RM-SYSTÉM»Události»Burza RM-SYSTÉM ve 20. týdnu poklesla

Burza RM-SYSTÉM ve 20. týdnu poklesla

20.05.2011 17:30
Květnový měsíc se pomalu chýlí svému konci a dosud nedošlo k naplnění obav, které jsem uváděl v jeho úvodu. Vypadá to tedy, že se tento historicky méně úspěšný měsíc zapíše do mysli investorů pozitivně. Výraznějšími výprodeji si prošly pouze některé komodity, akciové indexy si nadále udržují slušnou výkonnost. Index burzy RM-SYSTÉM od začátku měsíce zhodnotil o 0,95 %. V tomto týdnu se konala jedna z osmi pravidelných schůzek centrálních bankéřů amerického FEDu, na které měla být projednávána „exit“ strategie související s kvantitativním uvolňováním číslo 2. Volba vhodných nástrojů pro utahování měnových kohoutků bude teprve diskutována, nejčastěji se je však zmiňováno zvýšení úrokových sazeb prostřednictvím prodeje cenných papírů. Z makroekonomické oblasti opět plynula smíšená data, když klesající počet nových žádostí o pracovní místo ostře kontrastoval s předbíhajícími indikátory, které se poprvé za deset měsíců propadly do záporu. Zklamání zavládlo po předběžném uveřejnění japonského HDP, které v 1. čtvrtletí klesalo o 0,9 %. Pozitivní sérii makroekonomických dat mají naopak za sebou ve Velké Británii.

Index burzy RM-SYSTÉM v uplynulém týdnu odepsal 0,89 %, když úvod týdne zahájil na hodnotě 2 575,21 bodů a 20. obchodní týden zakončil na 2 552,23 bodech. V segmentu EasyClick tentokrát počet klesajících titulů převážil počet rostoucích akcií při vzájemném poměru 8:15. Průměrný denní objem obchodů dosáhl 22,17 milionů Kč. V minulém týdnu se zobchodovaly akcie v průměrném denním objemu 29,15 milionů Kč. Celkově byly zobchodovány v uplynulém týdnu akcie v hodnotě 110,87 milionů Kč. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí vyhlásila uhelná společnost New World Resources, jejíž „staré" akcie měli dnes akcionáři naposledy možnost vyměnit za akcie s novým kódem ISIN. K vyhlášení hospodářských výsledků znovu sáhli u developerské skupiny ECM Real Estate a výsledkem bylo další prohloubení ztráty a snížení hodnoty vlastního kapitálu. Akcie Erste banky se v tomto týdnu obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu ve výši 0,70 EUR. Mezi společnosti, které v tomto týdnu poklesly, se po dlouhé době zařadil ČEZ s Fortunou. Starým známým z pohledu oslabování jsou akcie ECM, které v tomto týdnu opět nezklamaly. Na opačné straně se naopak zalíbilo akciím Vítkovice Machinery Group, které se krátce obchodovaly nad 700 Kč, nakonec se však vrátily zpět do blízkosti rozmezí 650 - 670 Kč, ve kterém se již pohybuje téměř půl roku.

McDonald´s oznámil údaje o čtvrtletní dividendě, kurz akcií vzrostl
Potravinářský gigant McDonalds seznámil v minulém týdnu veřejnost s vývojem svých tržeb a oznámil, že se mu v dubnu podařilo navýšit tržby o 6 % oproti stejnému měsíci loňského roku. Dařilo se mu ve všech regionech, ve kterých působí, příčemž nejvíce rostly tržby v Evropě a regionu Asie, Středního východu a Afriky. Každá oblast je specifická návyky spotřebitelů, čemuž také odpovídá skladba produktů nabízených v jednotlivých regionech. Američtí spotřebitelé si oblíbili zejména McCafe a snídaňové menu, zatímco evropští spotřebitelé, zejména ve Francii, Rusku a Velké Británii, zvyšují poptávku po produktech s hovězím a kuřecím masem. Zisky společnosti navíc zvyšuje oslabující USD. Údaje o rostoucích tržbách navazují na pozitivní vývoj v ziskovosti společnosti za 1. kvartál roku 2011. V tomto týdnu se uskutečnila také valná hromada akcionářů, kteří schválili výplatu dividendy za 1. čtvrtletí ve výši 0,61 USD na akcii. Nárok na dividendu budou mít akcionáři, kteří akcii koupí nejpozději k 1.června 2011. Dle internetových stránek společnosti bude výplata dividendy zahájena 15.června 2011. Akcie společnosti se již přes rok obchodují v pásmu od 1 300 do 1 500 Kč, aktuálně se cena akcie zastavila na 1 424,20 Kč. V tomto týdnu akcie připsaly 2,36 %.

AAA Auto v mezitímní zprávě naznačuje strategii pro blízkou budoucnost
Společnost AAA Auto vydala v tomto týdnu mezitímní zprávu s hospodařením a vývojem společnosti za posledních pět měsíců. Součástí zprávy je také naznačení vývoje strategie pro měsíce nadcházející. Závěry z vývoje hospodaření jsou relativně známy, rekordní prodeje v zimním období roku taktéž. Z mezitímní zprávy vyplývá, že společnost i nadále zvyšuje prodeje svých vozů oproti roku loňskému, přestože byla dubnová úroveň prodejů mírně nižší, než v březnu. Společnost si rostoucí poptávku vysvětluje zejména jako důsledek odkladu nákupu vozů v období krize na pozdější období. Zároveň zmiňuje, že ekonomické oživení je stále ještě ve svém počátku a proto zůstává konzervativní ve svých odhadech prodejů a tržeb pro rok 2011. Cílem vyhlášeným na začátku roku tak nadále zůstává navýšení objemu prodejů vozů o 10 % oproti roku 2010, kdy se prodalo 39 530 vozů. Firemní plány také počítají s otevřením 5 nových poboček na území České republiky, 3 na Slovensku. Plánován je také vstup na ruský trh, kde by měla být první pobočka otevřena ke konci roku 2011. Hovoří se také o návratu na maďarské trhy, kde společnosti nadále patří některé nemovitosti a ke kterému by mohlo dojít na přelomu roku 2011 a 2012. Zde však bude pro opětovný vstup na trh důležitý zejména ekonomický vývoj země. Akcie společnosti si po období velkých růstů vybírají oddechový čas a v posledním měsíci hledají směr v rozmezí 25 - 26 Kč. Páteční závěr činil 25,60 Kč a společnost v týdnu ztratila 1,16 %.

Odbyt tabákového producenta v prvním kvartále slabší
Tabákový výrobce Philip Morris rovněž uveřejnil mezitímní zprávu svého odbytu za 1. čtvrtletí roku. Vyplývá z ní, že se potýká s poklesem prodeje svých cigaretových značek. Nejvýznamnější pokles zaznamenala společnost v prodejích na Slovensku, kde prodeje poklesly o 12,8 % oproti stejnému období loňského roku. V České republice klesaly objemy prodejů o 9,3 %. Tento vývoj zachraňoval prodej výrobků ostatním společnostem ze skupiny Philip Morris International. Vzhledem k příznivému vývoji cen byl konečný dopad na tržby relativně nízký a tržby společnosti oproti loňskému roku poklesly o 20 milionů Kč (-0,8 %), když dosáhly přibližně 2,49 miliardy Kč. Podle průzkumu agentury ACNielsen dosáhl celkový prodej cigaret na tuzemském trhu hodnoty 4,7 miliardy kusů, Philip Morris si na tuzemském trhu nadále udržuje dominantní postavení s podílem 53,1 %. Pokles tržeb zaznamenala společnost také na Slovensku, kde je patrný odliv zákazníků k levnějším značkám cigaret. Dle odhadu společnosti poklesl celkový trh s cigaretami o 6,4 % na 1,5 miliardy kusů. Tržní podíl společnosti na celkovém trhu na Slovensku se odhaduje na 48,6 %. Akcie společnosti prozatím našly podporu okolo úrovní 9 200 Kč, jejich další vývoj bude záviset nejen na prodeji značek, ale také s tím souvisejícími úpravami spotřebních daní, které jsou pro letošní a příští rok plánovány. Krabička cigaret by se dle Ministerstva financí měla prodražit o 3 Kč. Akcie společnosti Philip Morris, obchodované na burze RM-SYSTÉM, oslabily o 1,54 % a uzavřely na ceně 9 250 Kč

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy