RM-SYSTÉM»Události»Apple bude platit Nokii aneb bitva končí

Apple bude platit Nokii aneb bitva končí

15.06.2011 09:50
Přední světoví výrobci mobilních telefonů americký Apple a finská Nokia ukončili téměř dvouleté spory o patentová práva.

Apple zaplatí Nokii jednorázový poplatek v nespecifikované výši a bude jí pravidelně odvádět licenční poplatky za využití jejího know-how. Informovala o tom agentura Bloomberg. Experti se domnívají, že je to příznivá zpráva zejména pro Nokii. Analytik Mikael Rautanen uvedl, že je to pro ni po dlouhé době první dobrá zpráva. "Ze sporů vyšla Nokia jako jasný vítěz," potvrzuje také Sami Sarkamies, analytik helsinské Nordea Bank.

"Ostatní společnosti, od kterých bude Nokia požadovat licenční poplatky, teď budou mít hodně těžké zvažování, zda zaplatit, nebo se s finskou společností pustit do boje," řekl Bloombergu Florian Mueller, konzultant a aktivista v oblasti práv duševního vlastnictví. Mueller dodal, že jednorázová platba a trvalé licenční poplatky by Nokii mohly zaručit poměrně slušný výsledek hospodaření. "Licenční poplatky platí každý, tenhle průmysl tak funguje už 25 let. Případ Applu není nijak odlišný od toho, jaké vztahy mezi sebou mají ostatní společnosti," komentoval dlouholetý spor analytik Martin Nilsson.

"Apple a Nokia se dohodly na odstoupení od všech současných žalob a uzavřely licenční dohodu o vzájemném používání některých svých patentů," uvedl mluvčí Applu. Zároveň dodal, že dohoda se nevztahuje na většinu inovací, které jejím vlajkovým firemním telefonům iPhone zajišťují jejich jedinečnost. Oba výrobci mobilních telefonů se přeli od října 2009. V té době podala Nokia na Apple žalobu za zneužití patentů.

Finská společnost se rovněž domáhala poplatků za miliony iPhonů, které byly prodané po svém uvedení na trh v roce 2007. V březnu Nokia uvedla, že vůči společnosti Apple uplatňuje právo na 46 patentů v občanskoprávním sporu. Finská společnost si stěžovala i u americké Mezinárodní obchodní komise. Sama Nokia včera uvedla, že dohoda zvýší její zisk již ve druhém čtvrtletí. To bude dobrá zpráva i pro akcie finské společnosti, které se poslední dobou potácely u historického dna. V kategorii nejdražších chytrých telefonů Nokii poráží Apple s iPhonem a ve střední a nižší třídě jí konkuruje Samsung. Světový trh s chytrými telefony bude perspektivní i do budoucna. Analytik společnosti Nomura Stuart Jeffrey se domnívá, že by letos mohl růst až o 50 procent na 138 miliard dolarů.

15.6.2011, Petra Pistulková, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy