku se plně soustředíme na splnění našich cílů v projektu loterie, která je naší klíčovou růstovou aktivitou, a také na naplnění plánovaných výsledků v tradiční kategorii sportovního sázení," dodal J. Bunda.

Hrubé výhry (Gross Win) dosáhly za první pololetí roku 47,9 mil. EUR, což je o 5,5 % více ve srovnání s prvním pololetím roku 2010.

Hrubé výhry (Gross Win) z on-line sázení se za první pololetí 2011 zvýšily na 14,6 mil. EUR, což je o 39,6 % více nežli ve stejném období roku 2010. Gross Win ze sázení na pobočkách dosáhl za první pololetí výše 32,8 mil. EUR, o 6,0 % méně nežli ve stejném období loňského roku. Pokles v sázení na pobočkách byl způsoben slabším druhým čtvrtletím, ve kterém se letos nekonalo mistrovství světa ve fotbale. Gross Win z loterie (prodej stíracích losů od poloviny května) činil v prvním pololetí roku 2011 426 tisíc EUR.

V prvním pololetí roku 2011 zaznamenala Společnost celkové výnosy ve výši 41,9 milionu EUR, o 6,5 % více nežli v loňském roce.

EBITDA Fortuny za první pololetí roku 2011 meziročně vzrostla o 2,4 % na 11,9 mil. EUR. EBITDA ze sportovního sázení (bez loterie) dosáhla v prvním pololetí roku 2011 12,9 milionu EUR, o 10,7 % více nežli ve stejném období minulého roku. Navzdory nedostatku vysoce atraktivních sportovních událostí úsporná opatření Fortuny v oblasti nákladů a řízení marže vedla k dosažení vysoké hodnoty EBITDA, zejména v oblasti sportovního sázení. Celková konsolidovaná EBITDA byla ovlivněna počátečními náklady projektu loterie a samotná EBITDA z loterie dosáhla ztráty 962 tisíc EUR.

Fortuna velmi úspěšně snížila v prvním pololetí roku 2011 své náklady na financování a to díky refinancování dluhu v prvním pololetí 2010 a splacení některých dluhů v minulém roce. Čisté finanční náklady dosáhly výše 272 tisíc EUR a značně poklesly - meziročně o 84,6 %.

Fortuna dosáhla v prvním pololetí 2011 konsolidovaný čistý zisk ve výši 8,6 milionu EUR, o 19,3 % více než ve stejném období loňského roku. Tento výborný výsledek byl dosažen díky růstu objemu přijatých sázek, striktnímu řízení provozních nákladů a výrazně nižším nákladům na financování.

Fortuna se i nadále hodlá držet oznámené dividendové politiky a počítá v nadcházejících letech s výplatním poměrem 70 až 100% čistého zisku (z tzv. continuing operations).

Česká republika - sportovní sázení

Celkem 52,9 % celkových přijatých sázek v prvním pololetí 2011 bylo generováno v České republice, což představuje mírné navýšení z 52,4% podílu dosaženého v prvním pololetí 2010. Celkové přijaté sázky zde činily 110,7 mil. EUR, o 10,2 % více nežli ve stejném období v roce 2010. Hrubé výhry (Gross Win) v České republice dosáhly v prvním pololetí 2011 výše 21,9 mil. EUR, o 4,3 % více nežli v předchozím roce. Na nárůstu se jednoznačně podílel rozvoj sázení on-line, kde hrubé výhry (Gross Win) vzrostly meziročně o 36,7 % na 7,9 mil. EUR. Naopak hrubé výhry ze sázení na pobočkách v ČR meziročně poklesly, a to o 8,1 % a celkově činily 13,9 mil. EUR.

Česká republika - loterie

Nově reportovaný výnosový segment loterie v České republice se sestává z tržeb z prodeje stíracích losů a neposkytuje meziroční srovnání. Celkové přijaté sázky činily 776 tisíc EUR. Gross Win z loterie v České republice dosáhl v prvním pololetí 2011 výše 426 tisíc EUR.

Slovensko

Podíl Slovenska na přijatých sázkách za první pololetí 2011 představoval 33,6 % a zvýšil se z 32 % dosažených v prvním pololetí 2010. Celkové přijaté sázky na Slovensku v prvním pololetí 2011 činily 70,3 milionu EUR, o 14,6 % více nežli v roce 2010. Hrubé výhry (Gross Win) na Slovensku dosáhly v prvním pololetí 2011 výše 16,1 milionu, o 10,9 % více nežli v roce 2010. Gross Win ze sázení on-line tvořil 6,6 milionu EUR, o 41,5 % více nežli v předchozím roce. Gross Win ze sázení na slovenských pobočkách meziročně poklesl o 3,4 % a rovnal se 9,6 milionům EUR.

Polsko

Polsko se na celkových přijatých sázkách v prvním pololetí 2011 podílelo 12 %, ve srovnání se 15,5 % v roce 2010. Celkové přijaté sázky v Polsku v prvním pololetí 2011 činily 25,1 milionu EUR, o 15,4 % méně než v roce 2010. Důvodem poklesu bylo zavedení 12% daně u přijatých sázek v roce 2010 a nemožnost provozování některých produktů jako například číselných her. Hrubé výhry ze sázení v Polsku činily v prvním pololetí roku 2011 9,3 milionu EUR a meziročně poklesly o 5,3 %. Hrubý zisk z přijatých sázek dosáhl v Polsku 6,3 milionu EUR, což je o 0,7 % více v porovnání se stejným obdobím roku 2010. Marže hrubého zisku z přijatých sázek dosahovala za první pololetí letošního roku 25,2 %, jedná se o 4% meziroční nárůst

Malta

Celkové přijaté sázky společnosti FortunaWin na Maltě v prvním pololetí 2011 činily 2,2 mil. EUR a hrubé výhry ze sázení 97 tis. EUR.

Loterie

Novou loterii Loto uvedla Fortuna v České republice 18. července 2011 po více než 50 letech monopolu dosavadního provozovatele. Výherní je zhruba každý čtvrtý tiket, jackpot v hodnotě desítek milionů korun je možné vyhrát již za jeden vsazený sloupeček v ceně pouhých 20 korun. Fortuna Loterie se vrací k původnímu účelu loterie, podpoře charitativních projektů, zaměřila se na oblast znevýhodněných dětí. Mezi první partnery patří Centrum Paraple, Fond ohrožených dětí a Konto Bariéry.

Loto je jednoduchá a atraktivní hra, jejíž rostoucí jackpot začal na částce 10 milionů korun a měl by být vyplácen několikrát ročně. Celkem se rozděluje devět výherních pořadí, zákazníci předem znají výši výher (kromě jackpotu), které jsou pevně dané a nedělí se mezi potenciální větší počet výherců. První slosování proběhlo 20. července, dále vždy dvakrát týdně ve středu a v sobotu. Slosování je vysíláno televizí Nova v hlavním vysílacím čase kolem 8 hodiny večer.

Jedním z klíčů pro úspěch Lota je síť mimořádně kvalitních obchodních míst. V současné době využívá Fortuna již skoro 1.000 prodejních míst, do konce tohoto roku se jejich počet zvýší na 2000. Terminály Fortuny rovněž nabízejí dobíjení mobilní telefonů pro zákazníky Telefónicy O2 ČR, T-mobile ČR a Vodafone CZ.

Podle odhadů Společnosti získalo Loto od svého spuštění již 13 % podíl ze současného loterijního trhu v České republice. Cílem Fortuny je i nadále dosažení 30 % podílu na trhu do tří let.

On-line sázení v Polsku

Dne 26. května 2011 schválil polský Sejm novelu herního zákona umožňující společnostem s národní licencí poskytování sázek přes internet. K tomu nový zákon posílil pravomoci polského celního úřadu při kontrolách nezákonných aktivit internetových hráčů včetně monitorování a blokování převodu peněz. Nový zákon vstoupil v platnost 14. července 2011.

Okamžitě po přijetí novely zákona podala polská dceřiná společnost Fortuny Entertainment Group - Fortuna zakłady bukmacherskie - Ministerstvu financí žádost o licenci k provozování on-line sázení. Její schválení se očekává v průběhu následujících měsíců.

Díky svým zkušenostem z České republiky a ze Slovenska, kde úspěšně provozuje sázení jak přes internet, tak přes pobočky, je Fortuna již nyní připravena nabídnout on-line sázení v Polsku okamžitě po obdržení souhlasu od Ministerstva financí. Fortuna je v současné době jediná společnost na PL trhu, která takovéto know how má, což ji umožňuje spustit on-line sázení bezprostředně poté, co to bude podle polské legislativy možné.

Zdroj: Fortuna Entertainment Group


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.