RM-SYSTÉM»Události»Dobrá zpráva pro Orco. Našlo investora pro projekt v Praze

Dobrá zpráva pro Orco. Našlo investora pro projekt v Praze

03.08.2011 09:39
Orco a Unibail Rodamco společně postaví obchodní centrum. Developerská společnost jedná o odložení splátek dluhopisů v Německu.

Zadlužené developerské skupině Orco Property Group se podařilo získat investora, který jí pomůže připravit projekt obchodního centra na jejím pozemku v Praze-Bubnech. Společnost včera oznámila, že společně s realitní firmou Unibail Rodamco zakládá společný podnik, jehož cílem bude rozvoj části území Bubny-Zátory. Do společného projektu odprodalo Orco 3,7 hektaru z celkem asi 25 hektarů pozemků, které v Bubnech vlastní. Firma Unibail Rodamco bude mít v podniku nejméně 60procentní podíl. Celá transakce má být dokončena úvodem příštího roku a k zprovoznění prvního rozsáhlého obchodního centra by mělo dojít v roce 2017.

Bubny jsou pro Orco velké sousto

"Pro Orco je to určitě dobrá zpráva, společnost nemá dostatek finančních prostředků, aby s projektem sama něco udělala a Unibail Rodamco je jednou z největších realitních společností v Evropě, je to tedy skutečně silný investor," říká Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky. "Není to nijak překvapivá zpráva. Bubny jsou zkrátka pro Orco příliš velké sousto, o které se musí podělit s nějakým partnerem," říká rovněž Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Akcie developerské firmy, které se obchodují v Praze a Paříži včera i v reakci na tuto informaci posilovaly a v Praze zakončily obchodování o procento silnější na ceně 197 korun za kus. To je ovšem stále o takřka 85 procent méně, než za kolik se jedna akcie firmy prodávala při svém vstupu na pražskou burzu v únoru 2005. Pro Orco, které se již dva roky potýká s vysokým zadlužením, je výstavba na místě bývalého nádraží a přilehlých pozemcích v Bubnech stěžejním projektem. Firma tam plánuje byty, kanceláře a obchody. Investice do celého bubenského projektu se mají pohybovat v desítkách miliard korun. "V současné době jednáme s českými a americkými univerzitami o výstavbě vysokoškolského areálu," řekla ČTK mluvčí Orka Petra Zdeňková. Developer chce do lokality přilákat také například státní správu.

Rozparcelováním bubenského pozemku na menší části se podle analytika České spořitelny Petra Bártka snaží Orco celou oblast postupně zatraktivnit. "Prázdná plocha není nijak zajímavá, ale když v jedné části postavíte obchodní centrum, tak přirozeně stoupne i hodnota přilehlých pozemků," říká Bártek. "Otázkou je, za jakou cenu ten nejméně 60procentní podíl Orco prodalo, podle mě to ale není částka, která by měla zásadně změnit finanční situaci společnosti," dodává. Podle Adamkoviče je navíc nepříliš dobrou zprávou to, že má být projekt uveden do provozu až v roce 2017. "Hotovostní příjem bude mít Orco až za šest let, to je dost dlouhá doba," vysvětluje. Developerská společnost se kvůli vysokým dluhům přes rok nacházela v režimu soudní ochrany před věřiteli. To ukončil teprve loni v květnu rozsudek obchodního soudu v Paříži, který schválil obchodní plán Orka, jenž zahrnuje splacení dluhu do roku 2020.

Orco jedná o odložení splátek

Například již v květnu příštího roku by mělo Orco splatit závazky z dluhopisů ve výši 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy korun) za svou dceřinou společnost Orco Germany. Včera ovšem firma uvedla, že v Německu jedná o změnách podmínek splatného dluhu. O jednání požádali držitelé více než 60 procent nezajištěných obligací Orco Germany. Skupina OPG, která ovládá v Orco Germany zhruba 58procentní podíl, jim již v květnu nabídla výměnu za nové obligace skupiny OPG, směnitelné v budoucnu za akcie skupiny. Splatnost nového dluhopisu je navrhována jako šestiletá.

Profily obou firem

Orco Property Group

Je investorem, developerem a správcem nemovitostí v oblasti realit a hotelnictví ve střední Evropě. Společnost v současnosti spravuje majetek v hodnotě přibližně 2 miliardy eur. V posledních dvou letech se firma potýká s vysokým zadlužením.

Unibail Rodamco

Je provozovatelem, investorem a stavitelem komerčních nemovitostí. Působí v 12 zemích po celé Evropě, v Praze provozuje nákupní centra na Černém Mostě a Chodově a je i většinovým majitelem nákupního centra na Pankráci. Hodnota jejího portfolia činila na konci loňského roku 24,5 miliardy eur, tedy asi 593 miliard korun.

Zdroj: Hospodářské noviny, Petr Kain


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy