RM-SYSTÉM»Události»Americký dluh vyvolává otřesy na trzích

Americký dluh vyvolává otřesy na trzích

29.07.2011 18:00
Republikáni a demokraté se ve Spojených státech amerických stále neumí shodnout na dluhovém stropu, který zajistí financování amerického dluhu na další období. Čas zmiňovaný americkým ministrem financí, Timothy Geithnerem se kvapem krátí a nervozita na trzích je vystupňovaná na maximum. Magické datum, 2. srpen, nastane již v příštím týdnu a od tohoto dne by se v případě nezvýšení dluhového stropu snížila schopnost USA splácet své závazky. Nerozhodnost prozatím vyvolává výraznější poklesy pouze v případě akciových trhů, americké dluhopisy si nadále udržují vysoké ceny a jsou tak jednoznačným signálem, že investoři v závěrečnou shodu věří. O to hůře by mohlo být, pokud se jejich očekávání nenaplní. V Evropě se v tomto týdnu znovu snížil rating Řecku, který už se delší dobu pohybuje ve spekulativním stupni a zdá se, že ratingové agentury dohodu Eurozóny ohledně další pomoci Řecku považují za faktickou cestu k neodvratnému bankrotu. V hlavní roli se ratingové agentury objevily v souvislosti s úvahami o změně ratingu evropské země ještě jednou a to v případě Španělska. Této zemi zvažuje snížit rating o jeden stupeň agentura Moody´s.

Firemní zprávy stály tentokrát spíše v pozadí, ikdyž výjimky se našly a dokonce i mezi tituly obchodovanými na burze RM-SYSTÉM byly některé společnosti ovlivňovány nejen makroekonomickými událostmi. Své by o tom mohli vyprávět zejména ve společnosti Central European Media Enterprises. O tom však ale až později. Burza RM-SYSTÉM v souvislosti s globální nervozitou ztratila 2,65 %. Závěrečná hodnota indexu RM činila 2 433,25 bodů, když se na začátku týdne otvíralo na 2 499,51 bodech. Objemy obchodů zůstávají dále vskutku prázdninové a jejich velikost se nadále snižuje. Zatímco v minulém týdnu bylo zobchodováno 108,64 milionů Kč, v tomto týdnu to bylo již jen 105,70 milionů Kč. Průměrný denní objem obchodů tak dosáhl 21,14 milionů Kč. Nejmenší počet investorů přitáhl trh v úterý, kdy bylo zobchodováno 17,31 milionů Kč. Poměr mezi rostoucími a klesajícími tituly výrazně převážil ve prospěch klesajících akcií. Směrem dolů zamířilo hned 21 komponentů segmentu EasyClick z celkového počtu 25. Mimo hospodářské výsledky firem zaujala mezi korporátními zprávami informace o prodeji poloviny podílu na dolech Mibrag umístěných v Německu, který realizoval v minulém týdnu ČEZ ve prospěch druhého držitele polovičního podílu, společnosti EPH. Zpráva je o to zajímavější, že Německo v posledním období ostře reagovalo na japonské zemětřesení a případné ohrožení jadernými elektrárnami, které se chystá hromadně pozavírat. Jako náhrada za elektřinu vyráběnou z jádra, mělo být využito zemního plynu, solární energie či uhelných zdrojů. Akcie ČEZu na zprávu reagovaly neutrálně, v tomto týdnu však celkově ztratily 0,18 %.

CETV navýšila tržby a potěšila svými výsledky, rozletu zabránila aktuální situace
O mediální skupině CETV se po středečních výsledcích opět začíná hovořit v superlativech. Společnost splnila očekávání analytiků v oblasti tržeb a dokonce jej i relativně výrazně překonala. Potvrdily se tak slova předsedy představenstva o výborném období, které dle jeho slov společnost čeká. Oživení by mělo dále pokračovat, zejména druhé pololetí roku by mělo být pro společnost velmi plodné. Očekává se totiž zvýšení cen reklamy a růst marží, které jsou dlouhodoběji pod tlakem a také vyšší poptávka po reklamě. Tržby ve 2. čtvrletí roku 2011 dosáhly 249,7 milionů USD a meziročně povyrostly o 23,8 %. Nejvýrazněji rostly tržby v Bulharsku, kde si společnost přišla na 26,7 milionů USD a meziročně o 50 % navíc. Stagnace naopak potkala Rumunsko a český trh, kde růsty činily 8 %, respektive 16 %. Čistý zisk dosáhl 0,968 milionů USD, což znamená výrazný pokles oproti roku 2010, kdy dosáhla společnost zisku 165,2 milionů USD. V roce 2010 se však v zisku objevil jednorázový prodej ukrajinských aktivit a tudíž není jeho vypovídací schopnost úplně ideální. Titul v reakci na zveřejněná data posiloval během jednoho dne až o 10 %, tento růst však nakonec neudržel vzhledem k situaci na globálních trzích. Akcie krátce překonaly hladinu 330 Kč, v závěru týdne se však obchodovaly za 318,60 Kč. V týdnu tak posílily o 1,46 %.

Exxon Mobil zaznamenal slušný zisk, trh však očekával více a jeho akcie ztrácely
Významný americký těžař ropy a zemního plynu, společnost Exxon Mobil, jehož akcie se obchodují na burze RM-SYSTÉM, vyhlašoval ve čtvrtek hospodářské výsledky za 2. kvartál roku 2011. Exxon Mobil zaznamenal silný meziroční růst zisku v porovnání s rokem 2010, když jeho hodnota dosáhla 10,7 miliard USD, tedy o 41 % více. V růstu zisku se odrazily zejména vyšší ceny ropy a prodeje zemního plynu. Zároveň představenstvo navrhlo dividendu ve výši 0,47 USD, která bude splatná k 9.9.2011 akcionářům, kteří budou držet akcie společnosti ke dni 12.8.2011. Analytici očekávali evidentně větší růst zisku, zejména díky velmi vysokým cenám ropy, které se udržovaly na vysokých úrovních po vypuknutí bojů v Lybii a nepokojům v dalších zemích, především arabského světa. Společnost i přes růst zisku ztratila 4,36 %, když se v pátek propadla na 1 358,10 Kč. Na vině však zřejmě nebudou pouze nesplněná očekávání trhu, ale také rizika, která pro společnost Exxon Mobil vyplývají z aktuálních makroekonomických problémů, jejichž důsledkem může být nižší poptávka po ropě a ropných produktech a tedy i nižších cenách ropy.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy