RM-SYSTÉM»Události»Po špatných datech zamířily akciové trhy dolů

Po špatných datech zamířily akciové trhy dolů

07.05.2011 10:00
V úvodu týdne trhy pokračovaly v růstech předchozích týdnů a vypadalo to, že budeme pokračovat v nastoleném trendu. Obrázek vývoje se však změnil po několika nepovedených fundamentálních údajích z německé a americké ekonomiky. Středeční data o nákupech německých manažerů ve službách a především maloobchodních tržbách v Německu otočily vývoj pozitivní nálady. Odpoledne se s pověstnou trochou do mlýna přidala zpráva o změnách pracovních míst v americké ekonomice a trhy prohlubovaly ztráty. Při čtvrtečním ranním openu se trhy zelenaly, pak ale přišly na řadu německé podnikové objednávky a americké dávky v nezaměstnanosti a vydali jsme se znovu po červené. Markantní byly zejména poklesy v cenách komodit, se stříbrem a ropou v čele. Naplno se také začínají rozbíhat diskuze o poskytnutí pomoci Portugalsku, které se ocitlo v problémech. Za jejich závazky se díky příslušnosti v EU bude zaručovat také Česká republika. Svým způsobem tyto negativní zprávy ovlivňují zejména bankovní systém, a jak jsme zjistili loni, ohroženi mohou být zejména investoři u Erste banky.

V takovém prostředí se mohly domácí trhy těžko bránit zvýšeným prodejům a RM-SYSTÉM oslabil, ikdyž jen velmi mírně. Po hospodářských výsledcích, vyhlášených v uplynulém týdnu a nesplněných očekáváních, dále klesá rakouská Erste banka. V tomto týdnu vyhlásila výsledky její francouzská konkurentka a také očekávané výsledky u Komerční banky byly mírně výše. Zpět k ceně 150 Kč zamířila finská Nokia, propady v cenách ropy pocítili investoři u akcií společnosti Exxon Mobil. Chystaná reinkorporace byla provedena u společnosti New World Resources, od pátku tak společnost sídlí na Britských ostrovech. Roušku tajemství s vlastními výsledky poodhalila sázková společnost Fortuna, která v poslední době loudí svým investorům blažený úsměv na tváři. Nejvyšších růstů se v tomto týdnu dostalo investorům u akcií amerických technologických společností Microsoft a Intel Corporation. Poměr rostoucích a klesající akcií byl relativně vyrovnaný. Mírně hovořil ve prospěch rostoucích, 14:10, index RM však v 18. týdnu roku 2011 oslabil o 0,20 %. Objemy obchodů se oproti minulému, z pohledu objemů excelentnímu týdnu, snížily téměř o polovinu, když dosáhly průměrné denní hodnoty 24,55 milionů Kč (v minulém týdnu to bylo 47,24 milionů Kč). Celkový zobchodovaný objem dosáhl 122,76 milionů Kč.

Událostí týdne se stala reinkorporace společnosti NWR
Ohledně chystané reinkorporace společnosti New World Resources se popsaly stohy papíru a investiční servery jsou těmito informacemi rovněž zahlceny. K chystanému kroku, avizovanému představiteli společnosti, skutečně došlo a proces byl dnes úspěšně ukončen. Od 6.5.2011 jsou tak na burze RM-SYSTÉM obchodovány akcie NWR pod novým symbolem (tickerem) BAANWRKU. S výměnou „starých" akcií za „nové" souhlasilo přes 97 % akcionářů. Byla tak splněna nejen podmínka pro úspěšné provedení reinkorporace, která spočívala v nutnosti souhlasu 80 % akcionářů, ale také podmínka pro vytěsnění zbývajících akcionářů, spočívající v souhlasu 95 % držitelů akcií. Zřejmě i proto společnost NWR prodlouží lhůtu pro směnu akcií, přičemž se očekává jejich delistování z trhu na počátku června. Nechme ovšem tyto právní záležitosti stranou a pojďme k finančním stránkám věci. Důvod, proč se společnost rozhodla pro reinkorporaci z Nizozemí do Velké Británie, je všeobecně známý. Pro zvýšení likvidity obchodovaných akcií, případně snadnější umístění nových akcií v případě navyšování kapitálu, se chce stát společnost součástí anglických akciových indexů. To by umožnilo snadnější přístup ke koupi akcií zejména ze strany institucionálních investorů. Se zařazením do indexu se také již víceméně počítá a z části může být tento fakt v cenách akcií zahrnut, přesto však nejistota trvá a v případě, že by se tak skutečně stalo, můžeme očekávat růst o několik procent. Vzpomeňme například na zařazení a vyřazení akcií CETV do/z indexu MSCI Czech Republic. Akcie CETV na tyto skutečnosti reagovaly růstem/poklesem v řádu procent během jednoho dne. U akcií NWR se v podstatě očekává podobný scénář, analytická squadra má stejný pocit, což dokazuje poslední změna cílové ceny analytiků z amerických Morgan Stanley. Ti přisoudili akciím NWR cílovou cenu 390 Kč s doporučením „převážit v portfoliu". Samotný efekt zařazení do indexu bude mít dle mého názoru pouze dočasný efekt, mnohem důležitější bude vývoj v cenách uhlí, práce na chystaném projektu Debiensko a případné akviziční kroky společnosti. Jaká budoucnost společnost čeká, se teprve uvidí, v uplynulém týdnu její akcie posílily o 3,20 % a zakončily obchodování na ceně 283,80 Kč.

Objem sázek Fortuny vzrostl, stejně jako její provozní zisk
V poslední době se o společnosti Fortuna Entertinment Group hovoří zejména v souvislosti s problémy Sazky a potenciálním zvýšení očekávaných zisků v důsledku rychlejšího spuštění loterií na tuzemském trhu. Zejména tyto skutečnosti stály za faktem, že akcie společnosti opustily pásmo 100 -105 Kč, ve kterém se pohybovaly přes 3 měsíce. V minulém týdnu se o společnosti začalo hovořit také v souvislosti s hospodářskými výsledky za 1. kvartál. Vyplývá z nich, že za 1. čtvrtletí se zvýšil objem přijatých sázek o 16,5 % v porovnání se stejným obdobím roku předchozího, přičemž dosáhl hodnoty 114,16 milionů EUR. Největší dynamiku vykázalo internetové sázení a potvrdilo trend z minulých období. Důsledkem růstového trendu v přijímaných sázkách, je růst ukazatele provozního zisku před daněmi, úroky, odpisy a amortizací (EBITDA) o 43,9 % oproti loňskému roku. Na tomto výsledku se kromě zmíněných symptomů podílely také nižší provozní náklady. Pro letošní rok bude prioritou start loterie, kde bude chtít společnost vybudovat silnější tržní podíl, než se kterým se na začátku počítalo. Tato iniciativa si údajně vyžádá vyšší náklady na realizaci projektu, než jeho výnosy a očekává se tak negativní dopad do ukazatele EBITDA a čistého zisku. Informace o čistém zisku a dalších ukazatelích společnost prozatím nezveřejnila. 25.5.2011 se uskuteční valná hromada společnosti, která by měla schválit výplatu dividendy za rok 2010 ve výši 0,30 EUR. V tomto týdnu pokračovala Fortuna v růstech také na burze RM-SYSTÉM, na níž atakovala ceny poblíž 120 Kč. Závěrečná hodnota činila 117 Kč a akcie investorům přinesly 5,50 %.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy