RM-SYSTÉM»Události»Věrozvěstové burze RM-SYSTÉM růst nepřinesli

Věrozvěstové burze RM-SYSTÉM růst nepřinesli

08.07.2011 17:30
V uplynulém týdnu zaplanula investorům naděje poté, co se řecká vláda shodla na seškrtání výdajových položek státního rozpočtu a přijetí nepopulárních opatření. Trhy tato zpráva uklidnila a investoři začínají kalkulovat s menšími ztrátami v případě, že nebudou splaceny držené dluhopisy. V tomto týdnu pozitivní nálada na světových trzích pokračovala a také makrodata přinášela spíše pozitivní závěry. Portugalsku byl nejprve snížen rating o jeden stupeň s negativním výhledem, do hry se však poté vložila ECB, když její šéf, J. C. Trichet oznámil, že zruší minimální úvěrové limity portugalského vládního dluhu, používané jako kolaterál vůči ECB. Německý průmysl v květnu rostl nad očekávání a americká data z trhu práce rovněž potěšila. Růstové momentum nepřibrzdilo ani zvýšení úrokových sazeb ECB o 0,25 procentních bodů. Rovněž česká ekonomika nabídla pozitivní data, zejména průmyslová výroba překonala nejsmělejší odhady analytiků, když meziročně v květnu vzrostla o 15,2 %. Za tímto růstem stála zejména výroba motorových vozidel. Tuzemští investoři byli díky státním svátkům ochuzeni o dvě seance na domácích burzách, což se projevilo zejména na objemech obchodů. Zhodnocení indexu RM však také za zahraničím pokulhávalo a pouze pošilhávalo po velmi úspěšném týdnu předchozím.

Burza RM-SYSTÉM oslabila a index RM ztratil 1,39 %, když na začátku týdne otvíral na hodnotě 2 561,96 bodů a v pátek uzavíral na 2 526,26 bodech. Objem obchodů dosahoval velmi nízkých úrovní, na které si však asi budeme muset se začátkem okurkové sezóny zvyknout. V tomto týdnu se průměrně za den zobchodovalo 20,27 milionů Kč. Akcie New World Resources se v úvodu týdne vymanily z pasti s názvem „úpis JSW" a jejich cena vzrostla zpět na 250 Kč, následně se však po zprávách o slabších cenách uhlí pro následující čtvrtletí vrátila pod 240 Kč. Bez nových zpráv se obchoduje s akciemi společnosti Vítkovice Machinery Group. Jejich cena se však prozatím nevymanila z pásma 240 - 270 Kč, ve kterém se pohybuje již přes půl roku. Naposledy se s akciemi společnosti obchodovalo při páteční seanci za cenu 654,50 Kč a společnost tak během tohoto týdne odepsala 0,62 %. Poklesy se daly po snížení portugalského ratingu očekávat u bankovních domů obchodovaných na burze RM-SYSTÉM, díky včasnému zásahu šéfa ECB se však výraznější výprodeje nekonaly, přesto obě banky oproti svým maximům z minulého týdne ztratily. Akcie Komerční banky poklesly o 0,91 % a rakouská Erste banka ztratila již výraznější procenta, přesněji 3,63 %. Směrem nahoru se naopak vydala kompletní plejáda zahraničních společností, které se na burze RM-SYSTÉM obchodují v rámci duálního listingu (akcie společnosti jsou primárně obchodovány na některém významném zahraničním trhu). Nejvíce se dařilo akciím společnosti Volkswagen, kterou svým zhodnocením následovali Exxon Mobil, Intel, McDonald´s i Microsoft.

Králem uplynulého týdne Volkswagen AG, kterému se daří na všech frontách
Německý automobilový koncern nedávno oznámil, že chystá převzetí výrobce nákladních vozů MAN SE. V uplynulém týdnu se akcionáři přebírané společnosti rozhodovali, zda využijí nabídky odkupu akcií či nikoli. Odborná veřejnost předpokládala, že se společnosti podaří získat kontrolní balík akcií, realita však byla ještě příznivější, Volkswagen získal majoritu. Na nabídku totiž kývnul větší počet akcionářů, než se původně předpokládalo a Volkswagen získá celkem téměř 56 % akcií. Volkswagen také zveřejnil zprávu o prodeji vozů za první polovinu roku 2011 a čísla vyznívají nadále velmi optimisticky. 140 699 vozů dodaných do Číny a Hong Kongu znamená růst prodejů o 28 % oproti stejnému období loňského roku. Živnou půdu na tomto území získaly zejména automobily značky Audi, kterých se v červnu prodalo více, než v ktrémkoli měsíci předchozím, 27 658 vozů. Čína se stala vůbec největším odbytištěm těchto vozů na světových trzích. Celkový počet prodaných vozů na všech světových trzích dosáhnul za první polovinu roku 2011 hodnoty 652 950 vozů, což znamená navýšení prodejů o 17,7 % oproti roku 2010, kdy se prodalo 554 864 vozů. Na zveřejněná čísla investoři reagovali pozitivně a na burze RM-SYSTÉM dotlačili cenu akcií na 3 200 Kč, což titulu přineslo týdenní zhodnocení ve výši 6,70 %.

Erste banka a New World Resources držiteli nových investičních doporučení
Nová investiční doporučení se v tomto týdnu objevila u dvou titulů. Jako první byla „ocejchována" Erste banka, které udělil analytický tým japonské Nomury zvýšenou cílovou cenu a změnil doporučení. Analytici Nomury jsou velmi pozitivní vůči evropskému bankovnímu sektoru i přes problémy, které před ním i nadále stojí a prozatímní zažehnání řecké krize jim nahrálo do karet. Cílová cena byla zvýšena na 41 Eur z dosavadních 35 Eur a doporučení změněno na „koupit" z předchozího „držet". Při současném kurzu by tak cílová cena mohla dosahovat 995 Kč. Včera se k titulu vyjádřili ve společnosti Alpha Value a přestože došlo k mírnému zvýšení cílové ceny z 29,9 Eur na 30,2 Eur, zní doporučení „prodat". Při přepočtu na českou korunu zjistíme proč. Cenový cíl 732 Kč se totiž nachází pod aktuální tržní hodnotou, když se Erste banka naposledy obchodovala na ceně 850 Kč. Tím ještě vlna doporučení pro Erste banku nekončí, jako poslední měnili cílovou cenu v dílně Macquire, přičemž byla cena upravena mírně dolů, na 970,71 Kč z předchozích 1 037,70 Kč. Doporučení zůstalo na stupni „outperform".

Nový cenový cíl získala také uhelná společnost New World Resources, kterou si vzali na mušku analytici tuzemské Patrie. Rostoucí průmysl ve střední Evropě a stabilní poptávka po oceli jsou důvodem pro růst akcií společnosti. Hlavními indiciemi růstu či poklesu akcií budou prodejní ceny koksovatelného a energetického uhlí, které se podaří společnosti v dalších měsících domlouvat, objem produkce a také náklady na vytěženou jednotku uhlí. Ty se prozatím společnosti nepodařilo snížit na požadovanou úroveň a zejména náklady na těžbu energetického uhlí jsou dle analýzy banky Citigroup v porovnání s prodejní cenou velmi vysoké. I přesto doporučuje Patria akcie NWR kupovat s ročním cílem na 325 Kč. Akcie společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM v tomto týdnu ztratily 2,41 %, když poklesly na 242,50 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy