RM-SYSTÉM»Události»Růstové intermezzo a poté opět dolů

Růstové intermezzo a poté opět dolů

24.06.2011 18:00
V uplynulém týdnu akciové indexy investorům připomněly, jak vypadá zelená barva. Trhy se totiž v jeho průběhu krátce nadechly a stálo to rozhodně za to, když některé světové indexy během jediného dne připisovaly až 2 %. Okamžité procitnutí však přineslo další poklesy. Důvodem jsou samozřejmě makrodata z jednotlivých ekonomik, která se v tomto týdnu dělila na špatná a mírně lepší. Největší pozornosti se opět dostávalo Číně, USA a Řecku. Napjatou situaci na trzích krátce uklidnila zpráva o dohodě mezi Řeckem, inspektory Evropské unie a zástupci Mezinárodního Měnového Fondu, kteří chystají plán rozpočtových opatření, jenž je základem pro poskytnutí další půjčky Řecku. Většina analytiků je však přesvědčena, že si Řecko pouze kupuje čas a nebude schopno své závazky plnit, podobně jako sliby dané před poskytnutím první finanční injekce. Trhy však na tuto zprávu reagovaly pozitivně a americké indexy umazaly většinu čtvrtečních ztrát. Značně volatilní obchodování bude zřejmě ještě chvíli pokračovat a dá se očekávat, že se budou trhy pohybovat na obě strany.

Burza RM-SYSTÉM oslabila a index RM ve 25. týdnu ztratil 0,60 %. Objem obchodů se oproti minulému týdnu výrazně zvýšil, zůstal však v porovnání s průměrnou hodnotou tohoto roku nižší. Zobchodovány byly akcie v celkovém objemu 136,55 milionů Kč, což je denně 27,31 milionů Kč. Nejvíce obchodovanou emisí byly akcie společnosti New World Resources, které byly v pondělí zařazeny do anglického indexu FTSE 250. Analytické předpoklady, o vypárování pozitiva ze zařazení do tohoto indexu a negativa prodejů největšího akcionáře, se ukázaly jako správné. Akcie společnosti na základě těchto zpráv a nového IPO největší středoevropské uhelné společnosti JSW v Polsku oslabovaly o 3,74 %. Denní pohyby ve výši až 100 Kč za den oběma směry předvádí Komerční banka, která bojovala v týdnu o cenu 4 000 Kč. Klidnější je naopak Erste banka, u které se vzhledem k aktuálním problémům Eurozóny a vzpomínkami na loňský rok, daly předpokládat větší pohyby spíše, než u francouzské kolegyně. Pravdou je, že o problémech se momentálně hovoří zejména v souvislosti s Řeckem a expozice Komerční banky vůči tomuto státu je větší, než v případě Erste banky. Dobře se vede defenzivním titulům, které v tomto období proplouvají divokou řekou zcela bezpečně. Telefónica O2 již překonala cenovou hladinu 430 Kč a míří nezadržitelně výše. Tato cenová hranice byla z mého pohledu cenovým cílem, vypadá to však, že názor trhu bude jiný. Daří se také akciím Philipa Morrise, jehož cena překonala 9 600 Kč. V týdnu bylo také rozhodnuto o tom, že Česká televize ukončí v tomto roce vysílání reklamy. Zatímco odborníci varují před monopolizací trhu ve prospěch televizí Nova a Prima, investory tato zpráva potěšila. Vlastníkem TV Nova je společnost Central European Media a její akcie na burze RM-SYSTÉM okamžitě vzrostly. Výprodeje na americké burze Nasdaq však záhy způsobily pokles ceny na RM-SYSTÉMU zpět k cenám okolo 330 Kč.

Komerční banka jako na houpačce
Akcie Komerční banky se v poslední době potýkají s nedůvěrou v bankovní sektor a pohybují se v pásmu 4 000 - 4 100 Kč, s občasným průrazem těchto hodnot. Jak tomu občas bývá, trhy ovládané panikou nebo chamtivostí, mohou akcie jednotlivých společností katapultovat velmi vysoko, stejně jako srazit na dno Macochy. Pro příklady panického výprodeje nemusíme chodit příliš daleko. V loňském roce, kdy se začaly objevovat v zemích Eurozóny první problémy, poklesly akcie Komerční banky na 3 300 Kč, ačkoli se výsledovka a ostatní výkazy této instituce nadechovaly k úrovním let předkrizových. Investoři velmi rychle pochopili a vytáhli akcie společnosti až nad 4 500 Kč, přičemž analytici se předháněli v cílových cenách okolo 5 000 Kč. Dnes je Komerční banka znovu v oblastech 4 000 Kč a existuje několik důvodů, pro které by mohla být zajímavá oproti svým konkurentům. Expozice vůči Řecku se odhaduje na 8,5 % kapitálu, v případě bankrotu Řecka by dle odhadů odepsala přibližně 4,5 miliardy Kč, což znamená přibližný dopad 118 Kč čistého zisku na akcii (34 % zisku roku 2010). V loňském roce společnost vydělala přibližně 350 Kč na akcii. V letošním roce se zároveň počítá s poklesem tuzemského HDP, které je vždy příčinou poklesu bankovních zisků. Existují také rizika klesajících ratingů bankovních institucí a problémy s neplněním kapitálových požadavků dle nové směrnice Basel III. Komerční banka, kromě expozice v Řecku, není zainvestována ve Španělsku, Portugalsku ani Irsku. Její expozice vůči dalším ohroženým zemím je tedy nulová. Stabilní zisky, dividendová politika a zejména konzervativnost spočívající ve vysoké hodnotě kapitálové přiměřenosti, jsou zárukou budoucích zisků. Komerční banka nebude mít problém splnit požadavky vyplývající z regulace Basel III a nebude muset, po vzoru jiných bank, navyšovat základní kapitál emisí nových akcií. Určitě není vhodné investovat v současné nervózní náladě trhu veškerý kapitál do akcií této společnosti, přesto se zdá být hladina 4 000 Kč z několika úhlů pohledů zajímavá pro vstup do části pozice. Závěrečná páteční hodnota činila 3 999 Kč a v tomto týdnu akcie Komerční banky ztratily 1,48 %.
Evropská komise se chystá pokračovat ve vyšetřování aktivit ČEZu
Je tomu více než rok a půl, kdy se veřejnost poprvé dozvěděla o razii komisařů v sídle ČEZu. Od loňského roku, kdy si vrabci na střeše začali cvrlikat, že se „něco" našlo, se zdál být relativní klid. Agentura Reuters však v tomto týdnu přišla s informací, že tomu tak nebude dlouho. Dle spekulací by mohlo dojít k opětovnému otevření případu již v úvodu července a objektem zájmu budou údajné překážky stavěné konkurenci v cestě na tuzemský trh a vytváření monopolního postavení. Představitelé společnosti tato obvinění od počátku vyšetřování odmítají, stejně jako obvinění o kartelových dohodách s dalšími producenty elektřiny. V loňském roce si podobné zprávy vyžádaly ve spojení s dalšími negativními zprávami několikaprocentní poklesy akcií společnosti, v letošním roce prozatím nechávají investory klidnými. Přesto však akcie ČEZu od letošních maxim upsaly přes 8 % a v tomto týdnu rovněž ztrácely. Závěrečný kurz na burze RM-SYSTÉM činil 877 Kč a titul v týdnu ztratil 0,90 %.

Nové cenové cíle z dílny analytiků Komerční banky
Analytici Komerční banky provedli dvě úpravy cenových cílů tuzemských společností. Na mušku se dostaly společnosti Fortuna a Unipetrol. V případě Fortuny vidí analytici prostor pro růst díky nově spouštěné loterii. Za možná rizika jsou považovány zdanění hazardu, růst konkurence internetových společností a obrat k lepšímu u konkurenční Sazky. Cenový cíl byl zvýšen výrazně, a to ze 104 Kč na 125 Kč. Do budoucna vidí analytici prostor pro zvyšování dividendy, ikdyž pro letošní rok očekávají pokles zisku a tedy i nižší dividendu. Akcie společnosti se obchodovaly na konci týdne na hodnotě 119,10 Kč a připsaly 0,85 %.

Také u Unipetrolu byl cenový cíl zvýšen. V případě Unipetrolu se však jedná spíše o kosmetickou úpravu. Dle analytiků Komerční banky současné ocenění společnosti přibližně odpovídá vnitřní hodnotě, když nová cílová cena dosahuje 179 Kč a akcie Unipetrolu se naposledy obchodovaly za 173 Kč. Jako potenciální rizka zmiňují analytici vyšší ocenění společnosti v porovnání s konkurencí, tlak na petrochemické a rafinérské marže, slabý dolar a klesající cenu ropy. Mezi pozitivy vyniká zmínka o perspektivě vyplácených dividend, přestože se jimi Unipetrol v poslední dekádě nepyšnil.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy