RM-SYSTÉM»Události»Zhodnocení indexu RM v tomto týdnu nulové

Zhodnocení indexu RM v tomto týdnu nulové

17.06.2011 17:30
Obchodování na kapitálových trzích v tomto roce brzy vstoupí do své druhé poloviny a investoři dostávají po jeho pozitivním úvodu poslední dobou silně pocítit, jak chutná nejistota. Ani polovina června nepřinesla trhům nic nového, růsty střídaly větší poklesy a každá mírně optimistická zpráva byla přebita negativní novinkou. Býci začínají vyklízet pozice a medvědím investorům začaly žně, alespoň takto v tuto chvíli začínají přemýšlet destruktivně naladění jedinci. Optimisté však nevymírají a se svými nadějemi vyhlížejí počátek vyhlašování hospodářských výsledků firem za 2. čtvrtletí, které v posledním roce fungovalo v jejich prospěch naprosto spolehlivě. Aktuálně diskutovaná témata okolo dluhu Řecka, amerického deficitu či rostoucí čínské inflace jim holt příliš pozitivního nepřinášejí. Analytici však vidí současné poklesy spíše jako potřebnou korekci a příležitost k zajímavým nákupům. Dokládá to například nový report americké investiční banky JP Morgan. Osobně si myslím, že současnou volatilitu a nejistotu lze aktuálně využít spíše ke krátkodobějšímu obchodování s realizací krátkých zisků případně mírných ztrát v případě, že se obchod vyvíjí jinak, než bylo naplánováno. Malé ztráty k obchodování patří stejně jako velké zisky, a čím je uzavřená ztráta menší, tím rychleji ji budoucí zisk vyrovná.

Objem obchodování na burze RM-SYSTÉM v uplynulém týdnu propadl hluboko pod letošní průměr a denní objem zaznamenal druhou nejslabší hodnotu tohoto roku. V tomto týdnu se průměrně denně zobchodovalo 21 milionů Kč a v celém týdnu 105,1 milionů Kč. Burza RM-SYSTÉM při těchto objemech posílila o 0,15 %, přičemž mírná většina titulů ze segmentu EasyClick povyrostla při poměru 13:11. V úvodu týdne dosahoval index RM hodnoty 2 493,58 bodů a ve svém závěru se obchodovalo na 2 497,26 bodech. Nejvyššího růstu dosáhl německý telekomunikační gigant Deutsche Telecom, jenž se dohodl s řeckou vládou na odkoupení podílu ve výši 10 % ve firmě OTE. Deutsche Telecom ve společnosti OTE vlastní 30 % plus jednu akcii a jeho podíl by se měl navýšit na 40 % plus jednu akcii. V tomto týdnu neměla na vývoj akcií společnosti vliv nejistota okolo řeckého dluhu ani poklesy trhů ze stejného důvodu a akcie na burze RM-SYSTÉM vzrostly o 5,13 % na 258,20 Kč. Rostly rovněž akcie společnosti McDonald´s která v minulém týdnu uveřejnila dokument o globálním působení společnosti. Vyplývalo z něj, že růst tržeb pokračoval také v květnu tohoto roku, když dosáhl 3,10 %. Akcie společnosti na rostoucí tržby reagovaly pozitivně a v tomto týdnu se vydaly nad cenu 1 400 Kč za akcii při růstu o 3,18 %. Po delším čase se růstu dočkali akcionáři společnosti Nokia Corporation, která v tomto týdnu vyhrála spor s americkou firmou Apple a její akcie mírně korigovaly ztráty předchozích dnů. S růstem o 2,79 % se navíc dostaly do TOP 5 tohoto týdne. Směrem dolů naopak propadají oba developeři, tentokrát však se společností Orco Property Group v čele. U akcií ECM Real Estate jsme si na poklesy již zvykli, u Orca tomu však bylo v poslední době naopak. V tomto týdnu se Orco propadlo k ceně blízké 200 Kč a pokleslo o 6,11 %. Směrem dolů po zprávách o uklidnění situace okolo Sazky a odvolání předsedy představenstva společnosti zamířily také akcie Fortuny, které se na burze RM-SYSTÉM v závěru týdne obchodovaly za cenu 118,10 Kč a oproti pondělnímu úvodu ztratily 3,20 %.

Unipetrol se vyhnul stávce v České rafinérské, jeho akcie přesto klesaly
Odboráři v posledních dnech bijí na poplach a nemám teď na mysli pouze tuzemské strojvůdce a řidiče hromadné dopravy. Ke stávce totiž vyzývaly také odbory zaměstnanců společnosti Česká rafinérská, ve které drží majoritní podíl petrochemciká a rafinérská skupina Unipetrol. Odboráři však nezískali potřebný počet hlasů a v České rafinérské se stávkovat nebude. Akcie Unipetrolu se však i přesto ocitají pod tlakem a i díky chybějícím zprávám klesá zájem o jejich obchodování. Jejich cena se znovu přiblížila ke 170 Kč a je otázkou, zda tato hladina zafunguje jako podpora pro následný růst či dojde k jejímu proražení a poklesu směrem dolů. Pro tento týden hladina zafungovala jako podpora a titul se pod hodnotu 170 Kč nedostal ani přes nové doporučení Erste banky, která snížila cílovou cenu právě na hodnotu 170 Kč. Páteční závěr dosáhl 171,90 Kč.

Úprava vah akcií v indexu CECE Composite zapříčinila páteční poklesy dotčených akcií
V pátek 17.6. dojde po ukončení obchodních hodin k úpravám vah akcií ve středoevropském akciovém indexu CECE Composite, který sestavuje vídeňská burza. Největších změn bude u českých akcií dosaženo v případě CETV a NWR. Obě společnosti na základě těchto zpráv v pátek ztrácely. Zatímco však CETV ztratila nejen v pátek, ale klesala v průběhu celého týdne, NWR na týdenním obchodování vykazují nulu. CETV uzavřela na 331,10 Kč a ztratila 2,59 %, akcie NWR uzavíraly na stejné ceně jako při pondělním úvodu, 251,50 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy