RM-SYSTÉM»Události»Orco nevyplatí dividendy, dokud nevyřeší problémy s vysokým zadlužením

Orco nevyplatí dividendy, dokud nevyřeší problémy s vysokým zadlužením

12.05.2011 09:15
Akcionáři developerské společnosti Orco se pravděpodobně nedočkají dividend, dokud nebude definitivně vyřešeno dluhopisové zadlužení firmy. V rozhovoru na serveru Patria.cz to včera řekl výkonný ředitel Orca Aleš Vobruba.

"Orco nikdy nebylo dividendovou akcií a do konečného vyřešení dluhopisového dluhu se jí nestane," uvedl šéf firmy.

Developer se v posledních dvou letech potýká s vysokým zadlužením. Kvůli dluhům se firma nacházela přes rok v režimu soudní ochrany před věřiteli. Loni v květnu ale obchodní soud v Paříži schválil obchodní plán Orca, který zahrnuje splacení dluhu do roku 2020.

Vobruba zopakoval, že potenciálním rizikem může být pro firmu splacení závazků z dluhopisů ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy korun) za její dceřinou společnost Orco Germany. Tuto částku musí firma splatit v roce 2012. Příští rok čeká na Orco Germany také splacení bankovního úvěru ve výši 300 milionů eur (kolem 7,3 miliardy korun). Orco si pro vyřešení tohoto dluhu najalo v Paříži poradenskou společnost Rotschild.

Orco patří mezi přední developerské společnosti ve střední Evropě. Hlavní oblast působení firmy je v Česku. Její akcie se obchodují mimo jiné na pražské burze. Mezi největší plánované projekty Orca patří zástavba území kolem bývalého nádraží v Praze-Bubnech. "Bubny zůstávají i nadále naším klíčovým multifunkčním developerským projektem," řekl Vobruba.

12.5.2011, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy