RM-SYSTÉM»Události»Nokia odchází z Japonska

Nokia odchází z Japonska

08.07.2011 15:08
Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia v Japonsku propadl a opouští japonský trh. Do konce července zde firma uzavře poslední ze svých obchodů, který prodává její luxusní mobilní telefony Vertu. Uvedla to agentura AP.

Nokia měla původně v Japonsku čtyři obchody s telefony Vertu. Většinu již zavřela, zůstal jí jen obchod v tokijské luxusní čtvrti Ginza, řekla AP Tomoko Morinariová z reklamní a marketingové společnosti Sunny Side Up, jejímž klientem Nokia je.
Morinariová však neupřesnila, kdy se Nokia rozhodla z Japonska odejít, ani kolik telefonů Vertu v zemi prodala. Telefony Nokia nebyly v Japonsku nikdy příliš populární. Kromě telefonů domácích výrobců, jako Sharp, se zde těší velké oblibě iPhone firmy Apple. Japonský list Nikkei upozornil, že Nokia přestala dodávat telefony místním operátorům již v roce 2008.
Telefonní služby Nokie nyní běží na síťové infrastruktuře pronajaté od NTT DoCoMo a ty podle listu budou přerušeny na konci srpna, kdy vyprší platnost kontraktu. Modely Vertu jsou velmi luxusní záležitostí. Jejich cena se pohybovala od šesti set tisíc do 20 milionů jenů (125 500 až 4,2 milionu korun). Minulý měsíc Nokia varovala, že její tržby i zisková marže za druhé čtvrtletí budou mnohem nižší, než se čeká.
Důvodem je silná konkurence na trhu vyspělých i levných telefonů. Nokia se potýká s problémy hlavně na trhu s chytrými telefony, který je velmi lukrativní. Zde již téměř úplně přepustila pozici americkým a asijským rivalům.
Nokia je od roku 1998 největším světovým prodejcem mobilních telefonů. V prvním čtvrtletí letošního roku ji však Apple překonal v tržbách z prodeje telefonů. Podíl Nokie na trhu stále klesá. V prvním čtvrtletí činil 29 procent.

Zdroj: Lidové noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy