RM-SYSTÉM»Události»Spořitelna chystá banku pro lidi, kteří rádi utrácí

Spořitelna chystá banku pro lidi, kteří rádi utrácí

04.08.2011 09:19
Česká spořitelna se snaží oslovit klienty, kterým vadí její název Připravuje banku s jednoduchými službami a s pobočkami jako kavárnami.

Česká spořitelna připravuje pro český trh zcela novou banku. Ta má být modernější a výslovně cílí na lidi, kterým vadí jméno Česká spořitelna. Největší finanční ústav pro klienty tak reaguje jak na změnu životního stylu Čechů, tak na nástup nových konkurentů.

"Určitá část Čechů, a nemusí to být ani záležitost věku, má psychologickou bariéru se s brandem České spořitelny ztotožnit," řekl HN Martin Škopek, odpovědný za retail v představenstvu Erste Group, která spořitelnu vlastní.

"Jde nám o lidi, kteří chtějí mít něco víc trendy, aby se tím mohli prokázat ve společnosti. Pro tuto skupinu, která je pro bankovní obchody velmi zajímavá, plánujeme přijít s novým konceptem obsluhy," říká Škopek.

Do hledáčku nové banky by se měli dostat hlavně ti, kdo si užívají života, nešetří, nechtějí žádné komplikované služby a berou si půjčky a kreditní karty. Nemělo by jít o čistě internetový projekt. Součástí by měly být i pobočky, které by ale měly vypadat jinak než klasická síť spořitelny. Podle informací HN by v nich mělo být například možné pít kávu a bylo by tu místo k posezení jako v kavárně. Stylově by pobočky mohly zapadat do vkusu lidí, kteří rádi navštěvují například řetězec Starbucks. "Takových lidí, kteří si chtějí užívat a půjčovat, je podle našich průzkumů 25 procent," řekl HN Pavel Kysilka, šéf České spořitelny.

Novinka cílí jen na část potenciálních nových klientů. Více než pět milionů současných klientů, kterým "konzervativní" nabídka spořitelny vyhovuje, nechce ztratit.

Naopak o ně bude muset svádět boj se stále větším počtem rivalů, kteří v poslední době vstoupili na trh nebo tak v nejbližší době učiní. Kromě už fungující Zuno Bank se na podzim chystá spustit služby i nová banka PPF Air Bank. Expandovat chce Equa Bank a podobné se dá čekat i od nového vlastníka Volksbank, kterým je největší ruská banka Sberbank.

Spořitelna je pod silným tlakem, aby se přizpůsobila. Pro mateřskou Erste Group je klíčová. V 1. pololetí letošního roku přinesla Erste Group téměř polovinu zisku. Meziročně zvedla výdělek skoro o třetinu, v přepočtu na koruny to bylo 7,21 miliardy korun. Nová banka bude zaštítěna buď Českou spořitelnou, nebo Erste Group. Může jít o samostatnou značku, podobně jako má ČSOB Poštovní spořitelnu, nebo o značku ve spojení s jejím názvem, jako je Premium banking Raiffeisen.

Start nové banky ještě není definitivní. "Z Vídně jsme dostali zelenou zmapovat trh, konečné rozhodnutí ještě nepadlo," zdůraznila mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Podle ní se trh zahušťuje, a teprve se uvidí, jak silně. "Nemělo by smysl jít do něčeho, na čem bychom prodělali," říká Gajdušková.

Zdroj: ihned.cz


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.