RM-SYSTÉM»Události»VW potvrdí nabídku na převzetí MAN. Chce posílit ve výrobě nákladních aut

VW potvrdí nabídku na převzetí MAN. Chce posílit ve výrobě nákladních aut

31.05.2011 11:17
Největší evropská automobilka Volkswagen (VW) by dnes měla potvrdit německému výrobci nákladních vozů MAN svou nabídku na převzetí celé firmy. Německý koncern, který v MAN nedávno navýšil svůj podíl, chce akvizicí vytvořit velkého producenta nákladních aut. Ten by měl kromě značek VW a MAN zahrnovat také švédskou automobilku Scania, v níž má Volkswagen 70% podíl.

Jak včera uvedla agentura Bloomberg, VW o svém plánu informoval už na začátku měsíce, musel pro ni ale získat souhlas úřadů. Volkswagen na začátku května navýšil svůj podíl ve firmě MAN nad 30 procent a v takové situaci je podle německých zákonů předložení nabídky na převzetí povinné.

Nabídka hodnotí celý MAN, který vyrábí kromě nákladních vozů také autobusy, naftové motory a turbíny, na zhruba 20 miliard dolarů (343,3 miliardy korun). Taková částka by podle analytiků neměla Volkswagen příliš zatížit. "VW si může převzetí celé firmy dovolit," cituje agentura Bloomberg Jürgena Piepera, analytika společnosti Metzler Equities.

Podle odborníků je krok Volkswagenu logický. Umožní mu spolupráci s výrobci MAN a Scania a ušetří tím i finanční prostředky. "Finance jsou hlavním důvodem, proč se Volkswagen vydává touto cestou. Spojením s firmou MAN ušetří na nákladech a tyto peníze bude moci investovat jinde," soudí analytička společnosti Morgan Stanley Laura Lembke.

VW má v současnosti velké expanzivní plány. Koncern, jehož součástí je česká Škoda Auto, se chce do roku 2018 stát největším výrobcem automobilů na světě. Minulý týden otevřel po více než dvaceti letech první továrnu v USA.

31.5.2011, Lucie Hrdličková, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy