RM-SYSTÉM»Události»Nokia ztrácí dech, má obrovskou ztrátu

Nokia ztrácí dech, má obrovskou ztrátu

22.07.2011 09:22
Finská společnost Nokia se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 368 milionů eur (téměř devět miliard Kč) ve srovnání se ziskem 227 milionů eur před rokem. Nokia je největším výrobcem mobilních telefonů na světě. V uplynulém čtvrtletí však přišla o vedoucí pozici v oblasti chytrých telefonů. Připravila ji o ni společnost Apple, která vyrábí populární telefony iPhone.

Tržby společnosti Nokia se snížily o sedm procent na 9,3 miliardy eur. Na provozní úrovni se však firmě podařilo vykázat zisk díky poplatkům z ukončení sporu s firmou Apple. Očištěná provozní ztráta činila 391 milionů eur a překonala očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, jejichž odhady se pohybovaly od ztráty 35 milionů po zisk 285 milionů eur.
Nokia dodala, že prodala ve čtvrtletí 16,7 milionu chytrých telefonů. Konkurenční Apple prodal 20,3 milionu telefonů iPhone. Nokia v roce 1996 založila trh s chytrými telefony. V posledních letech se jí však nedaří bojovat se silnou konkurencí firem Apple a Research In Motion. Nyní Nokia vkládá naději do nového chytrého telefonu se softwarem od Microsoftu. Celkové dodávky telefonů Nokia klesly od dubna do června na 88,5 milionu přístrojů ze 111 milionů před rokem a 108,5 milionu v předchozím čtvrtletí. Společnost se v poslední době potýká s problémy. Nejenže se jí nedaří prosadit na trhu s chytrými telefony, ale problémy má i na trhu s levnými modely, kde na ni tlačí konkurence asijských výrobců. Podíl firmy na trhu se na počátku tohoto roku propadl poprvé za více než deset let pod 30 procent. Nokia včera oznámila, že urychlí svůj plán na redukci nákladů. Dodala, že úspor bude dosaženo například snížením počtu zaměstnanců. Analytik Neil Mawston ze společnosti Strategy Analytics uvedl, že tento krok by mohl zlepšit finanční situaci podniku. Zdůraznil však, že Nokia musí urychlit vývoj nových produktů, jinak bude nadále ztrácet podíl na trhu ve prospěch konkurentů.
Nokia předpověděla, že její aktivity v oblasti mobilních telefonů budou ve třetím čtvrtletí ziskové. Tím podle agentury Reuters trochu uklidnila znepokojené investory. "Výhled pro třetí čtvrtletí představuje úlevu. Zdá se, že to nebude tak zlé, jak se lidé obávali," uvedl analytik Hannu Rauhala z firmy Pohjola Bank.

22.7.2011, Lidové noviny (čtk)

Přiložený dokument ke stažení


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy