RM-SYSTÉM»Události»Vítkovice postaví závod v Rusku za miliardy

Vítkovice postaví závod v Rusku za miliardy

21.06.2011 11:12
Největší tuzemská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group postaví v Rusku mohutný potravinářský komplex na výrobu drůbežího masa. Na výstavbě závodu v řádu miliard korun se budou podílet i další firmy z českého Národního strojírenského klastru. "Podepsána je předběžná dohoda, přesné podmínky se dojednávají," říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

"Půjde o výstavbu asi stovky hal, bioplynových stanic a zařízení na výrobu elektřiny a tepla z biomasy. Celá farma pojede na CNG (stlačený zemní plyn). Uplatníme zde všechny naše špičkové technologie," uvedl generální ředitel Vítkovice Machinery Group a prezident Národního strojírenského klastru Jan Světlík. Podle něho jde o jeden z nejekologičtějších projektů v Rusku.

Profitovat by z něho měly i firmy sdružené v klastru formou subdodávek. Projekt se nyní začne připravovat technologicky a zajišťovat finančně. "Předpokládám, že by se mohlo začít stavět už v letošním roce," sdělil Světlík.

České strojírenské firmy chtějí využít užší spolupráci se Saratovskou oblastí v Rusku, která je svou rozlohou větší než Česko, i v dalších oborech. "Zajímají nás samozřejmě všechny energetické kapacity, které potřebují obnovu, a to v klasické i jaderné energetice. Zaměříme se na využití CNG v dopravě, obnovu infrastruktury, mosty, železnice a čističky odpadních vod," dodal Světlík.

21.6.2011, Hospodářské noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy