RM-SYSTÉM»Události»Výsledková sezóna drží trhy nad vodou

Výsledková sezóna drží trhy nad vodou

22.07.2011 17:30
Výsledková sezóna, která aktuálně probíhá u amerických firem, stála v uplynulém týdnu za obratem trhů. Očekávání analytiků jsou u významných firem překonávána prozatím s bravurou, ikdyž výjimky potvrzující pravidla se vždy najdou. Zklamání zavládlo například u společnosti Yahoo, jejíž tržby nedosáhly očekávaných úrovní. Opačná situace naopak zavládla u společnosti Intel Corporation, jejíž akcie jsou obchodovány také na burze RM-SYSTÉM. Hladinu endorfinu zvedla investorům také blížící se dohoda o podobě pomoci deprimovanému Řecku a jeho ekonomice, když společnou řeč našli nejvyšší představitelé Německa a Francie. Otázkou zůstává, jakou formu pomoci země Eurozóny zvolí, přičemž bankám nadále hrozí zavedení dodatečné bankovní daně. Výše daňové zátěže by se údajně odlišovala od velikosti expozice jednotlivých bank vůči Řecku. Americký dluhový strop zůstal v tomto týdnu mimo centrum pozornosti investorů, čas se však krátí a trhy budou řešení vyhlížet zřejmě již v příštím týdnu. V tomto týdnu potěšily předbíhající indikátory americké ekonomiky, které ukázaly na mírné zlepšení, naopak nové dávky v nezaměstnanosti opět rostly nad očekávání. Pozitivní je také zpráva Ministerstva financí České republiky, které zvýšilo odhad tempa růstu tuzemské ekonomiky. Pro rok 2011 se počítá s růstem o 2,5 %, v loňském roce rostla ekonomika o 2,3 %. Očekává se také pokles nezaměstnanosti na 6,7 %, pro rok 2012 se odhaduje pokles na 6,4 %.

Obrození se dostalo po vzoru zahraničních trhů také burze RM-SYSTÉM, jejíž index posílil o 0,54 %. Ze svých minimálních hodnot, dosažených v úterý na hodnotě 2 438,66 bodů index posílil dokonce o 2,50 %. Závěrečná hodnota indexu RM pro 29. týden roku 2011 činí 2 499,51 bodů. Dařilo se většině firem ze segmentu EasyClick, což dokladuje počet rostoucích titulů, kterých se v tomto týdnu našlo celkem 15. Objemy obchodů zůstávají podprůměrné, když se v tomto týdnu celkově zobchodovaly cenné papíry v objemu 108,64 milionů Kč. V závěru týdne se sice objemy obchodů mírně zvedly, přesto však průměrná denní hodnota dosáhla v týdnu slabých 21,73 milionů Kč.

Epitaf společnosti ECM Real Estate Investments nabývá reálných rozměrů
Svůj epitaf zřejmě definitivně sepisuje management společnosti ECM Real Estate Investments, kterému se nepodařilo přesvědčit věřitele o lepší budoucnosti, a ti ji následně poslali do konkurzu. O dalším osudu firmy rozhodne insolvenční správce, který v tuto chvíli zřejmě sáhne k rozprodání majetku. Bude to tak podle všech předpokladů znamenat konec společnosti, ikdyž se dle platného českého právního řádu nabízejí i další možnosti. S účinností od 21. 7. 2011 však bylo pozastaveno obchodování s veškerými vydanými cennými papíry společnosti, včetně akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. Jejich závěrečná cena z (prozatím) posledního obchodního dne dosáhla 26,50 Kč.

ČEZ bude dále vyšetřován pouze v kauze bránění vstupu konkurence na trh
ČEZ byl definitivně očištěn od vyšetřování Evropské komise ve věci kartelových dohod s dalšími podniky a manipulace s cenou elektřiny. Nadále zůstane vyšetřováno pouze podezření z možného bránění vstupu ostatních účastníků trhu na český trh výstavby elektráren, kterého se mohla společnost ČEZ dopustit rezervací přenosových kapacit na připojení k síti v lokalitě Počerady v severních Čechách. Ani v tomto případě se však nelze domnívat, že by se společnosti podařilo tento záměr prokázat. ČEZ se ve čtvrtek probudil a za rostoucího objemu překonal metu 870 Kč, v pátek došlo k mírnému oslabení a cena 867 Kč znamenala týdenní růst o 1,04 %.

Microsoft reportoval výsledky nad očekáváním analytiků
V rozběhnuté výsledkové sezóně, která probíhá v zámoří reportoval své výsledky také technologický gigant Microsoft Corporation. Zatímco většina firem reportuje výsledky za 2. kvartál dle kalendáře, vyhlašování výsledků společnosti Microsoft probíhá jiným způsobem. Tudíž u Microsoftu hovoříme v tuto chvíli o vyhlašování výsledků za 4. kvartál. Než číslovka daného čtvrtletí, je však podstatnější ukazatel na políčku tržby, čistý zisk případně dalších ukazatelů. A ten dopadl nad očekávání analytiků dobře. Společnost reportovala čistý zisk ve výši 5,87 miliard USD, což při přepočtu na emitované akcie dává 0,69 USD. Analytický konsenzus hovořil o 0,58 USD na akcii. V loňském roce společnost vydělala za stejné období 4,52 miliard USD, což značí meziroční růst ukazatele čistého zisku o 29,9 %. Tržby dosáhly 17,37 miliard USD, když analytici očekávali 17,25 miliard USD. Od začátku měsíce vzrostly akcie společnosti na burze RM-SYSTÉM v důsledku pozitivních očekávání o 9,35 %. Průměrný cenový cíl analytiků je však ještě o pár desítek korun výše, přesněji na 553 Kč. Aktuální cena 464,50 Kč tak dává stále dostatečný prostor pro růst ceny, alespoň dle cenové analýzy těch nejpovolanějších.

Intel dosáhl nové mety, akcie posílily
Společnost Intel Corporation podobně jako Microsoft reportovala výsledky v tomto týdnu a i u této společnosti došlo k růstu sledovaných ukazatelů. Společnosti se podařilo dosáhnout nového rekordu v oblasti tržeb, když se poprvé v historii přehoupla přes 13 miliard USD. Konkrétně dosáhly tržby 13,1 miliardy USD a proti 2. čtvrtletí loňského roku znamenaly růst ve výši 22 %. Čistý zisk dosáhl 3,2 miliardy USD a v meziročním srovnání je jeho hodnota o 10 % vyšší. Z tiskové zprávy také vyplývá, že se společnosti dařilo navýšit tržby ve všech prodejních odděleních koncovým uživatelům. Pozitivně se na výsledku podepsala také akvizice společnosti McAfee Incorporatedd, koupě bezdrátové divize německé společnosti Infineon a také nižší efektivní daňová sazba. Akcie společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM na tyto zprávy zareagovaly růstem o 1,72 %, když se naposledy obchodovaly za 390,20 Kč.

V příštím týdnu zahájí výsledkovou sezónu také tuzemské firmy z burzy RM-SYSTÉM
V příštím týdnu nás čeká relativně nabitý program. Mimo zadávání nákupních a prodejních objednávek budeme vyhlížet hospodářské výsledky dalších firem obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. Do hry již vstoupí také tuzemské firmy s Telefónicou O2 v čele. Ta bude reportovat své hospodaření ve středu 27.7.2011. Ve stejný den nás také čekají výsledky mediální skupiny CETV a o dva dny později půjde s kůží na trh první z dvojice bankovních domů, Erste banka.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy