RM-SYSTÉM»Události»Po Velikonocích zvesela nahoru

Po Velikonocích zvesela nahoru

29.04.2011 17:30
V pondělí vyměnili tuzemští investoři monitory za vrbové proutky a tuzemské trhy zůstaly v tento den uzavřeny. Do zkráceného obchodního týdne vstoupili pravou nohou kupující, což bylo vidět na většině titulů obchodovaných na burze RM-Systém. Hned několik z nich vyrostlo za jediný týden více, než kolik vydělají spořící účty či termínované vklady za celý rok. Investorům, kteří jsou ochotni podstoupit zvýšené riziko za účelem dosažení vyššího výnosu, se tak uplynulý týden musel líbit. Poměr rostoucích a klesajících titulů byl 18:7 ve prospěch rostoucích akcií. Výrazně dolů klesal Philip Morris, ale u něj se jednalo pouze o čistě technickou záležitost, a to v důsledku zahájení obchodování bez nároku na dividendu za rok 2010. Výraznější růst naopak po hospodářských výsledcích potkal CETV, Volkswagen a po hluchém období se probudil také Unipetrol. Index RM posílil o 0,40 % a objemy obchodů výrazně přesáhly 40 milionů Kč za den.

Hospodářské výsledky vyhlašovala čtveřice titulů obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. Mediální skupina CETV dosáhla mírně lepších výsledků, než se kterými se počítalo, přesto však zůstalo hospodaření ztrátové. Investorům však pro tentokrát stačilo vylepšení tržeb a dali se do nakupování akcií této společnosti. Erste banka naopak svými výsledky za očekáváním zaostala a investory mírně zklamala. Co se nepodařilo mateřské společnosti, to dohnala její dcera, Česká spořitelna, která svými výnosy očekávání překonala. Volkswagen opět prudce zvyšoval zisk a jeho prodeje vozů zůstávají na vysokých hodnotách. Pokud jste se náhodou nechali ovlivnit komentářem z 9. týdne, uveřejněným na internetových stránkách RM-Systému dne 4.3.2011 a nakoupili akcie společnosti Pegas Nonwovens okolo 420 Kč (nejnižší cena 424 Kč byla dosažena 15.3.2011), pak je třeba říci, že na současných úrovních bych z poloviny pozice vystoupil a zafixoval výnos 7,6 %. Druhou polovinu bych držel až do ceny 470 Kč, kde mám nastaven cenový cíl číslo 2.

Erste banka a její dceřinná společnost zveřejnily výsledky za 1. čtvrtletí
V uplynulém týdnu vyhlašovala výsledky za 1. čtvrtletí rakouská Erste banka a také její tuzemská dceřinná společnost, Česká spořitelna. Jejich vývoj byl oproti očekávání zcela opačný. Zatímco Česká spořitelna svými výsledky potěšila, celá skupina Erste Group za očekáváním zaostávala. Česká Spořitelna za 1. čtvrtletí vydělala 3,8 miliardy Kč, což je oproti stejnému období loňskému roku o 20,7 % více. Dle předsedy představenstva společnosti, Pavla Kysilky, roste česká ekonomika již rok a půl, pozitivně se vyvíjí spotřeba i nezaměstnanost, což je důvodem ke snížené tvorbě opravných položek a růstu počtu klientských operací. Společnosti vzrostl čistý úrokový výnos o 0,3 % na 7,42 miliardy Kč. K poklesu naopak došlo u ukazatele provozních nákladů, konkrétně o 2 % na 4,73 miliardy Kč. V prvním čtvrtletí také narostla kapitálová přiměřenost na 14 % z 12,2 %. Akcie společnosti posílily v uplynulém týdnu o 2,89 % a zakončily obchodování na 854 Kč.

Erste bance se rovněž povedlo navýšit čistý zisk oproti loňskému roku, očekávání však byla výše a tak konečné výsledky vyvolaly v investorech pocit zklamání, ikdyž špatné rozhodně nebyly. Čistý zisk vrzostl o 2,1 % na 260,6 milionů EUR. Zklamáním byl čistý úrokový výnos, který oproti 1. čtvrtletí roku předchozího poklesl o 2,1 % na 1, 3 miliardy EUR. Vzhledem k pokračujícímu zlepšování hospodářské situace střední a východní Evropy, došlo k poklesu rizikových nákladů o 13,4 % na 460,1 milionů EUR. Kapitálová přiměřenost dosáhla 10,4 % a oproti konci roku 2010 opět mírně povyrostla. Jak už bylo řečeno, dle mého názoru jsou výsledky pozitivní, zvláště pak v situaci, kdy maďarská vláda přistoupila k dodatečnému zdanění bankovních zisků, což citelně zatížilo hodnotu čistého zisku společnosti. Předseda představenstva společnosti, Andreas Treichl, uvedl, že pokračující zlepšování ekonomik střední a východní Evropy vyústilo v růst průmyslové produkce a přispělo k celkovému zlepšení nálady celého regionu. Investoři měli v tomto týdnu odlišný názor a vzhledem k nesplněným očekáváním se rozhodli akcie Erste banky prodávat. Výsledkem byl týdenní pokles o 2,56 % a závěrečná páteční cena 836 Kč.

Volkswagen opět exceloval a prodeje dále rostou
Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje v plnění cíle stát se do roku 2018 největší světovou automobilkou. Také Volkswagen v tomto týdnu zveřejnil výsledky prodejů a zisky za 1. čtvrtletí roku 2011. Investory tyto výsledky nadchly. Aby také ne, když společnosti vzrostly oproti stejnému období loňského roku tržby o 31 % na 37,47 miliardy EUR. Čistý zisk společnosti vzrostl oproti loňskému roku trojnásobně, na 1,71 miliardy EUR ze 473 milionů EUR. Za těmito výsledky stojí zejména zvýšení prodejů vozů z portfolia koncernu v Asii, Severní Americe a východní Evropě. Prodej vozů poprvé v historii dosáhl hodnoty větší než 2 miliony. Největší procentní růst zaznamenala česká značka Škoda, u které prodeje dosáhly 181 tisíc vozů oproti 142 tisícům z loňského roku. Prodej aut značky Škoda tak oproti 1. čtvrtletí loňského roku narostl o 27,46 %. Hlavní značka Volkswagen zaznamenala růst o 22,2 %. Akcie společnosti v minulém týdnu začaly stoupat a staly se nejrůstovějším titulem burzy RM-Systém v uplynulém týdnu. Jejich posilování se zastavilo na ceně 2819,90 Kč a procentuální růst dosáhl hodnoty 7,42 %.

Index RM mírně posílil, objem obchodů výrazně narostl
Burza RM-SYSTÉM na začátku týdne otevírala na hodnotě 2 566,18 bodů, páteční závěrečná hodnota indexu RM činila 2 576,59 bodů. Index RM tak v uplynulém týdnu posílil o 0,40 %. Velmi vysoké hodnoty dosáhl průměrný denní objem obchodů. 47,24 milionů Kč za den je v porovnání s uplynulými měsíci velice slušný výsledek. Nejvíce se o něj zasadilo čtvrteční obchodování, kdy bylo za den zobchodováno 64,87 milionů Kč. V uplynulém týdnu byly zobchodovány akcie v průměrném denním objemu 36,74 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy