RM-SYSTÉM»Události»Česká burza RM-SYSTÉM na rekordních objemech

Česká burza RM-SYSTÉM na rekordních objemech

12.08.2011 17:30
Downgrade americké schopnosti splácet své závazky, ke kterému sáhla ratingová agentura S&P minulý pátek, se negativně přenesl do úvodu 32. týdne roku 2011. Akciové trhy v pondělí zažily masivní výprodeje, kdy rostoucí strach doslova decimoval portfolia investorů. K uklidnění situace nepřispěl ani index důvěry investorů v Evropské měnové unii, který se propadnul k hodnotám z května loňského roku, kdy se poprvé začalo nahlas hovořit o bankrotu Řecka a dalších zemí. Úterý bylo ve znamení špatných dat z čínské ekonomiky a následného uklidnění situace ze strany amerického FEDu, který odložil očekávané zvyšování úrokových sazeb o dva roky. Do hry se však dostaly spekulace o sníženém ratingu Francie a trhy se opět poroučely směrem k jihu. Lepší čísla naopak vykázaly pravidelné čtvrteční dávky v nezaměstnanosti. Volatilita měřená indexem VIX se rovněž dostala na úroveň května 2010 a dokresluje tak značně nervózní obrázek grafů akciových indexů. Citlivost na každou novou zprávu je značná a jednotlivé akcie balancují podobně, jako rovnováhu hledající opilec.

Velmi vysoká volatilita byla charakteristická také pro pohyby na burze RM-SYSTÉM, kde se ceny pohybovaly z hodiny na hodinu stejně divoce, jako na ostatních světových trzích. Charakteristický je pro takto divoké obchodování zvýšený zájem investorů, což se na burze RM-SYSTÉM projevilo markantními objemy. V tomto týdnu proběhly obchody v celkovém objemu 641,83 milionů Kč, denně tedy šlo průměrně o neuvěřitelných 128,37 milionů Kč. Takovýto objem pro letošní rok znamená rekordní hodnotu, když dosud nejvyššího objemu bylo dosaženo hned v prvním obchodním týdnu. Tehdy se zobchodovalo 331,06 milionů Kč a denní průměr činil 66,21 milionů Kč. Pokud bychom se podívali zpětně, pak se průměrný denní objem tohoto týdne stal nejúspěšnějším za poslední 3 roky, prozatímního maxima bylo dosaženo v 18. týdnu roku 2009, kdy bylo zobchodováno průměrně za den 106,97 milionů Kč. Abych statistikou objemů obchodů dále nezahlcoval, pak už uvedu pouze jediný fakt a sice, že nejvíce se v tomto týdnu obchodovalo v úterý, kdy bylo zobchodováno 204,39 milionů Kč a také tato hodnota je jednoznačně nejvyšší za poslední 3 roky. Dosavadního maxima 145,53 milionů Kč bylo dosaženo 13.8.2009.

Index burzy RM-SYSTÉM se výrazněji pohyboval na oba směry, závěrečná páteční hodnota je však níže, než pondělní, což potvrzuje aktuální převahu medvědích zástupů. Index RM ve 32. obchodním týdnu roku 2011 odepsal 8,21 %, když uzavíral na hodnotě 2 078,85 bodů. V úvodu týdne otevřel na hodnotě 2 264,77 bodů a nejnižších úrovní bylo dosaženo v úterý, kdy se pohyboval až na hodnotě 1 935,05 bodů. Na maximálních úrovních se naopak pohyboval již v úvodu týdne, když se krátce zastavil na 2 264,77 bodech, poté však následoval prudký sešup směrem dolů.

AAA Auto obětí prodejní paniky
K ideální demonstraci panických výprodejů nelze najít lepší cíl, než akcie společnosti AAA Auto. Ačkoli se této společnosti daří navyšovat prodeje vozů, tržby a také zisky, investoři od pondělí zahodili fundamenty za hlavu a jali se společnost vyprodávat bez milosti z portfolia. Aniž by měla společnost cokoli společného s dluhy USA, Řecka či Španělska, prodejní vlna společnost v úvodu týdne doslova smetla. V minulém týdnu se obchodovalo v oblasti 24 Kč, úvod tohoto týdne zastihl titul na 18,40 Kč a následný výprodej stlačil cenu až na 11,20 Kč. AAA Auto i v tomto týdnu vyhlásilo pokračující úspěšné tažení na trhu s ojetými vozy. Pokračující oživení znamenalo ve 2. čtvrtletí roku 2011 růst tržeb na 130 milionů EUR, tedy o 42 % oproti stejnému období loňského roku. Čistý zisk dosáhl 3,2 milionů Eur a vzrostl oproti loňskému roku o 38 %. Společnost prodala v prvním pololetí roku celkem 26 232 vozů. Po divoké jízdě akcie společnosti AAA Auto ukončily páteční obchodování na ceně 19,50 Kč a v týdnu nakonec ztratily „jen" 1,52 %.

Nové cílové ceny směrem k Telefónice O2 a Komerční bance
Komerční banka, stejně jako Telefónica O2 si prošly v tomto týdnu peklem. Soudě alespoň dle kurzových pohybů, když první zmíněná společnost ztratila 14,53 % a v případě druhé byl výsledkem pokles o 4,26 %. Zatímco Komerční banka by dle názoru analytiků amerických Citigroup měla projít očistcem, telekomunikačnímu operátorovi belgická KBC věští další propady.

Komerční bance byla snížena cílová cena na 4 393 Kč, zároveň ale došlo ke změně doporučení na „koupit" z předchozího „držet". Analytici Citigroup ocenili stabilitu banky a její schopnost vyplácet atraktivní dividendu. Zároveň tvrdí, že trh již do ceny započítal nejhorší možný scénář vývoje a v případě uklidnění situace na trhu prorokuje růst ceny akcií na zmíněných 4 393 Kč.

Mateřské společnosti tuzemské Telefónicy O2 byly v minulém týdnu prověřeny závazky a hodnocena schopnost jejich úhrady. Výsledkem bylo snížení ratingu o stupeň níže. Pokud hádáte, že v tom má prsty agentura S&P, pak hádáte správně. Analytici KBC toto snížení ratingu přenesli do cílových cen na tuzemskou společnost s odúvodněním, že mateřská Telefónica, S.A. jako nepřímý majoritní vlastník ovlivňuje obchodní a finanční strategii českého operátora. Cílová cena byla stanovena na úroveň 370 Kč a doporučení zní „prodat".

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy