RM-SYSTÉM»Události»Řecká vláda dala investorům opět naději

Řecká vláda dala investorům opět naději

01.07.2011 17:30
Ačkoliv se v úvodu tohoto týdne index české burzy RM-SYSTÉM pustil směrem dolů, ještě na konci pondělního obchodního dne se vzpamatoval a týden zakončil ve výrazném zisku. Index RM v pondělí otevřel na hodnotě 2 482,37 bodů a v pátek uzavíral na hodnotě 2 561,96 bodů, tj. + 3,21 %. Za jeden z hlavních důvodů silného růstu uprostřed týdne lze bezesporu považovat schválení dalších úsporných opatření řeckým parlamentem. Trh táhly nahoru především emise z finančního sektoru, zejména banky. Investoři tak ocenili přístup vlády v Řecku a s tím spojenou naději na nižší ztráty v hospodaření bank, které drží dluhopisy této stávkami a nepokoji zmítané země.

Společnost AAA Auto Group N.V. oznámila počátkem týdne novou akvizici
Společnost AAA Auto oznámila, že dne 20.června 2011 nabyla 60% podíl ve společnosti Hofre two, s.r.o.. Cílem této akvizice je rozšíření obchodního portfolia společnosti.

Společnost CETV uzavírá akvizici společnosti Bontonfilm a.s.
CETV oznámila dokončení akvizice tuzemské společnosti Bontonfilm, kterou získala od Bancroft Private Equity, LLP a minoritních akcionářů. Podmínkou pro dokončení akvizice byl zůstatek na účtech společnosti Bontonfilm ve výši 36 mil. Kč ke dni uzavření transakce.

Akvizice měla hodnotu 11 milionů dolarů, přičemž prodávající strana může v prosinci 2011 získat navíc dalších maximálně 1,5 milionu dolarů - v závislosti na dosažené OIBDA 2010 Bontonfilmu. Bontonfilm je společnost s vedoucím postavením na trhu v České a Slovenské republice. Zastupuje velké světové značky, jako je 20th Century Fox, Universal, Paramount, a jejich filmy distribuuje na DVD či BLU-RAY discích, popřípadě je uvádí pod známkou exkluzivity do kin.

CME je v USA obchodována na trhu NASDAQ, přičemž působí v šesti zemích střední a východní Evropy. Jedná se o mediální společnost, která provozuje televizní stanice v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV, Doma and Nova World), České republice (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech), Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, PRO TV Chisinau, Sport.ro a MTV Romania), Slovenské republice (TV Markíza a Doma) a na Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio).

ČEZ uzavřel úvěrové smlouvy za více než čtvrt miliardy eur a oznámil dividendu
Řádná valná hromada společnosti ČEZ, která se konala 1. června 2011, rozhodla vyplatit akcionářům společnosti za obchodní rok 2010 na jednu akcii o jmenovité hodnotě 100 Kč dividendu ve výši 50 Kč před zdaněním. Výplatou dividendy je pověřena Česká spořitelna, a.s.. Právo na dividendu za rok 2010 mají osoby, které byly akcionáři společnosti ČEZ, a.s., k rozhodnému dni pro vznik práva na dividendu. Rozhodným dnem pro vznik práva na dividendu je 7. červen 2011.

Skupina ČEZ uzavřela čtyři bilaterální úvěrové smlouvy s Barclays Bank PLC, Českou spořitelnou, a.s., Československou obchodní bankou, a.s. a Komerční bankou, a.s. v celkovém objemu 255 mil. EUR. Splatnost úvěrů je 3 roky a prostředky z úvěrů budou použity na všeobecné potřeby skupiny ČEZ.

ČEZ požádal Českou národní banku o udělení souhlasu k emisi desetiletých obligací. ČNB společnosti vyhověla a ČEZ tak může na trhu získat až 30 miliard korun. „V současné době máme založen eurový dluhopisový program a krátkodobý směnečný program. Český dluhopisový program je v přípravě a nebudeme tedy k němu nyní poskytovat žádné informace," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Informaci přinesl deník E15.

Orco Property Group snížilo meziročně svoji ztrátu
Developerská společnost Orco snížila v letošním prvním čtvrtletí čistou ztrátu na 4,37 milionu EUR. Během stejného období loňského roku firma hospodařila se ztrátou 15,6 milionu EUR. Firma se kvůli dluhům nacházela přes rok v režimu soudní ochrany před věřiteli. Loni v květnu ale soud v Paříži schválil plán společnosti Orco, který zahrnuje splácení dluhu firmy do roku 2020.

Unipetrol opět zklamal akcionáře, dividendu za rok 2010 nevyplatí
Řádná valná hromada společnosti UNIPETROL, a.s. konaná dne 30. června 2011 rozhodla v rámci bodu 10. pořadu jednání o rozdělení zisku za rok 2010. Zisk vykázaný v řádné nekonsolidované účetní závěrce k 31. prosinci 2010 ve výši 512 121 032,82 Kč bude v souladu s článkem 26 odst. 1 stanov Společnosti v částce 25 606 051,64 Kč převeden do povinného rezervního fondu a v částce 486 514 981,17 Kč na účet nerozděleného zisku minulých let.

V rámci bodu 13. pořadu jednání byla schválena změna stanov společnosti a v rámci bodu 11. pořadu jednání bylo rozhodnuto o auditorovi k ověření účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky. Tím se stala společnost KPMG Česká republika Audit, s.r.o..

Index RM ve 26. týdnu posílil o 3,21 %, přičemž v pátek uzavíral na hodnotě 2 561,96 bodů. Objem obchodů na české burze RM-SYSTÉM dosáhl 154 milionů Kč.

 

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy