RM-SYSTÉM»Události»Plyn zdraží i Pražská plynárenská. Domácnosti si připlatí 92 korun

Plyn zdraží i Pražská plynárenská. Domácnosti si připlatí 92 korun

03.06.2011 08:57
Pražané si od července připlatí za plyn. Domácnosti, které plynem topí, vaří na něm a ohřívají jím vodu, měsíčně zaplatí o 92 korun navíc. Ostatní velcí distributoři už nové ceny oznámili na začátku května, nejvíce, téměř o deset procent, zdraží RWE Transgas.

Běžná domácnost, která plyn využívá k vaření, topení a ohřevu vody, si při roční spotřebě 11 megawatthodin připlatí měsíčně 92˙korun. Domácnost s ročním odběrem 17 MWh zaplatí za měsíc o 143 Kč˙více než dosud, informoval mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
"Pro třetí čtvrtletí tohoto roku je Pražská plynárenská nucena přistoupit ke zvýšenícen˙zemního plynu pro domácnosti v důsledku zvyšování cen ropných derivátů na světových trzích, které nepříznivě ovlivňují nákupní ceny zemního plynu," uvedl Vránek. Firma podle něj během předchozích 15 měsíců držela ceny plynu na stabilní úrovni nebo je snižovala.
Zákazníci Pražské plynárenské, kteří využívají plyn pouze na vaření, zaplatí od července o 14 Kč za měsíc víc než dosud. Domácnosti s ročním odběrem do osmi MWh, které plynem od Pražské plynárenské jen vaří a ohřívají vodu, si měsíčně připlatí 67 korun. Zákazníkům starším 65˙let˙poskytuje firma zvýhodněné tarify.
Zdražovat se chystají také další dodavatelé plynu. RWE Transgas zdraží plyn už od června o 9,5 procenta, E.ON zvedne ceny o sedm procent. Ve stejné míře se od června chystá zdražovat také ČEZ. Bohemia Energy od července zdraží o zhruba devět procent. (čtěte plyn od června zdraží až o 10 procent)
Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem zhruba 440 tisíc zákazníků zejména v hlavním městě a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

Zdroj: Idnes


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy