RM-SYSTÉM»Události»Metrostav je bezpečný podnik. I když se mu propadl tunel

Metrostav je bezpečný podnik. I když se mu propadl tunel

18.05.2011 09:01
Mezi deset firem, které získaly osvědčení Bezpečný podnik, se dostal mimo jiné Metrostav. Loni však podle Českého báňského úřadu před propadem pražského tunelu Blanka podcenil prevenci a neudělal dost pro zajištění bezpečnosti. Proto mu úřad za pochybení uložil milionovou pokutu. Podle organizátorů projektu "Bezpečný podnik" však splnil Metrostav všechny podmínky.

Jiří Vala z inspekce práce řekl, že Metrostav splnil všechny náležitosti k udělení certifikátu. "Kontrolujeme systémové prvky, jestli tedy celý systém bezpečnosti funguje. Oblastní báňský úřad nám sdělil, že Metrostav splnil podmínky," uvedl. Při oceňování se nebere v potaz, že selhal zaměstnanec. "Například mohl chybovat nějaký vedoucí pracovník, který nedodržel technologický postup, mohlo dojít k selhání člověka na řídící pozici. To ale není chyba systému," podotkl Vala.

Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka dostala firma pokutu loni za špatný technologický postup. "Bylo nám vyčítáno, že jsme postupovali rychleji, než povolují technologické postupy," uvedl již dříve. Pochybení se podle něj týkalo bourání podpěr. Tunel Blanka se během stavby propadl už třikrát. Dvakrát vznikl kráter ve Stromovce, naposledy se půda propadla u ministerstva kultury v Praze 6.

Zástupci firem včera převzali certifikát od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Státního úřadu inspekce práce v Obecním domě v Opavě. Dvě z nich, sokolovská chemička Momentive Specialty Chemicals a Metrostav, ocenění získaly popáté a jsou tak držiteli tohoto titulu již 15 let. Osvědčení má platnost tři roky.

Ocenění "Bezpečný podnik" převzaly také společnosti Lovochemie, Škoda Machine Tool, KOPOS Kolín, Siemens, odštěpný závod Elektromotory Mohelnice, Bosch Diesel, BorsodChem MCHZ, Block a Avia Ashok Leyland Motors.

V Česku tak certifikát má nyní 64 společností. Podle zástupců MPSV nepřestaly firmy investovat do bezpečnosti práce ani v době krize. Právě tato oblast je jednou z priorit Evropské unie. Unie chce do roku 2012 snížit počet pracovních úrazů o 25 procent.

18.5.2011, Hospodářské noviny (čtk)


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy