RM-SYSTÉM»Události»Pět realitních projektů má pomoci ECM snížit dluhy

Pět realitních projektů má pomoci ECM snížit dluhy

12.07.2011 10:06
Zadlužená developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) chce nezajištěným věřitelům splatit celkově až 48 procent závazků prostřednictvím reorganizace firmy. Předpokladem je výstavba pěti realitních projektů. ECM považuje tuto variantu za nejvýhodnější pro věřitele. Vyplývá to ze včera zveřejněných dokumentů v insolvenčním rejstříku.

"Tato varianta konkrétně spočívá v restrukturalizaci pohledávek věřitelů, v pokračování pěti stávajících projektů z portfolia dlužníka a v jejich zpeněžení po dokončení developmentu, v prodeji pěti dalších projektů za nejlepší možnou cenu a ve vydání cenných papírů při zvýšení základního kapitálu dlužníka, pokud se podaří zajistit financování této varianty řešení úpadku dlužníka," uvedla ECM v materiálu doručeném soudu.

Konkrétně ECM navrhuje věřitelům pokračovat v rozvoji projektu Epoque v Praze na Pankráci, který zahrnuje byty a kanceláře. Byty chce stavět také v polské Poznani, zbývající dva projekty jsou obchodní centra v Českých Budějovicích a ve Zlíně.

ECM kromě možnosti záchrany firmy prostřednictvím reorganizace spojené s novou výstavbou předložila věřitelům ještě další tři varianty cesty ze zadlužení. Jde o reorganizaci firmy spojenou s její řízenou likvidací, řízenou likvidaci nevylučující oživení ECM a konkurz. Varianta reorganizace spojené s další realitní činností podle ECM přinese nezajištěným věřitelům do konce roku 2012 kolem 53 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy korun. Tito věřitelé, mezi které patří hlavně držitelé dluhopisů, by navíc ve firmě získali v tomto případě prostřednictvím nově vydaných akcií většinový podíl.

S příjmem ve výši 53 milionů eur pro nezajištěné věřitele počítají také další dvě reorganizační varianty. V případě konkurzu ECM tvrdí, že by věřitelé dostali do konce příštího roku přibližně 35 milionů eur (zhruba 850 milionů korun). Kromě konkurzu počítají všechny varianty také s bonusem pro zakladatele a generálního ředitele ECM Milana Janků ve výši kolem pěti milionů eur (asi 121 milionů korun).

ECM, která je známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci, je od května v úpadku. Věřitelé ECM přihlásili pohledávky v celkové výši 9,44 miliardy korun. Insolvenční správce ECM Ivo Hala uznal platnost jen necelých dvou miliard z těchto závazků.

12.7.2011, Hospodářské noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy