RM-SYSTÉM»Události»Býci s medvědy tentokrát nerozhodně

Býci s medvědy tentokrát nerozhodně

25.04.2011 08:30
V uplynulém týdnu jsme byli svědky toho, o čem se již delší dobu hovořilo, ačkoli si jen málokdo dokázal skutečně představit, že by k tomu mohlo dojít. Řeč je o snížení výhledu pro úhradu dlouhodobých závazků, stále ještě, největší ekonomiky světa, ze stabilního na negativní. Přestože zůstal rating, alespoň prozatím, na nejkvalitnějším hodnocení, objevují se kritické hlasy ke schopnosti USA v budoucnu splácet vysoké závazky. Trhy na tuto zprávu reagovaly nekompromisními propady, kdy se indexy propadaly až o 2 % za den. Stejně negativně se projevily zprávy o neformálním požadavku řeckého ministra o restrukturalizaci tamního dluhu. Pouze to, místo indexů, „odneslo“ oslabení EUR vůči USD. Zprávy podobného ražení jsou živnou půdou pro růst ceny zlata, které překonalo magickou hranici 1 500 USD za trojskou unci. Propady záhy přibrzdila pokračující data z hospodaření amerických firem, která opět naplnila investory na optimističtější notu. Největší radosti se dočkali investoři u společností Goldman Sachs a Intel Corporation.

Burza RM-Systém v uplynulém týdnu posílila, když index RM vyrostl o 0,29 %. Na mírném posílení se největší měrou podílel ČEZ, který pokračuje v růstu po zvýšených cenách energetických komodit. Dnes se naposledy obchodovalo s nárokem na dividendu, 1 260 Kč, u akcií společnosti Philip Morris, jejichž závěrečná páteční cena dosáhla hodnoty 10 384 Kč, což znamenalo oproti pondělnímu úvodu oslabení o 0,06 %. Bez dividendy se již od minulého týdne obchoduje s akciemi Komerční banky, která v tomto týdnu mírně povyrostla na 4 214,60 Kč a posílila o 0,72 %. Největšího procentuálního růstu dosáhly akcie papíren VET Assets, které přidaly 5,13 %. Největší pokles museli naopak protrpět investoři u akcií developera ECM Real Estate, který po opětovném obnovení insolvenčního řízení poklesl o 9,42 %.. Poměr rostoucích a klesající akcií byl tentokrát v podstatě vyrovnaný, když 11 titulů rostlo a 14 klesalo.

ČEZ těží z rostoucích cen elektřiny
Po zdrcujícím zemětřesení na japonských ostrovech, volbách v Německu a prohlášeních o uzavírání jaderných elektráren v této zemi, dochází k očekávanému růstu ceny elektřiny na komoditních burzách. Ačkoli společnost již na začátku roku proklamovala, že elektřina pro letošní rok je vyprodána, hodí se jí dražší cena do krámu pro následující roky. Právě díky aktuální situaci urychlil ČEZ v tomto týdnu své prodeje, přičemž oznámil, že pro rok 2012 je již prodáno 87 % kapacity a pro rok 2013 společnost prodala 32 % výrobní kapacity. Aktuální tržní podmínky, dle vyjádření společnosti, také přispívají k uzavírání dlouhodobých kontraktů pro období let 2013 - 2020. Co říkají analytická doporučení ohledně cílových cen akcií společnosti, jsem již naznačoval v minulém komentáři, takže pouze pro připomenutí, nejvyšší cenový cíl nabízí švýcarská UBS, a to 1 050 Kč, nejnižší doporučení naopak kolegové z Credit Suisse, kteří titulu dávají 778 Kč. Ať už si analytici myslí cokoli, od začátku roku již ČEZ posílil o 15,11 % a konkrétně v tomto týdnu akcie vzrostly o 2,57 %. Jejich závěrečná hodnota činí 902,60 Kč.

Intel Corporation ohlásil rekordní zisk
Oživení počítačového průmyslu překračuje veškerá očekávání a nejlépe to vystihují hospodářské výsledky firem z tohoto ekonomického sektoru, k jejichž vyhlašování se v uplynulém týdnu uchýlily společnosti jako IBM či Intel Corporation. Hlavním faktorem tohoto oživení jsou dle odborníků na počítačový průmysl vládní výdaje vyspělých zemí a také rychlý růst informačních technologií v rozvojových zemích. Intel Corporation oznámil v tomto čtvrtletí rekordní výsledky, tržby dosáhly oproti stejnému období loňského roku růstu o 25 %, když dosáhly hodnoty 12,9 miliard USD. Analytici očekávali, že tržby dosáhnou maximálně 11,6 miliardy USD. O stejné procento vyrostl provozní zisk společnosti, který dosáhl 4,3 miliardy USD. Čistý zisk společnosti vzrostl dokonce o 34 % a dosáhl 3,3 miliardy USD. Akcie společnosti na tuto zprávu skokově zareagovaly a vzrostly přibližně o 6 %. Jejich předchozí pokles, z důvodů naznačených v úvodu komentáře však způsobil, že týdenní růst dosáhl nakonec hodnoty 1,45 %. Akcie Intelu zakončily obchodování na ceně 356 Kč. Pokud jde o další výhled společnosti, pak předseda představenstva společnosti, Paul Otellini, oznámil, že očekává pro další čtvrtletí tržby v rozmezí 12,3 - 13,3 miliardy USD.

Index RM mírně posílil, objem obchodů opět velmi slušný
Burza RM-SYSTÉM na začátku týdne otevírala na hodnotě 2 558,73 bodů, páteční závěrečná hodnota indexu RM činila 2 566,18 bodů. Index RM tak v uplynulém týdnu posílil o 0,29 %. Průměrný denní objem obchodů dosáhl 37,29 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy